Zagrepčani su u subotu u sklopu prve japanske trgovine Destinatio Tokyo mogli svjedočiti japanskom načinu spravljanja čaja.
Dio ceremonije ispijanja čaja pokazali su im članovi škole Urasenke, tek jedne od mnogobrojnih škola koje postoje u Japanu. Sam tijek ceremonije nadgledala je majstorica ceremonije čaja Yumiko (Sôyu) Murakami, koju je još u djetinjstvu podučavala njena majka, a ona je, pak, svoje znanje prenijela na svoju kćer Kaori Hashimoto, dok je samu ceremoniju vodio njen unuk, 11-godišnji Hatsunori Hashimoto, koji je čaj pripremao pomoću bambusove metlice koja se izrađuje tri godine.
- Ceremonija čaja započela je prije 400 godina, kada ju je pokrenuo veliki majstor čaja Sen no Rikyū - rekla je Kaori Hashimoto, majstorica čaja, koju je, uz njene članove obitelji, u Zagreb dovelo Veleposlanstvo Japana. Za razliku od dotadašnjeg običaja pripreme čaja u odvojenoj prostoriji, majstor čaja Rikyu pripremao je čaj pred samim gostima, uključujući ih na taj način u cjelokupan postupak ceremonije.
Od njegova tri praunuka potekle su još i danas postojeće najpoznatije škole čajne ceremonije: Urasenke, Omotesenke i Mushakojikisenke.
- Ceremoniju, koja traje četiri sata, svatko može pripremiti kod kuće, no mi smo u Zagrebu odlučili pokazati posljednjih pola sata. Samo ispijanje čaja nije poanta, već je ključan dio "otemaje", odnosno gostoprimstvo, koje domaćin dijeli s gostom - kazala je Hashimoto. Sam kraj ceremonije, koji su prikazali i u malenoj trgovini u Palmotićevoj, pokazao je način na koji gost prima šalicu čaja.
Ponuđena šalica, objasnili su iz Veleposlanstva Japana, uvijek se uzima desnom rukom, i polaže se na lijevi dlan. Prilikom podizanja šalice, domaćinu se upućuje lagani naklon u znak zahvalnosti i poštovanja. Nakon toga, šalica se desnom rukom okreće u smjeru kazaljke na satu, kako bi se strana šalice okrenuta gostu okrenula domaćinu – gesta koja predstavlja dijeljenje i poštovanje. Čaj se ispija u tri gutljaja, pri čemu je posljednji gutljaj najduži. Šalica se vraća na način da se dlanom desne ruke šalica ponovno okreće kako bi strana koja je prvotno bila okrenuta gostu ponovno bila okrenuta njemu. Uz pripremljeni zeleni čaj, posjetitelji su mogli probati i slasticu koja se uz njega pije, a radi se od šećera i soje.
Zanimljivo..