ČAKOVEC - Nedopustivo je da se u suzbijanju rada na crno za prekršaj kažnjava smo jedna strana, a to je poslodavac. Kad se u obrtničkoj radionici zatekne neprijavljeni radnik, poslodavcima se izriču visoke novčane kazne, a radnika jedva da se nešto pita, kao da on ne zna da nije potpisao ugovor i da nije prijavljen. Kao da je do nezakonito radnog odnosa došlo mimo njegove suglasnosti - kaže Ivan Rešetar, predsjednik Udruženja obrtnika Međimurske županije, koji je progovorio o problemima međimurskih obrtnika.
Broj obrtnika pada iz godine u godinu. Lani ih je propalo više od stotinu. Država reagira kad treba spasiti velike tvrtke s većim brojem radnika, a propast jednog obrtnika, kaže, nikoga ne zabrinjava. Rad na crno poprimio je, tvrdi, zabrinjavajuće razmjere.
- U nadzoru rada na crno inspekcijske službe uglavnom su ažurne i redovite, no prilikom nadzora tzv. nadriobrta, odnosno fušera, nemaju dovoljno ovlasti i kadrova. Obrtnici se žale i na tvrtke koje osnivaju gradovi i općine.
- Takva trgovačka društva koja se registriraju za sve moguće djelatnosti, koje osnivaju neprofitne i proračunske institucije, oduzimaju posao registriranim tvrtkama i obrtima. Upozorili smo na kršenje zakonskih i moralnih načela, na očite sukobe interesa, nepotizam i korupciju, no bez odjeka i polemike. To što se krše zakoni kao da nikoga nije briga - smatra Rešetar.
Obrtnici upozoravaju i na to da automehaničari, autoelektričari, autolimari i autolakireri nisu uspjeli s osiguravajućim kućama dogovoriti novi način priznavanja cijene rada. Nemogućnost naplate potraživanja posebna je priča.
Svakako da treba kazniti i fizičku (radnika) i pravno odgovornu osobu tj.poslodavca ali poslodavac se na sudu uvijek izvuče za razliku od fizičke osobe.