VELIKA POSLOVNA PRILIKA

Zagrebačke tvrtke dio su prestižnih svjetskih programa: 'Pripremamo se za proboj na tržišta SAD-a i Kine'

storyeditor/2024-11-27/DSC06627.jpg
storyeditor/2024-11-27/Protosfera1.jpg
28.11.2024.
u 10:15
Ekipe koje su stasale u okrilju Zagrebačkog inovacijskog centra nadaju se da će u sklopu Plug and Play i XNode okupljanja pronaći nove partnere i privući investitore
Pogledaj originalni članak

Jedan je u SAD-u, drugi uskoro putuje u Kinu, a obojica sudjeluju u prestižnim međunarodnim akceleracijskim programima. Tijekom njihova trajanja Marko Horvatek i Ivan Marković upoznat će se s desecima investitora, mentora i potencijalnih poslovnih partnera koji će im pomoći da se uspješno probiju na svjetsko tržište.

Veze s "ozbiljnim" igračima

Zahvaljujući međunarodnoj suradnji Zagrebačkog inovacijskog centra (ZICER), Horvatekova tvrtka Protosfera sudjeluje u programu Plug and Play u kalifornijskom Sunnyvaleu, a Unitfly, koju vodi Marković, uključena je u njegov kineski pandan XNode.

– Suradnjom je osigurana jedinstvena prilika za perspektivne poduzetnike našeg ekosustava da postanu dio elitne mreže startupova. Mogućnost za rast i razvoj sada su dobila ova dva tima, a za iduću je godinu u planu povećanje njihova broja – objašnjavaju u ZICER-u.

XNode i Plug and Play vrhunski su akceleracijski programi koji okupljaju tvrtke iz cijelog svijeta, a sudionici ondje mogu dobiti dragocjena znanja o tome kako razviti svoj biznis izvan okvira domaćeg tržišta, najbolje ga predstaviti investitorima te se povezati s "ozbiljnim" poslovnim igračima u svijetu tehnologije.

storyeditor/2024-11-27/Protosfera1.jpg

Američki program upravo traje pa je Protosfera trenutačno na intenzivnim dvotjednim susretima u Kaliforniji. Tvrtka se, pojašnjava Horvatek, bavi proizvodima nastalima 3D printom, a pokrenuli i su zaseban brand Mod-ing koji će biti specijaliziran za izradu dijelova starodobnih vozila koji više nisu dostupni u trgovinama. Od male ekipe koja je s poslom krenula iz garaže, Protosfera se prometnula u proizvođača koji 3D ispisane dijelove izvozi na više kontinenata, a zato je za tvrtku iznimno važno sudjelovanje u Plug and Playu, koji je, među ostalim, surađivao i s tehnološkim divovima poput Googlea, Amazona i Microsofta.

– Nakon pet tjedana online programa, trenutačno smo na završnici u Silicijskoj dolini, gdje ćemo imati priliku našu poslovnu priču predstaviti velikim tvrtkama poput GM-a i Hitachija. Može se reći da je Plug and Play Silicon Valley Summit najvažniji dio ovog programa, jer upravo na njemu imamo mogućnost započeti suradnju s nekim od najvećih imena automobilske industrije – kaže nam Horvatek. Ekipa se, nastavlja, već povezala s odličnim mentorima, a nadaju se da će u finalu programa imati priliku ostvariti suradnju s nekim od potencijalnih američkih partnera. – To bi otvorilo vrata za izvoz hrvatskih proizvoda na tržište SAD-a – ističe voditelj Protosfere.

Probiti se na kinesko tržište pak pokušava Marković, koji će u programu XNode sudjelovati tijekom prosinca. Prva dva tjedna imaju online sastanke, a onda cijela tvrtka na tjedan dana putuje u Šangaj.

storyeditor/2024-11-27/DSC06627.jpg

– Ideja je da tijekom dvotjednih online sastanaka dobijemo njihov pogled na naš poslovni model te strategiju za izlazak na kinesko tržište. Procijenit će jesmo li dovoljno zreli i imamo li model koji može uspješno sudjelovati na njihovu tržištu. Onda imamo tjedan dana sastanaka uživo i upoznavanja s potencijalnim partnerima i investitorima – kaže Marković.

Kina, priznaje, nije lokacija koju bi na prvu razmatrao za proširenje poslovanja, no riječ je ipak o golemom tržištu koje ima potrebe za njihovim proizvodima. – Razvijamo kodove koji se koriste u automatizaciji i digitalizaciji poslovnih procesa u sustavima upravljanja dokumenata poput M-files. Radimo i na platformi No Code u kojoj stvaramo unaprijed instalirane softverske komponente koje klijenti mogu dodavati u svoje programe. U Kini se možemo proširiti, a jedan je od ciljeva na XNodeu pronaći poslovnog partnera – ističe šef Unitflya.

Uspješni primjeri iz "tvornice"

Oba su tima proteklih godina sudjelovala i u ZICER-ovu akceleracijskom programu Startup Factory te "stanuju" u njihovim uredima u 12. paviljonu Velesajma. Ondje su učinili svoje prve poduzetničke korake te stekli znanja o poslovanju, upravljanju tvrtkom, brendiranju i suradnji s domaćim i inozemnim investitorima.

– ZICER je praktično bio s nama od samog početka. Uz njihove edukacije oformili smo prve poslovne modele, u njihovu prostoru razvili smo najveći dio naših proizvoda te smo sad uz njihovu pomoć uspjeli napraviti i prve korake u pregovorima s američkim preprodavačima autodijelova – kaže Horvatek.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.