Prosječni Zagrepčanin jede previše mesa, zaobilazi povrće i voće, konzumira i do 15 grama soli dnevno (prosjek u EU je sedam grama) te u svoj organizam unosi i do 100 grama šećera dnevno.
Problem brza hrana
Po delicijama cijela nas Europa cijeni – posebno dalmatinski i istarski pršut, paški sir, zagorske štrukle, slavonski kulen. No unatoč kvaliteti domaćih proizvoda, Zagrepčani sve češće pribjegavaju gotovim jelima, sve manje se kreću, na žalost, i sve češće obolijevaju od kroničnih neprenosivih bolesti za koje se iz zdravstvenog proračuna godišnje izdvaja oko 15 posto.
– Naše se tijelo pomalo navikava na što manje napora. Pa i Einstein je rekao da je teže razbiti navike nego atome – kaže Sonja Njunjić, predsjednica Udruge za prevenciju prekomjerne tjelesne težine.
Zagrepčani, koji čine gotovo četvrtinu ukupnog stanovništva u državi, vodeći su, napominje, po kardiovaskularnim, malignim i cerebrovaskularnim bolestima i karcinomima.
Ipak, smatra da je vrlo lako suprotstaviti se "fast food" trendu jer je potreba za brzom hranom emocionalna. Stoga traži edukaciju građana te se zalaže da se na svim proizvodima istaknu sastojci i tako ljudima ponudi izbor – hoće li nešto pojesti ili ne.
Zagreb zdravi grad
Sonja Njunjić sudjelovala je u kreiranju projekta "Zagreb zdravi grad", a i izabrana je za Šampionku zdravlja Grada Zagreba 2009. godine. Do 2014. Njunjić očekuje pozitivne pomake u prehrambenim navikama.
– Svakih 10 metara otvaraju se pekarnice, a upravo bi pekari trebali nastojati smanjiti aditive i količinu soli u proizvodima – zaključuje Njunjić koja je sol, kao i stručnjaci, identificirala kao tihog ubojicu Zagrepčana.
Rezultati borbe protiv bolesti već su postignuti, pa je Žito zajednica svojim članovima preporučila da 10 posto smanje udio soli u kruhu i tijestu, a ugostitelje se motivira da sa stolova uklone soljenke. Uskoro će se organizirati i edukativna predavanja u školama i vrtićima.
šta je pala prodaja povrca pa sad ju treba potaknuti raznim clancima po novinama? inace, cijena kg mladog zemlja u opuzenu se otkupljuje po 0,90 kn/kg....dok isto to zelje građani u gradu zagrebu placaju 4,99 po kg kad je na akciji a, redovna cijena mu iznosi 8,99.... ako je vecernjaku vec do zdravog života naroda nek se malo pozabavi cijenama kod proizvođaca i trgovinama...da narod vidi tko ubire vrhnje u zacaranom lancu od polja do stola...a, kad cijena povrca padne onda ce porasti i potrošnja