Minimalno dva, a ovoga puta možda i tri dana – pripremili su se već skupštinski zastupnici na maratonsko trajanje sjednice koja je u Ćirilometodskoj 5 na rasporedu sutra. Prvo je čitanje proračuna kojim se planira razvoj grada u 2018. godini, a oporba ga je već sad ocijenila poprilično lošim. Smanjena sredstva za mlade i mjesnu samoupravu, ali i isti kapitalni projekti koji se planiraju iz godine u godinu prepreke su, kažu, koje se neće tako lako moći preskočiti.
– Savjet za mlade već je odbio proračun na svojoj sjednici, i to s pravom. Gradskoj upravi stalno su puna usta mladih i brige za njih, a ne samo da su za sljedeću godinu smanjili novac za njihovo djelovanje i udruge već i za društveno poduzetništvo za mlade – objasnila je Sonja König iz GLAS-a, koja se osvrnula i na smanjivanje sredstava za subvencioniranje javnog prijevoza. Za ZET-ove su se karte u prošloj godini iz gradskoga proračuna davala 82 milijuna kuna, a sada se taj iznos smanjuje gotovo za pola.
Uvijek isto
– Rekli su nam da je riječ o kartama za umirovljenike, ali nisu nam objasnili što to konkretno znači – rekla je König, čiji je kolege iz kluba GLAS-a i HSU-a boje da bi se određenim kategorijama umirovljenika mogli oduzeti besplatni pokazi.
Što se tiče kapitalnih ulaganja u objekte društvene djelatnosti, kaže zastupnica, plan je gotovo identičan prošlogodišnjem.
– Proračunom se isplanira novac, rebalansom se oduzme, pa se opet uvrsti u sljedeći proračun – objasnila je König činjenicu da je, primjerice, za adaptaciju Centra za kulturu Novi Zagreb u 2017. godini predviđeno 1,5 milijuna, što je rebalansom smanjeno na sto tisuća, a sad se opet za istu namjenu daje pola milijuna kuna.
Slična je situacija i s dvoranom Osnovne škole Granešina, za koju se prošle godine trebalo dati 29 milijuna. Smanjeno je to rebalansom na 26, a u 2018. uložit će se sedam. Domu zdravlja Špansko trebalo je za dogradnju 12,5 milijuna, što je rebalansom palo na 500 tisuća, a sad će se za tu namjenu dati dva milijuna. Slična je situacija i s vrtićem Ivanja Reka, Domom sportova, a i s bazenom u Španskom. Čak i projekti koji su na listi “dobitnika” za 2018. u planu Grada već su godinama.
– Planira se do 200 milijuna kuna za društvene objekte, nešto više od 300 za komunalnu infrastrukturu, no vidjeli smo na primjeru 2017. godine koliko se toga zapravo realiziralo i kako se to smanjilo – rekao je Saša Molan iz SDP-a, koji je kritizirao i to što će se mjesnoj samoupravi dati šest posto manje sredstava.
U tome, pak, problem ne vidi HDZ-ov Andrija Mikulić, koji je to jučer objasnio činjenicom da su se u Gradu prošle godine, za dodjele novca četvrtima i mjesnim odborima, “prekombinirali“.
– Nije problem što su se lani povećala sredstva mjesnoj samoupravi, ali već smo tada govorili da je važno imati ljude koji će znati osmisliti programe da se sredstva ulože – rekao je Mikulić, koji u proračunu ne vidi većih problema.
Pa zelen je!
Baš kao ni Nenad Matić iz Zelene liste, koji je u Skupštini, baš kao i HDZ, u koaliciji sa Strankom rada i solidarnosti gradonačelnika Milana Bandića.
– Proračun je zelen. Za gospodarenje otpadom predviđeno je 13 milijuna kuna, čime će se napraviti studija za Centar za gospodarenje otpadom, biokompostana u Obreščici, nastavit će se dijeliti kućni komposteri, a i educirati Zagrepčane o otpadu – rekao je Matić, koji će predložiti da se za uređenje parka Maksimir ipak uloži više od planiranih 7,3 milijuna jer je nekad taj iznos bio 17 milijuna kuna.