Grad počeo ispunjavati obvezu

Za preuzimanje i obradu otpada 15,5 milijuna kuna

Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
Za preuzimanje i obradu otpada 15,5 milijuna kuna
20.01.2015.
u 11:15

Najviše se novca traži za sortiranje i preuzimanje – madraca
Pogledaj originalni članak

Više od 15,5 milijuna kuna bez uračunatog PDV-a zajednička je vrijednost raspisanih Holdingovih natječaja za preuzimanje, vaganje i obradu glomaznog otpada, plastike i otpada koji nije biorazgradiv.

Obveza je to kojom Zagrebački holding i Grad Zagreb moraju uspostaviti dugotrajnije rješenje za zagrebački otpad nakon što je Gradu Zagrebu izdana okolišna dozvola kojom je legalizirano odlagalište Jakuševec na kojem se, odlukom Ministarstva, može odlagati samo obrađeni otpad.

Najpovoljniji ponuđači spomenute vrste otpada preuzimat će s Jankomira gdje se privremeno, odlukom Grada, skladišti otpad, a svoje ponude, kako je naglašeno iz Holdinga, zbog sukoba interesa neće moći dostaviti tvrtke Trade Consulting i Innovo DDB.

Konačnu odluku o prijavi na raspisana tri natječaja nisu donijeli ni u tvrtki CE-ZA-R, ni u tvrtki Eko Oporaba koje su se ranije javile na takve natječaje, a o prijavi će razmisliti i poduzetnik Đuro Horvat, direktor tvrtke Tehnix iz Donjeg Kraljevca u Međimurju.

– Zainteresirani smo javiti se na natječaje jer otpad se mora reciklirati i uporabiti, a plastika je posebno vrijedna sirovina – poručio je Horvat. Upravo je procijenjena vrijednost raspisanog natječaja za obradu plastike iz domaćinstva, trgovine i zanatstva 280 tisuća kuna bez PDV-a, a posljednji rok dostave ponuda je 10. veljače do 10 sati.

Svi ugovori bit će potpisani na godinu dana, a kako je naglasio Horvat, Zagreb napokon ide k cjelovitom rješavanju zbrinjavanja otpada.

– Izradit ćemo elaborat potreban nakon što je dobivena okolišna dozvola kako bi se sve vrste obrađenog otpada mogle skladištiti na Jakuševcu, dok trenutačni način skladištenja otpada u halama Robnih terminala ostaje privremeno rješenje – poručila je dogradonačelnica Sandra Švaljek za Radio Sljeme.

Tako je Holding procijenio da je vrijednost preuzimanja, primjerice, lampaša, plastičnih vijenaca, spužvi, drva, trave, zemlje i glinenih tegli 2,1 milijun kuna, dok je vrijednost preuzimanja glomaznog otpada, i to isključivo madraca i ojastučene garniture, dosegla iznos od 13,200.000 kuna bez PDV-a.

Na temelju kojih je to izračuna procijenjena vrijednost nije poznato, budući da baš ni u jednom natječaju nije precizno definirano o kojoj je tonaži određenog otpada riječ, a koji bi ponuditelji u konačnici trebali preuzeti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

GR
gradonacelnik
12:17 20.01.2015.

Inace, izvor problema divljih odlagalista glomaznog otpada diljem Zagreba je u raznim romskim "ekipama" koje se oglasavaju po cijelom gradu za navodni besplatni odvoz. Njih predvodi tzv. Ekipa snova, ekipa iz Bjelovara koja prevarama, lazima pa cak i kradjom vara gradjane diljem Zagreba, uzimajuci im basnoslovne novce na ime odvoza glomaznog otpada, a koji na koncu zavrsi negdje u gradu na divljim odlagalistima koje uglavnom sami stvaraju.

DU
Deleted user
12:13 20.01.2015.

Cijeli grad je pun glomaznog otpada. Gradska vlast se pravi grbava!