spomengaj

Vrućine su opasne za ljubimce! U tjedan dana kremirali 7 uginulih pasa stranih turista s Jadrana

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
spomengaj
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
spomengaj
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
14.08.2021.
u 08:00
Vrućine su opasne i za četveronošce, upozoravaju djelatnici groblja za kućne ljubimce u Dumovcu
Pogledaj originalni članak

Umjesto sa suvenirom u ruci i solju u kosi, sedam je obitelji prošli tjedan s Jadrana kući otišlo s urnama svojih pasa i suzama na licu. Voljeni su im četveronošci otišli s ovoga svijeta, a zbrinula ih je ekipa iz gradskog groblja za kućne ljubimce Spomengaj u Dumovcu, koja kaže kako ne pamti da su ikad imali toliko uginulih životinja koje su preuzeli od turista. Psi su na Jadran stigli sa svojim vlasnicima iz Njemačke, Italije i Slovenije na godišnji odmor, ali su, na žalost, iznenada uginuli.

Idu po životinje na obalu

– Maksimalno se prilagođavamo okolnostima u kojima se nalaze i svjesni smo da je turistima sve došlo neočekivano. Tako im izlazimo ususret pri dogovoru kada će i kako preuzeti pepeo ljubimca. Vesele nas njihove pozitivne reakcije nakon što sve prođe te riječi zahvale koje nam upućuju kada se vrate kući. Ne postoji dobar trenutak za smrt kućnog ljubimca, ali doživjeti to kada ste opušteni na odmoru, nekima je izuzetno emotivno. Zato imamo mnogo razumijevanja i trudimo se pružiti turistima najbolju podršku u tim teškim trenucima. Gostoprimstvo u Hrvatskoj svoje najbolje lice treba pokazati kada stvari nisu savršene – govori Jasenka Haleuš, voditeljica Spomengaja.

Prošlo su ljeto, primjerice, ondje imali ukop samo jednog ljubimca turista, a većina je tražila kremaciju. Ove su godine usto, u odnosu na isto razdoblje lani, zabilježili porast kremacija od 63 posto. A budući da ne mogu svi sudjelovati u ispraćaju ljubimaca, najčešće traže snimku početka kremacije. Uz nju, kažu u Spomengaju, vlasnici mogu sami na lokaciji gdje se nalaze organizirati oproštaj od četveronožnog prijatelja.

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
spomengaj

– Tijekom ljeta imamo dosta posla. Visoke temperature za kućne ljubimce, kao što vidimo, mogu biti vrlo opasne. Zato veterinari savjetuju da se psi ne šeću po suncu u najtoplijem dijelu dana te da im se redovito daje svježa voda. Neke ljude smrt ljubimca zatekne kod kuće, a neke na godišnjem odmoru. Zovu nas svakodnevno i pritom ih upoznajemo s postupcima ukopa i kremiranja tijela. Drago im je što mogu birati između velikog broja urni, a pozitivno reagiraju i na nakit u koji se može staviti dio pepela ljubimca. Velik su hit i keramičke tegle Ateliera Berga koje služe kao urne u koje se sade biljke – govore u Spomengaju.

Tijela ljubimaca najčešće preuzimaju u veterinarskim ambulantama koje ih po zakonu ne smiju predati direktno vlasnicima.

– Mogu ga proslijediti na neškodljivo uklanjanje u kafileriju ili u krematorij, odnosno na groblje za kućne ljubimce. Turisti nas najčešće kontaktiraju upravo preko veterinarskih ambulanti gdje je pas uginuo ili je utvrđena njegova smrt, no neki nas ljudi, među kojima su i stranci, pronalaze na internetu – objašnjava J. Haleuš. Što se tiče cijena, ako po uginulog psa, mačku ili drugu životinjicu odlaze, primjerice, u Pulu ili Zadar, vlasnik plaća 1000 kuna plus cestarinu te mora podmiriti troškove kremacije i urne koju izabere ili, pak, ako se odluči za pokop, sprovod.

– Svjesni smo da taj iznos na prvu ne djeluje malo, ali obračun prijevoza snizili smo na minimum. On mora, među ostalim, uključivati amortizaciju vozila, potrošnju goriva i angažman djelatnika – zaključuju u Spomengaju.

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL

Ne šetajte ih po žegi

Ingeborg Bata, veterinarka u Zoološkom vrtu i predsjednica udruge za zaštitu divljih životinja AWAP, savjetuje kako se, ako se već sa životinjama mora putovati, vlasnici trebaju pridržavati nekoliko uputa da im olakšaju vrućine.

– Ljubimcima treba dati da se okupaju i rashlade barem jednom dnevno. Češće mijenjati vodu, ne ih šetati po vrućinama i uzavrelom asfaltu jer mogu dobiti toplinski udar i opekline na šapicama. Hranu im nikako ne davati na vrućem podu jer tako mogu dehidrirati te ih obvezno držati u hladu ili klimatiziranom prostoru – ističe I. Bata.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.