Klin se klinom izbija, odnosno u ovom slučaju, ptica se pticom tjera.
Na ideju da u kvart dovedu sokola došli su stanovnici Sigeta već očajni od silnih problema koje im stvaraju vrane. Tamošnja udruga građana čula je da je nad Dugavama već dva puta letio sokol i uplašio gotovo sve tamošnje vrane, a ova ptica grabljivica redovito, kažu, leti i nad Ferenščicom, pa sad i oni žele svog sokola.
– Ne bi on sad tu živio, nego bi ga redovito dovodio sokolar. Puno smo se informirali, razgovarali s ljudima iz drugih kvartova i sa stručnjacima i svi su nam rekli da je to odlična ideja – rekla je Gordana Pasanec iz Udruge građana Sigeta te napomenula kako je to zapravo i najhumaniji način rješavanja problema s vranama jer ih sokol samo uplaši, bez da je ijedna ptica ozlijeđena.
Nema više kosova i zeba
– Mi smatramo da je to puno bolja ideja od rušenja gnijezda što sad Zrinjevac radi. Ako vranu direktno napadne čovjek, ona postaje agresivna, ali ne bježi jer je to i dalje njezin teritorij. No ako dođe sokol, vrana odustaje od izgradnje gnijezda jer se boji za mlade te bježi jer teritorij nije siguran – objasnila je Gordana Pasanec te dodala kako Siget nije jedini kvart koji muku muči s vranama. Već su im se javili i “susjedi“ s Laništa, Kajzerice, Savskog gaja...
– U Remetinečkom gaju ima jedan park gdje ljudi već godinama ne zalaze jer se na drveću nalazi više od 80 gnijezda. Sve je puno izmeta i nije sigurno – rekla je Pasanec te dodala kako je u Sigetu najveći problem u Aleji pomoraca. Ondje se nalazi i vrtić i nedavno je jednu majku napala vrana kada je išla po dijete te je završila u bolnici. A horor koji svakodnevno proživljavaju s vranama prepričavaju i drugi stanovnici.
– Najviše mi smeta što raznose smeće i zbog njih je sve prljavo – rekla je pak Maja Jasnić koja svakodnevno po Parku mladenaca šeće sa svojim psom, no više se ne osjeća sigurno. Također, građani tvrde kako u njihovu kvartu više gotovo uopće nema kosova i zeba te ostalih manjih ptica pjevica jer su pobjegle od vrana. Kako bi realizirali ideju o dovođenju sokola, već su kontaktirali Ministarstvo zaštite okoliša, Ministarstvo poljoprivrede i Grad Zagreb. Sokolara još nisu zvali iako ih na popisu imaju nekoliko. Ne znaju još ni kolika bi bila cijena, no ističu kako bi trošak snosila Udruga građana i Mjesni odbor.
Sokolarstvo spada u lovstvo
No da dovođenje sokola nema nikakve veze s mjesnom samoupravom, kaže predsjednik Vijeća gradske četvrti Novi Zagreb – Zapad Jadranko Baturić.
– Čuo sam za tu ideju i Gradska četvrt će podržati svaku akciju koja koristi građanima i koja je legalna, no ne možemo je mi sami provesti – rekao je Baturić, a da prije ovakvog poteza dobro treba dobro proučiti zakone i dobiti dozvole jer sokolarstvo spada u domenu lovstva, rekao je i Vedran Lucić, stručnjak iz Udruge BIOM koja se bavi zaštitom prirode.
– Mi i inače savjetujemo ljudima koji nam se jave zbog problema s vranama na poljoprivrednim zemljištima da kontaktiraju sokolare jer su sokolovi prirodni grabežljivci, no u gradu je ipak to malo kompliciranije izvesti, ali ne i nemoguće – rekao je Lucić.
nad trgom franceka tuđmana u zagrebu kruži vrstan sokol zvan matan miki i tjera svrake samo tako!!! čista petica a i skine pokoju mačku s drveta kad zatreba a redovno kupi dreke ljubimaca kojih ima u izobilju