Život s ljudima

Zbog nemarnog bacanja hrane, vrane sve brojnije u Zagrebu

Foto: Boris Šćitar/PIXSELL
vrana
Foto: Robert Matić, zagrebački Ured za poljoprivredu i šumarstvo
vrane (1)
Foto: Robert Matić, zagrebački Ured za poljoprivredu i šumarstvo
vrane (1)
Foto: Robert Matić, zagrebački Ured za poljoprivredu i šumarstvo
vrane (1)
Foto: Robert Matić, zagrebački Ured za poljoprivredu i šumarstvo
vrane (1)
Foto: Robert Matić, zagrebački Ured za poljoprivredu i šumarstvo
vrane (1)
15.03.2012.
u 11:00
Ni jedna agresivna metoda zaštite građana od vrana u gradskim sredinama ne dolazi u obzir, upozorava Emil Tuk, pročelnik gradskog Ureda za poljoprivredu
Pogledaj originalni članak

Zbog sve većeg broja vrana u Zagrebu, hrvatska je metropola stala rame uz rame s ostalim urbanim sredinama Europske unije, u kojima svake godine, posebice u vrijeme svijanja gnijezda od veljače do travnja, traže učinkovit način smanjenja njihova broja. U gradskom području najčešće se gnijezdi vrana gačac, a ukupnu populaciju svih vrsta vrana na području Zagreba ornitolozi procjenjuju na oko 10.000.

– Kao i ljudi, vrane su također zaštićene zakonom. Stoga ni jedna agresivna metoda zaštite građana od vrana u gradskim sredinama ne dolazi u obzir – upozorava Emil Tuk, pročelnik zagrebačkog Ureda za poljoprivredu i šumarstvo, ističući kako građani mogu kraja ovog mjeseca prijaviti lokacije na kojima se gnijezde vrane radi eventualne intervencije, u prvom redu rezanje grana i smanjivanje krošnji stabala čija visina pogoduje svijanju gnijezda vrana.

No populacija vrana proteklih godina buja u Zagrebu zbog nemarnih građana koji na javnim površinama odlažu hranu, čime ih dodatno potiču na nastanjivanje daleko od prirodnih utočišta, a nerijetko unutar vrlo naseljenih zagrebačkih četvrti. Među njima su, primjerice, neki dijelovi Vukovarske ulice, kao i Vrbik te Folnegovićevo naselje, gdje su djelatnici Ureda za poljoprivredu uočili cijele kolonije vrana iznad – kontejnera punih odbačene hrane.

– Vrane postaju kamen smutnje građanima zbog buke, koja je manja od one koju radi tramvaj, ili eventualnih napada, koji su doista rijetkost. Nije dokazano ni da prenose bolesti opasne za čovjeka. No, ipak, pokaže li se prijava opravdanom, mi ćemo intervenirati  – poručuju iz gradskog Ureda za poljoprivredu i šumarstvo,
Ističu da su građani svojim stilom ponašanja uvjetovali da se životinje sve više nastanjuju u urbanim sredinama i sve se manje boje ljudi. Osim vrana, u grad sve češće “navraćaju” i lisice u potrazi za hranom.

– Moramo se naviknuti na interakciju čovjeka u urbanim sredinama sa životinjama. Ne treba paničariti i prenaglašavati reakcije. Kao i u svim ostalim gradovima Europe, tako i mi nastojimo ublažiti ovaj problem, no on se ne može riješiti u dva tjedna, nakon što građani godinama odbacuju nemarno hranu i pogoduju nastanjivanju životinja daleko od prirode – upozoravaju iz nadležnih službi.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

FA
Fantom47
11:40 15.03.2012.

Pa gospodo koncentrirali ste sve novce u Zagrebu, pa možete i bacati. Vrane Vas obleću, to je još dobro, sve dok ostali van lažne metropole shvate da i Zagreb može biti Beograd.

CA
capronza
13:27 15.03.2012.

Evo, i onda netko govori kako se nema sto jesti, a hrana se baca, svasta.

TA
Takaros
11:24 15.03.2012.

novinari navalite na linč vrana, isto ko s onom glupom panikom oko mišje groznice.