dani zagrebačke arhitekture

Zavirite u stan koji se 'sam' usisava i prošetajte se po krovu s trim-stazom

Foto: Marko Mihaljević, Luka Korlaet
Veslačka
Foto: 3LHD
Saša Begović
Foto: SZA.HR
Vrbani
Foto: SZA.HR
Igor Franić
Foto: Projekt Meandar
Projekt Meandar
29.05.2019.
u 08:34
Tema Dana zagrebačke arhitekture je stambena arhitektura kao najzastupljeniji oblik arhitektonske prakse, a Blok Bužanova jedna je od devet stanica koje će se proći na turi uz vodstvo autora objekata
Pogledaj originalni članak

Kao “space shuttle”. Takav dojam Zagrepčaninu koji živi u prosječnom stanu ili kući ostavlja novi stambeni blok koji je lani niknuo na uglu Bužanove i Štrigine. Prostrani stanovi ne samo da su luksuzni već imaju cijeli niz dodatnih sadržaja. Poput onog da se svaki stan “sam” usisava uz pomoć posebnog sustava, a grijanjem i ostalim funkcijama u njemu može se upravljati i kad ste od doma kilometrima daleko. Postoji i sustav prikupljanja kišnice sa svih terasa i otvorenih površina, koja se čuva u posebnom spremniku i koristi za navodnjavanje okoliša, a stanovi imaju i rekuperatore zraka s filtrima protiv alergija. Svaki ulaz usto ima zajednički lobi oslikan muralima mladih umjetnika, u kojem se stanari mogu družiti.

Traži se više kvadrata

Kvalitetniji standard željeli su svojim stanarima pružiti investitori, VMD model, a u tome im je pomogao arhitektonski studio 3LHD, koji je osmislio Blok Bužanovu. Stanovi su, kaže jedan od članova projektnog tima Saša Begović, prodani čim je dobivena građevinska dozvola, a kako je živjeti u toj zgradi vidjet će svi koji u subotu odluče poći u obilazak recentnih arhitektonskih realizacija. Organizira ga Društvo arhitekata Zagreba (DAZ) u sklopu Dana zagrebačke arhitekture koji su počeli raznim radionicama i predavanjima. Tema je ovogodišnje manifestacije stambena arhitektura kao najzastupljeniji oblik arhitektonske prakse, a Blok Bužanova jedna je od devet stanica koje će se proći na turi uz vodstvo autora objekata.

– Tu smo temu obrađivali i na Danima arhitekture 2011., a otada se nisu toliko promijenile tehnike gradnje koliko potrebe građana pa se, primjerice, traže veći stanovi. Razvija se i tržište drugačijih stanova koje projektanti prilagođavaju potrebama pojedinca – kaže Tihomil Matković, predsjednik DAZ-a. Povećala se i minimalna kvadratura stana, dodaje Begović, pa se garsonijere od 40 četvornih metara gotovo i ne grade. Danas je, ističe, većinom 60 kvadrata minimum koji se traži pri gradnji stambene zgrade.

Gradi se po željama

U turi se, uz Blok Bužanova, obilazi i Vitićev neboder kao primjer uspješnog konzervatorsko-restauratorskog projekta, ali i novogradnja, odnosno POS Zapruđe, projekt Meandar i zgrada Nikice Ličine u Središću, ona u Ulici Tina Ujevića na Knežiji, naselje u Podbrežju, neboder u Vrbanima III i objekt u Veslačkoj. U neboder na Vrbanima arhitekta Igora Franića tek se treba useliti, a prvo je to tako visoko stambeno zdanje u Zagrebu nakon dugog niza godina.

Ima 17 katova, a za razliku od stanova u starijim neboderima, koji su mali, ovdje su svi trosobni i četverosobni. Više od 70 posto je prodano – kaže Franić.

Specifičnost je zgrade u Veslačkoj, autora Luke Korlaeta i Svebora Andrijevića, pak, zajednička krovna terasa s trim-stazom, spravama za vježbanje, klupama i žardinijerama, a nijedan stan u njoj nije isti.

– Većina je izmijenjena tijekom gradnje prema zahtjevima stanara, a podatni su i za naknadne preinake. Izgrađeni su lani i svi su prodani – ističe Korlaet

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

DU
Deleted user
09:24 29.05.2019.

Ovome arhitekti Igoru Franiću treba zabraniti projektirati. Projektirao je najružnije objekte u Zagrebu zadnjih 20 godina. Krenimo redom: stambeno poslovna zgrada u Zagrebačkoj aveniji (crvena limenka gdje je sada Konzum, a nekada Mercator), Muzej suvremene umjetnosti (sam beton - zgrada izgleda kao da nije dovršena), zgrada SEECEL na Kajzerici koja još nije dovršena (limenka bliješti - vidi se iz svemira). Sve u svemu - katastrofa. Zagreb nema građevinu novijeg datuma kojoj će se turisti diviti.

DU
Deleted user
17:02 29.05.2019.

Zagreb i okolica nemaju zone stambenih obiteljskih kuća današnjih naprednih tehnologija (dizalica topline.kolektora, samoodrživih itd)., nema jednolitarskih objekata ....ukratko bijedno a i država nema ništa od poticajnih mjera koje su u Sloveniji ili Austriji postojale i prije 30 god.......Recimo ogledno naselje Murgle u Ljubljani sagrađeno 80-tih.....Kuće kojima se "diče" tzv arhitekti su za gledanje a ne ugodno,komforno i jeftino stanovanje.........Uostalom svaka je takva kuća u startu skuplja 40% jer država gazi umjesto da pomaže,stimulira i strateški se postavi prema tome.......beton,željezo, oniks i krom ko na groblju......

Avatar Niškorist
Niškorist
17:46 30.05.2019.

Ima li Bandić stan u toj zgradi ?