Od pet najavljenih kandidatkinja za drugi po redu Izbor hrvatske vinske kraljice jedna je odustala. Baš taj podatak svjedoči o visokoj razini natjecanja što ga je proteklog tjedna organizirao Zagrebački velesajam, a u kojem su sljubljeni i šarm i znanje i umijeće kandidatkinja.
Najviše je, prema ocjeni ocjenjivačkoga suda, pokazala Zvjezdana Marković iz Posavskih Brega kraj Ivanić Grada, apsolventica agronomije, smjer voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo, koja je u pismenom, usmenom i praktičnome dijelu prikupila 107 bodova. Ona nema obiteljske tradicije u uzgoju vinove loze nego je u odabiru fakulteta prevagnula ljubav.
Zanima je očuvanje hrvatskih autohtonih sorata i već je na fakultetu sudjelovala u istraživanju o dubrovačkoj malvasiji i plavcu malom. I prije objave rezultata otkrila nam je da bi se kao vinska kraljica zauzela za uzgoj autohtonih sorata, a važnom smatra i prilagodbu naše proizvodnje zahtjevima EU. Prva princeza Marina Kunović iz Jastrebarskoga ima obiteljsku tradiciju proizvodnje kvalitetnih vina graševine, rajnskoga rizlinga i chardonnaya i također joj je stalo do promocije hrvatskih vina, osobito onih od autohtonih sorata. Smatra da u nas nije dovoljno razvijena kultura pijenja vina, a kako studira agronomiju, smjer VVV, moći će i stručnim znanjem pridonijeti ispravnu odnosu prema kvalitetnoj kapljici.
I Petra Matušin iz Popovače, vinska kraljica Sisačko-moslavačke županije, apsolventica agronomije, smjer zaštite bilja, ima obiteljsku tradiciju u uzgoju vinove loze: graševine, škrleta, bijeloga pinota. Zauzela je četvrto mjesto, a osvajala je neposrednošću i iskrenom zainteresiranošću da vidi koliko se u svemu snalazi.
Vinska princeza Slavonije i Baranje, Anamarija Sontaki iz Kutjeva na nacionalnom je izboru postala druga princeza, a jedina nije studentica agronomije, nego kroatistike i informatologije na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Šarmantna i simpatična pred ocjenjivačkim je sudom izjavila da se u Kutjevu ionako svi rode s 0,7 promila, pa bi nula promila trebalo zamijeniti u bar 0,8.
U gradu koji je u svijetu poznat po graševini, pa ima i Trg graševine, Anamarija želi što čvršće povezati hrvatska vina, turizam i kulturu. Njezina obitelj ima stoljetnu obiteljsku tradiciju u uzgoju vinove loze, a ona je prva žena u obitelji koja se nastoji dokazati u tome. U kraju poznatom po graševini (bijelom vinu), njezina se obitelj odlučila na položaju Venje uzgajati portugizac.
Kako su sve kandidatkinje pokazale ujednačeno znanje, putovi hrvatskih vinskih kraljica čine se jasnijim. Premda je prva od njih, Nataša Puhelek, vinska kraljica za 2006., istaknula i neke nedostatke u svome mandatu, poput nedovoljne povezanosti u promociji naših vina s Hrvatskom gospodarskom komorom, npr. na sajmu u Parizu, svojim je primjerom pokazala da je titula poticaj. Ona je prvo postala kraljica, pa diplomirala na Agronomskome fakultetu u Zagrebu.
Praktični dio ispita – glatko
Za razliku od proteklih izbora, kada se uvijek sa strepnjom iščekivalo kako će koja od kandidatkinja otvoriti boce, ove su godine sve bile spretnije. Malo je zapinjalo Petri Matušin, vinskoj kraljici Sisačko-moslavačke županije, kojoj su u otvaranju boce plešivičkoga portugisca u pomoć pritekli Mladen Forko i Jole Bolić. Sa stola s vinima natjecateljice su trebale izabrati bocu iz pojedine vinske podregije, a sa stola s čašama odabrati onu prikladna oblika te otvoriti bocu, natočiti vino u čaše, komentirati mu vanjski izgled, miris, okus. Također, preporučivale su jela s određenim tipom vina i ukratko predstavljale proizvođača. Od članova ocjenjivačkoga suda za to su ukupno mogle dobiti pet bodova.
Tri pitanja u usmenom dijelu
Kandidatkinje su same odabirale svoga ispitivača, člana ocjenjivačkoga suda koji im je mogao postaviti po tri pitanja, među kojima su bila i ona o pjenušcu i šampanjcu, o djelatnosti Hrvatskoga zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo, o boji haljine vinske kraljice, o sljubljivanju vina s lešo ribom, o temama iz vinogradarstva i vinarstva koje bi čitatelji u Večernjakovu prilogu Vrtu rado čitali... U ocjenjivačkom su sudu bili predsjednik mr. Josip Kraljičković iz Zagrebačke županije te članovi Božica Brkan, urednica priloga Vrt Večernjega lista, Nataša Puhelek, hrvatska vinska kraljica za 2006., Vinko Milat, MPŠVG, Mladen Forko iz Badela 1862, Ljiljana Kurtoić iz Zelinke, Vesna Cvitanović sa Zagrebačkog velesajma, Silvio Negro iz HZVV-a, Jole Bolić iz revije Vinski krug i Ivana Rendulić iz Zagrebačke županije.