Kolumna

Zašto je Mađarska skrenula udesno

Foto: Reuters
Zašto je Mađarska skrenula udesno
15.04.2010.
u 12:00
Jobikk vježba strojni korak, napada Rome, udara u ratne bubnjeve u smjeru Slovačke
Pogledaj originalni članak

Moglo se i očekivati da će u Mađarskoj nakon nedjeljnih parlamentarnih izbora pobijediti Fidesz. Ali nitko nije računao da će ta konzervativna stranka sa 53 posto glasova osvojiti čak apsolutnu većinu u parlamentu. Što se zapravo dogodilo u toj susjednoj zemlji s kojom Hrvatska ima najdulju zajedničku povijest? Budimpeštanski parlament vjerna je kopija westminsterskog parlamenta iz viktorijanskog Londona i to ima svoje značenje. On je istovremeno svjedok neispunjene mađarske čežnje za veličinom, skrhanom u izgubljenim ratovima, u komunizmu, globalizaciji. Strani se kapital prema postkomunističkoj Mađarskoj nerijetko odnosio kao prema nekoj zemlji Trećeg svijeta. Nakon ovih izbora postaje jasno da je osim gospodarskog oporavka ljudima danas još više stalo do povratka u sigurnost, u neku “viktorijansku” stabilnost. Socijalisti, baštinici nekadašnje komunističke partije, obilježeni skandalima i korupcijom, ostvarili su sa 19 posto glasova do sada svoj najslabiji rezultat. Nakon osam godina vlasti postali su sinonim za bezobzirni neoliberalizam, za rasprodaju nacionalnih bogatstava, koja je postala ulaznica za siromaštvo najširih slojeva društva.

Izborni pobjednik je 46-godišnji Viktor Orban, rodom iz Stolnog Biograda (Szekesfehervara), koji se sustavno pripremao za ovakav trijumf. Međutim, hoće li Orban Mađarima zaista donijeti ono što očekuju? Koliko će i hoće li biti uspješan ovisit će mnogo o desničarskom, radikalnom Jobbiku, stranci za tzv. bolju Mađarsku i njenoj spremnosti na suradnju i kompromise. Jobbik je dobio čak 17 posto glasova.

S druge strane, izborni uspjeh Fidesza ne bi bio tako velik da se mnogi Mađari na vrijeme nisu uplašili Jobbika, mađarskih šešeljevaca, koji marširaju u fašističkim odorama “Strelastih križeva” iz 1944. godine i sanjaju o uspostavi nekakve “Velike Mađarske”. Mnogi su Mađari svoje glasove dali Fideszu da obuzda Jobikk. Ako se to uzme u obzir, 17 posto glasova i nije neki pretjerano velik postotak. U međuvremenu, Jobikk vježba strojni korak po ulicama i selima, napada Rome, udara u ratne bubnjeve u smjeru susjedne Slovačke, u kojoj živi 500.000 Mađara. Koliko su zbog toga odnosi između dviju susjednih zemalja članica EU napeti, pokazuje činjenica da je Bratislava navodno iz “sigurnosnih razloga” zabranila ulazak mađarskom predsjedniku Peteru Szolyomu u Slovačku.

Usprkos radikaliziranoj političkoj sceni, Fidesz ima u Zelenima, koji nastupaju pod imenom Drukčija politika je moguća i koji su sa sedam posto glasova ušli u parlament, sigurnog saveznika protiv Jobikka. I još nešto. Čežnja za nekakvom “viktorijanskom” stabilnošću seže još u devedesete godine. Tada je Mađarska bila meka stranih investitora, koji su kupovali, isisavali i onda se povlačili u daleke azijske zemlje u potrazi za jeftinijom radnom snagom. Očito je da nakon svega birači danas misle da im stabilnost najbolje može pružiti desni centar.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

CH
ChelaviGad
20:38 15.04.2010.

Pametnom dosta.

BU
bubi0513
08:07 19.04.2010.

Novinar koji je napisao gornji članak trebao se malo bolje informirati. Mađarsji predsjednik se zove LÁSZLÓ SÓLYOM, a ne Peter Szolyom. Toliko o pripremljenim novinarima....

GU
gusar
22:50 19.04.2010.

Ne znam sto se moze ocekivati od jednog novinara koji cak ni to ne zna kako se zove predsjednik drzave o kojoj on zeli iznijeti svoje jako pametno i jako strucno misljenje. Kako moze napisati da su madjarsko-slovacki odnosi napeti zbog Jobbika i da su Slovaci zbog toga zabranili ulazak Lászlu Sólyomu? Prvo dragi novinaru, to se dogodilo na dan madjarskog nacionalnog praznika 20. kolovoza PROSLE godine, a ne sad i ne zbog Jobbika. Jobbik s time nema nista. A zasto se to moglo dogoditi? Zato sto u slovackom parlamentu sjedi krajnje ekstremna, krajnje antidemokratska i antimadjarska sovinisticka stranka SNS tj. Slovacka Nacionalna Stranka koja svoju politiku gradi na temelju mrznje protiv Madjara. SNS je ta stranka koja stvara napetost u medjunacionalnim odnosima i huska protiv svega sto je madjarsko kako bi dobila vise glasova. Jobbik eventualno reagira na te slovacke napade. Dakle nema veze s istinom sto pise ovdje da Jobbik udara u ratne bubnjeve protiv Slovacke. Bilo bi dobro poznavati pozadinu dogadjaja i redosljed, prije nego bilo sto napisete. Sto se Roma tice, to je vrlo slozeno pitanje, koje je povezano s ekonomskim stanjem i stanjem opcenito u Madjarskoj. U nekim pokrajinama Madjarske drzava je u totalnom rasulu, ne postoji javni red, nema javne sigurnosti, Romi pljackaju, kradu a cesto i ubijaju, policija ne intervenira. Bas u tim krajevima je Jobbik dobio najvise glasova jer tamosnji zitelji ceznu za redom i sigurnoscu, a drzava ih ne stiti. A treba znati da je to stanje izravan rezultat 8 godisnje socijalisticke vladavine i da su ti krajevi oduvijek bili velike baze socijalista, a sada su bas tamo socijalisti izgubili 80% svojih glasaca jer su isti presli u Jobbik. A sto se Fidesza tice on je pobjednik tih izbora osvojivsi apsolutnu vecinu glasova i nije prisiljena na nikakvu koaliciju niti s Jobbikom, niti s drugim strankama. Sto se viktorijanske velicine i \"Velike Madjarske\" tice, kad je madjarski parlament izgradjen krajem 19. st., Madjarska nije samo zeljela biti velika, nego je stvarno i bila \"velika\", u svakom pogledu. Nije tada bila velika, nego je sada mala, to je bitna razlika. Bilo bi pozeljno malo poznavati povijest.