Na današnjoj konferenciji za novinare u Sindikatu hrvatskog vozača tema je ponovno bila Taxi Cammeo.
– Nepostojeće je plaćanje prekovremenih, ni godišnji nisu plaćeni, ne poštuje se kolektivni ugovor, nema bolovanja, doprinosi se ne plaćaju i vozila su tehnički neispravna, a sindikat u Cammeu osnovan je samo kako bi se neke stvari zatajile – rekao je Mario Kelentrić, jedan od vozača Taxi Cammea. Svog poslodavca optužio je i za utaju novca prikupljenog u jednoj humanitarnoj akciji koju je Kelentrić inicirao.
Gočan: Vjerojatno ne plaćaju PDV
– Imali smo humanitarnu akciju za Mariju Vitu (3), no novac nikada nije došao u ruke te obitelji, a to je oko 10 tisuća kuna. Cammeo tu obitelj i dalje vozi na liječenje u Rijeku, no gdje je novac koji smo prikupili, nitko ne zna – rekao je Kelentrić.
Kelentrić tvrdi da je kroz Taxi Cammeo u nepunih godinu dana prošlo više od tisuću vozača te da su im prije dva tjedna smanjene plaće na 2200 kuna s prvotnih 3200 kuna te da ostatak plaće mogu jedino zaraditi udjelom od 25 posto od ukupno ostvarenog prometa u vozilu. Kelentrić također ističe kako vozila Taxi Cammea koja imaju licence za Svetu Nedelju ne smiju kupiti stranke u Zagrebu, ali to permanentno čine.
Miljenko Gočin iz Sindikata hrvatskog vozača dodao je da je sindikat podnio više od 30 prijava protiv Cammeo grupe, no da za sada presuda još nema.
– Sumnjamo da osobe koje vode tvrtke Cammeo grupe ne prikazuju sve račune, odnosno vjerojatno ne plaćaju PDV – zaključio je Gočin.
S druge strane, u Taxi Cammeu odbacuju sve optužbe iznesena na konferenciji.
Nakon raskida ugovora o radu nestao s novcem
– Nije istina da ne plaćamo PDV, pa mi se hvalimo da smo u proračun uplatili jedan od najvećih iznosa PDV-a u Zagrebu, kao i mirovinskih doprinosa i doprinosa za zdravstveno osiguranje u državnu blagajnu – kazao je Miroslav Hoffman, glasnogovornik Cammeo grupe.
Priznaje da su smanjili plaće, ali ističe da udjelom od 25 posto u zaradi vozači zarađuju i više nego prije, između 5500 i 6000 kuna na mjesec.
Napominje da je istina kako vozači Cammea koji rade u Svetoj Nedelji ne smiju pokupiti putnike u Zagrebu. I istina je da vozači Cammea voze putnike u Zagrebu iako nemaju za to licence. Ali napominju da je na pragu potpisivanje sporazuma koji će omogućiti rad u cijeloj županiji te se ovo stanje ne tolerira samo njima, ističe glasnogovornik.
– Novac koji je prikupljen za Mariju Vitu prikupljao je gospodin Kelentrić koji je već dulje vrijeme na bolovanju. Taj novac, kako je sam prenio vozačima i voditeljima, navodno je u gotovini predao roditeljima djevojčice – zaključuje Hoffman koji je zatečen izjavom da roditelji taj novac još nisu dobili.
Bijesan na Kelentrića je bio i vlasnik Cammeo grupe, Kosta Minovski koji se obrušio i na Kelentrića i na Gočina.
- Što mi zaposlili nismo mogli znati, to nije moja greška nego ona ljudskih resursa. Naime, Kelentrić je kriminalac s 30 prijava na policiji i duševno je bolestan, a onaj Gočin je krao naftu - kazao je Minovski.
Kako je došlo do toga da vozači Cammea objasnio je Drago Prahin, gradonačelnik Svete Nedelje.
- Mi smo morali promijeniti odluku o taksi prijevozu da se može potpisati sporazum sa drugim lokalnim samoupravama. To je proslijeđeno Gradu Zagrebu i to sada tamo stoji. Sada čekamo potpisivanje sporazuma. Ja se prilagođavam njima i nemam točne informacije, ali bi se moglo dogodotiti do kraja mejseca da vozači Cammea iz Svete Nedelje mogu voziti i u Zagrebu. Zašto samo taksiji imaju ograničenja unutar lokane samouprave, zašto nemaju autobusi ograničenja za jednu lokalnu samoupravo, to je zapravo kršenje prava na rad - prokomentirao je Prahin.
... nema tu mjesta nikakvoj sumnji, sve je jasno da jasnije nemože biti! riješenje je podnijeti kaznene prijave državnom odvjetništvu, ne protiv vlasnika camea, nego protiv odgovornih osoba u ministarstvima za promet i državnom inspektoratu, pa neka onda i dalje ništa ne poduzimaju, a na kraju njihova odgovornost dolazi na red !!!