Grad Zagreb bi uskoro po uzoru na Amerikance mogao organizirati garažnu prodaju kako bi se riješio hrpetine namještaja i ostalih osobnih stvari koje su posljednjih godina uskladištili nakon deložacije građana, koji po njih poslije nisu došli.
U devet prepunih skladišta ukupne površine tri tisuće kvadrata nalaze se kauči, ormari, tepisi, stolovi, stolice, cijele kuhinje, ali i knjige, odjeća, posuđe i još štošta drugo.
Ovršni zakon: rok 15 dana
Da se nešto mora poduzeti kako bi se namještaja riješili, u Gradu su shvatili nedavno kada su vidjeli da je svih devet skladišta dupkom puno i da su stvari počele propadati. Hitno je osnovano Povjerenstvo za postupanje s napuštenim pokretninama ostavljenima u posjed Gradu, članovi kojega obilaze lokacije kako bi vidjeli što je sve u skladištima.
Foto: Stjepan Bubalo
– Održana je prva sjednica povjerenstva te je zauzet stav da će se sve stvari koje su pohranjene u skladišta nakon provedenih deložacija iz gradskih stanova i prostora, za koje njihovi zadnji posjednici više od pet godina nisu pokazali interes i javili se radi preuzimanja, proglasiti napuštenim stvarima i kao takve će se sukladno vrijedećim propisima premjestiti iz tih skladišnih prostora – kazao je pročelnik gradskog Ureda za imovinskopravne odnose Damir Lasić. Dodao je da unatrag dvije godine, prema odredbama Ovršnog zakona, sud poziva ovršenika da stvari koje su popisane i ostavljene na čuvanje u roku od 15 dana preuzme uz prethodno podmirenje troškova čuvanja ili će one biti izložene prodaji te će se od novca podmiriti troškovi čuvanja i prodaje.
Zatrpali atomsko sklonište
Povjerenstvo će za početak utvrditi stanje stvari, po potrebi zatražiti i stručno mišljenje sudskog vještaka o vrijednosti pokretnina te u konačnici i odlučiti kako će organizirati rasprodaju stvari.
Devet je skladišta, pak, na adresama Blato bb (Sveučilišna bolnica), Božidara Magovca 147, Laurenčićeva 8 i V. Poljanice 3. Grad je od Sveučilišne bolnice zatražio još jedno skladište, no navodno praznih nema, pa će se stvari skladištiti u dvorištu Draškovićeve 27 na 365 kvadrata.
Zanimljivo je da je jedno od njih, ono u Ulici B. Magovca, u stvari atomsko sklonište koje bi trebalo biti “čisto” za slučaj katastrofe.
– Već godinama pokušavam doznati tko se koristi skladištem i što je u njemu, no ne daju mi informaciju. Jednom je izbio i požar i strašno je da se sklonište koristi kao skladište – kazala je Dunja Sabo, predstavnica stanara jednog od ulaza zgrade kojoj pripada.
....."Dodao je da unatrag dvije godine, prema odredbama Ovršnog zakona, sud poziva ovršenika da stvari koje su POPISANE i ostavljene na čuvanje u roku od 15 dana preuzme uz prethodno podmirenje troškova čuvanja ili će one biti izložene prodaji te će se od novca podmiriti troškovi čuvanja i prodaje." nadalje piše i ovo " Hitno je osnovano Povjerenstvo za postupanje s napuštenim pokretninama ostavljenima u posjed Gradu, članovi kojega obilaze lokacije kako bi VIDJELI ŠTO JE SVE U skladištima. " MOLIM VAS, iz citiranoih navoda u članku očito je da su stvari MORALE biti POPISANE pa nije jasna svrha povjerenstva koje obilazi da vidi čega ima u skladištima??? Da proberu kaj valja? Bolje da čitaju popise i tako vide što ima i organiziraju te obave sve za pripremu prodaje. Bitnije je utvrditi kako će se izdvojiti stvari koje jesu za prodaju iz ovih gomila nabacanih bez reda i veze?? Što se čekalo dvije godine ( i dulje)? To je jako nemarno gospodarenje gradskom imovinom i nemarno obavljanje poslova.