Nikola Tesla izumitelj je koji je rođen u skromnom ličkom selu, u noći dok je sijevala grmljavinska oluja. Danas je prepoznat kao jedan od najvećih izumitelja u posljednjih nekoliko stotinu godina pa ga se slavi u cijelom svijetu. Slavi se njegov rođendan i u Zagrebu i to kroz manifestaciju nazvanu "Tesla&friends", a koja traje sve do ponedjelja. Organizira ju udruga Nikola Tesla – genij za budućnost, a program koji je dana nastavlja se sutra i u ponedjeljak.
Večeras od 19 do 20 sati u Tehničkom muzeju Nikola Tesla na programu je multidisciplinarna predstava „Magnetsko polje igre“.Večeras će na zagrebačkim fontanama tradicionalno biti i projiciran lik Nikole Tesle.
Na dan Teslinog rođenja 10. srpnja u 10 sati započet će prigodan program kod spomenika Nikole Tesle u Zagrebu uz polaganje cvijeća u kojem će sudjelovati predstavnici udruge Nikola Tesla – Genij za budućnost, Instituta Ruđer Bošković i Grada Zagreba, glazbenici Lela, Lucia i Joe Kaplowitz, a bit će dodijeljene i nagrade školarcima – mladim kreativcima koji su tijekom godine sudjelovali na radionicama u organizaciji Udruge Nikola Tesla – Genij za budućnost. Program će završiti performansom „Tesline bijele golubice“.
Istog dana u 19 sati u Hotelu Esplanade u Zagrebu uz svečani program obilježavanja obljetnice Teslinog rođenja i Dana Nikole Tesle održat će se dodjela godišnje nagrade „Nikola Tesla – Genija za budućnost“ u tri kategorije. Uz prigodne glazbene izvedbe Sandre Bagarić, Darka Domitrovića te Lele Kaplowitz i Joea Kaplowitza u sklopu svečanog programa održat će se i kratka panel rasprava na temu Pametni i inovativni gradovi. U raspravi će sudjelovati Đuro Horvat, vlasnik i direktor tvrtke Tehnix, mr. sc. Tomislav Pokrajčić, suvlasnik i direktor tvrtke Jel-Tom, Ana Marija Sanader iz tvrtke Kristalna ideja i Snježana Turalija, vlasnica obrta GREENiKA poslovno savjetovanje..
Panel rasprava u Esplanadi uvod je u ovogodišnju konferenciju Tesla u Zagrebu koja će se na temu Pametni i inovativni gradovi održati 12. srpnja od 10 do 16 sati u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Na konferenciji će sudjelovati Vitomir Klasić, predsjednik Hrvatske gospodarske komore – Komore Zagreb i prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu i predsjednik Hrvatske zajednice inovatora, a izlaganja će održati dr. sc. Nirvana Franković Mihelj, voditeljica projekata u Sektoru za zaštitu okoliša Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ana Marija Sanader iz tvrtke Kristalna ideja d.o.o., Snježana Turajlija vlasnica obrta GREENiKA poslovno savjetovanje, izv. prof. dr. sc. Maja Somogyi Škoc s Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i mr. sc. Tomislav Pokrajčić, suvlasnik i direktor tvrtke Jel-Tom. Nakon prigodnih izlaganja na konferenciji će biti održana i panel rasprava na temu „Održivim gospodarenjem do čistog okoliša Grada Zagreba“ u kojoj će sudjelovati Đuro Horvat, vlasnik i direktor tvrtke Tehnix, Jagoda Divić, savjetnica u Hrvatskoj gospodarskoj komori , Ivan Jurešič iz tvrtke Ponikve eko otok Krk, predstavnik Grada Zagreba i izv. prof. dr. sc. Maja Somogyi Škoc s Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Sva događanja, osim svečanog programa u Hotelu Esplanade (ulaz uz pozivnicu) otvorena su i besplatna za građane.
Kada je trebalo braniti, Ličani su minirali Teslin spomenik i devastirali njegovu kuću. Koji su to primitivci koji su našli vremena usred Domovinskog rata s teško dobavljenim oružjem minirati okolo spomenike. A danas, gdje su danas te rakijaške junačine da ovdje opišu svoj poduhvati kako su "hrabro riješili i spomenik i kuću". Nije se miniralo samo Teslu, skoro nema mjesta u Dalmaciji da nisu minirani spomenici iz borbe protiv okupatora, na kojima su bila ispisana imena djedova tih junačina. Trebalo je imati građanskog poštenja i zaustaviti to bezumlje uništavanja spomenika. I zašto Tesla, što je to on bio skrivio? Taj odnos prema Tesli bio je i ostao naša sramota.