POGLED UNATRAG

Zagreb ima mafijaške obračune i snježnu kraljicu

30.12.2001.
u 00:00
* Nezaposlenost se u Zagrebu ove godine povećala, stadion Maksimir i dalje nije dovršen, počela je gradnja bazena u Utrini * Krivac za eksploziju iza zgrade Poglavarstva nije uhvaćen
Pogledaj originalni članak

Na izmaku svake godine obično se sažme sve planirano, učinjeno i propušteno u proteklih 365 dana. Vlastite pluseve i minuse svatko može zadržati za sebe, ali događajima u Zagrebu svjedoci smo svi. Veliki organizam, kojeg volimo zvati metropolom, pulsira neprekidno, pa je i ove godine doživio mnogo stvari za pamćenje.

Dovršenjem modernoga tržišnog centra Gorice izmijenilo se i lice Kvaternikova trga, pa ga teško prepoznajemo ogoljelog, bez štandova koji su desetljećima tu tvorili važan dio gradskog trbuha. Na suprotnom dijelu grada, na zapadnom izlazu, podvožnjak Škorpikove zaokružio je suvremenu gradsku prometnicu, a u Utrini je napokon počela gradnja godinama najavljivanog olimpijskog bazena. Zablistala je uređena Draškovićeva ulica, a završene su pripreme za gradnju podzemne garaže na Langovu trgu.

Lokali otpečaćeni prije Božića

Krenulo se s pročišćivačem otpadnih voda, najvećom investicijom koja će Zagreb uvrstiti u obitelj ekoloških gradova Europe, ali čija je izvedba, s Domovinskim mostom, podijelila javnost. Pedesetogodišnje gradsko smetište Jakuševec ozbiljno se počelo sanirati, i to na način koji je taj projekt nominirao za ekološku nagradu EBRD-a, kreditora sanacije. Sedamnaest se godina u Zagrebu nije sagradila niti jedna tvornica, a potkraj godine potpisan je ugovor o gradnji dviju novih tvornica keramike i opeke u Popovcu. U Gajnicama se pak počeo uređivati prvi centar za zlostavljanu djecu u Hrvatskoj.

Nakon 20 godina uređen je i otvoren Krležin Gvozd. U susjedstvu pak, na Jabukovcu, mladi su rockeri i alternativci ponovno dobili omiljeni klub "Jabuku". No naprasno je zatvoren "Kulušić". Stroga odluka o radnom vremenu u ugostiteljstvu od travnja podijelila je javnost i digla ugostitelje na noge, a Državni je inspektorat zatvorio mnogo kafića i restauracija potkraj godine. Naknadnim dogovorom s Gradom ipak svi su lokali prije Božića bili otvoreni, pa Zagreb ipak nije kraj godine dočekao poput mračne spavaonice.

Još je jedna gradska odluka razljutila Zagrepčane: udvostručenje cijene za ulazak automobila na Jarun. Nakon što je pijana vozačica tamo pregazila bračni par, ulaznice su skočile na 20 kuna, ali se ubrzo našao kompromis - dvije kune po satu.

Dobili smo još jedan strani trgovački lanac - Metro, no i to je bilo začinjeno skandalom: uz lijepe državne poticaje, Metro u Jankomiru ne samo da se gradio bez građevinske dozvole, nego je i nezakonito zaposlio mađarske radnike. Bez dozvole je vikendicu gradio i gradonačelnik, koji je borbu protiv bespravne gradnje odlučio dobiti legaliziranjem istih.

Zagreb prešišao Dinamo

Ususret uređenju Save od Podsuseda do Ivanje Reke objavljen je natječaj, a Sljeme se napokon pošteno zasnježilo novim vodenim topovima. Svjetskom se titulom snježne kraljice početkom godine okitila Zagrepčanka Janica Kostelić, a Zagreb je potkraj godine izvrsnim rezultatima proslavio i njezin brat Ivica. Prvi put u povijesti zagrebačkog nogometa NK Zagreb nadmašio je Dinamo. Na žalost, i Dinamo i Cibona ove su se godine drastično srozali po rezultatima. Obraz Zagrepčancima osvjetlale su Zagrebačke mažoretkinje, jedan od zaštitnih znakova grada: po treći put postale su prvakinje Europe u svim kategorijama.

Pokrenula se i stanogradnja. Lanište se, najveće stambeno gradilište, proširilo za tri nove "potkove", a otvoren je i natječaj za državno poticane stanove. No bilo je i rušenja. Gotovo se stotinjak objekata rušilo ove godine u gradu, a najviše prašine diglo je rušenje vile sa stanovima za siromašne, što ju je u Podsljemenu sagradio Jozo Primorac.

Terorizam koji je godinu na izmaku obilježio u cijelom svijetu nije poštedio ni Zagreb. Najprije eksplozija bombe na Mirogoju, potom i u kontejneru za smeće iza zgrade Poglavarstva, a počinitelj nije otkriven. Potom mafijaški obračun na Cvjetnom trgu u kojem je ubijen Vjeko Sliško, a zatim i njegov ubojica.

"Zagreb je siguran grad", ponavlja gradonačelnik Bandić dok neumorno putuje svijetom. Zagreb je u protekloj godini ostvario prijateljske kontakte s mnogim gradovima. Tako nam je Graz poklonio božićnu smreku okićenu na Jelačić placu, u Parizu je ušao u udrugu "Metropolis", a Francuzi su najavili kako će obnoviti Francuski paviljon u Studentskom centru.

Posjet Novom Sadu

U posjetu Moskvi najavljena je suradnja na obnovi željezničkih vagona, a zagrebačko je izaslanstvo prvi put nakon deset godina posjetilo SR Jugoslaviju. U Novom Sadu početkom godine otvoreno je pitanje vraćanja hrvatskih umjetnina i identifikacija tijela iz NN grobova uz Dunav.

Stadion Maksimir pak nije završen ni ove godine. Zaživjele su gradske četvrti otkako je prije osam godina ukinuta mjesna samouprava. Premda dobrano zasićene izborima, naši su nas političari počastili još jednima, svibanjskim izborima za Gradsku skupštinu. HNS je tada preuzeo dio koalicijske fotelje koju je sa SDP-om do tada dijelio HSLS, ASH, LS i HSS. Smjena vlasti rezultirala je i nedavnom smjenom direktora u gradskim poduzećima, koja se jasno ocrtava pod koprenom javnog natječaja.

Gradski su vlastodršci naumili prepoloviti nezaposlenost, no ovogodišnji im pokazatelji stvarnog stanja ne idu u prilog: nezaposlenost se u Zagrebu povećala. Lani je potkraj godine nezaposlenih bilo oko 48.000, a ove se godine ta brojka povećala na gotovo 52.000 osoba.

Ro. Kovačević

Pogledajte na vecernji.hr