Gust dim

'Zapalio' MSU da istraži reakcije građana

Foto: Daniel Kasap/PIXSELL
MSU, požar (1)
Foto: Snimio čitatelj
MSU, požar (1)
Foto: Daniel Kasap/PIXSELL
MSU, požar (1)
Foto: snimio čitatelj
MSU, požar,portal
Foto: MSU
MSU, požar,portal
Foto: snimio čitatelj
gori MSU,portal
Foto: snimio čitatelj
MSU (1)
Foto: Leteći reporter Jakov Novak/VLM
MSU, požar,portal
Foto: Snimio čitatelj
MSU, požar (1)
Foto: snimio čitatelj
msu (1)
01.10.2013.
u 12:29
Iz Javne vatrogasne postrojbe doznajemo da je riječ o performansu umjetnika te da je ovaj događaj najavljen vatrogascima, no nije objavljeno unaprijed o čemu je riječ kako bi se "istražila reakcija građana"
Pogledaj originalni članak

Gusti crni dim nadvio se nad zgradu Muzeja suvremene umjetnosti. Ne, nema štete, iako se čini upravo suprotno. Iz Javne vatrogasne postrojbe doznajemo da je riječ o performansu umjetnika te da je ovaj događaj najavljen vatrogascima, no nije objavljeno unaprijed o čemu je riječ kako bi se "istražila reakcija građana", rečeno nam je.

Na mjestu događaja bio je i naš Leteći reporter koji je dobio više informacija.

Riječ je o, kako nam je objasnila kustosica muzeja Radmila Iva Janković, o projektu ENTFACHUNG / RASPIRIVANJE koji je realiziran u sklopu rezidencijalnog programa Muzeja suvremene umjetnosti i eksperimentalno istraživačkog programa Pilot013 u suradnji s udrugom Kontraakcija.

Djelovanjem umjetnika muzej koji gori postao je privremena skulptura, ali istodobno i prizor koji nas sučeljava sa stvarnošću, s trenutkom ovdje i sada, priopćili su iz MSU-a nakon završetka performansa. U ovom kao i u dosadašnjim projektima Fabiana Knechta, izvedenim u Njemačkoj i Danskoj, filmski trikovi koji proizvode iluziju stvarnih eksplozija i požara dugo su planirani na skicama, navodi se.

Umjetnik prati i meteorološku prognozu da bi bio što bliži viziji i namjeri radikalnog širenja značenja te shvaćanja umjetnosti, pomicanja i brisanja nevidljivih granica – između iluzije i stvarnosti, onog unutar muzejskih i galerijskih institucija i života koji se kontinuirano odvija izvan. Zahvaljujući i Duchampovu revolucionarnu obratu, stvari iz svakodnevice u institucionalnom kontekstu odavno već mogu dobiti status umjetničkog djela, ali posve je jasno da Knechta zanimaju obrnuti procesi – što se događa kada se umjetnički projekt nenajavljeno preseli u svakodnevicu. Spoznaja da ipak nije riječ o katastrofi bit će u svakom slučaju olakšanje, tvrdi umjetnik, ili parafrazirajući naziv jednog njegova rada: Nothing is Bad without Something Good (u svakom zlu nešto dobro).

Fabian Knecht publici će se predstaviti predavanjem, u predvorju muzeja, ispred čitaonice u četvrtak, 3. listopada 2013. u 18 sati.

Ako ste i vi svjedočili ovom događaju, pošaljite nam fotografije na javi@vecernji.net

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.