Najstarija kći obitelji 13. prosinca odijeva bijelu haljinu, stavlja crveni pojas oko struka i krunu od zimzelenih grana i svijeća na glavu. Ostale ukućane budi pjesmom o svetoj Luciji, a potom poslužuje doručak – kavu i lussekatts, peciva s grožđicama i okusom šafrana.
Švedski je to običaj na Svetu Luciju, jedan od najbitnijih datuma u toj zemlji. Škole obično biraju svoju Luciju, a neki gradovi također biraju djevojku koja će glumiti Luciju u povorci u kojoj se pjevaju pjesme. Postoji i nacionalna Lucija, a u petak u 17 sati i Zagreb će imati svoju Luciju.
Upravo proslavom tog blagdana na tradicionalni švedski način te pjesmom zbora studenata skandinavistike Filozofskog fakulteta počet će u Etnografskom muzeju Nordijski festival u Zagrebu, a nastavit će švedsko-norveškim duetom Thomas i Guro, koji će izvoditi tradicionalnu švedsku etnoglazbu.
Etnozbor Čipkice
– Ideja je bila povezati Hrvatsku i skandinavske zemlje međukulturnom razmjenom, koncertima, predavanjima i radionicama, a ove se godine na festivalu predstavlja Švedska, dok ćemo idućih godina predstaviti Norvešku, Dansku, Finsku i Island – kazala je Aurora Jagoda Radojčić, predsjednica Udruge hrvatsko-švedskog prijateljstva koja organizira festival.
Potom će se slavlje preseliti u klub Spunk u zgradi Nacionalne i sveučilišne knjižnice, na kojem će se priključiti i etnozbor Čipkice, koji radi obrade tradicionalnih hrvatskih napjeva, te bend Veja iz Pazina koji svira istarsku glazbu pomiješanu s punkom.
Brak u Skandinaviji
Želeći upozoriti na toleranciju, jednu od ključnih osobina Šveđana, u subotu u podne u Booksi održat će se predavanje o Hrvatskoj nakon referenduma o braku te kako je isto pitanje riješeno u toj skandinavskoj zemlji, a potom će u 15 sati Šveđanka na studiju u Zagrebu Hanna Kordnejad u kafiću Jutro u Teslinoj govoriti o švedskom običaju fika.