Klasici

FOTO Znanstvenici izabrali najbolje fotografije svemira

Foto: NASA
Svemir (1)
Foto: NASA
svemir
Foto: NASA
Svemir (1)
Foto: NASA
Svemir (1)
Foto: NASA
Svemir (1)
Foto: NASA
Svemir (1)
08.11.2012.
u 16:19
Ispitanike je bez sumnje najviše oduševila prva fotografija Zemlje koju je snimio astronaut s Apolla 8 Bill Anders 24. prosinca 1968. godine
Pogledaj originalni članak

Portal Space.com tražio je znanstvenike, fotografe, pisce i povjesničare da izaberu najbolje fotografije svemira.

Ispitanike je bez sumnje najviše oduševila prva fotografija Zemlje koju je snimio astronaut s Apolla 8 Bill Anders 24. prosinca 1968. godine. Njegova letjelica prva je obletjela Mjesec.

– Ta je fotografija postala ikona pokreta za očuvanje okoliša – kazala je astronomka Jill Tarter, suosnivačica Instituta SETI koji se bavi istraživanjem izvanzemaljske inteligencije. – Omogućila nam je da se vidimo kao Zemljani koji žive na jedinstvenom, krhkom i prekrasnom planetu. Taj je pogled danas još važniji. Mnogi izazovi s kojima se danas suočavamo traže dugo razmišljanje i globalnu suradnju, a ne trpe nacionalne granice – dodala je Tarter. Njezin izbor fotografije "Earthrise" podržala je astronomka Pamela Melroy, jedna od dvije žene koja je upravljala space shuttleom.

Klasici

Za "Earthrise" su glasovali i viši znanstvenik za projekte NASA-e John Mather i spisateljica knjiga o svemiru i znanosti Dava Sobel. Ona je uz ovu fotografiju istaknula i onu snimljenu svemirskim teleskopom Hubble 1995. godine, nazvanu "Hubble Deep Filed". Tih je godina ona predstavljala najdublji pogled u svemir. To se postiglo kombiniranjem različitog svjetla tijekom nekoliko sati.

Obje je fotografije dobitnik Nobelove nagrade za fiziku Frank Wilczek s MIT-ja nazvao klasicima. Fotografija koju je on izabrao nazvana je "Zemlja s Marsa", a snimljena je kamerom s NASA-inog rovera Spirit. To je prva fotografija Zemlje snimljena s površine planeta daljeg od Mjeseca.

Astronom Greg Laughlin sa sveučilišta Kalifornija izabrao je fotografije planeta Neptuna i njegova mjeseca Tritona koje je snimila NASA-ina letjelica Voyager 2 1989. godine. – Na njoj nema lažne boje, nema smicalica ili unaprijed određenog programa – kazao je Laughlin i dodao kako su fotografije smirujuće, misteriozne i estetski savršene.

Nekada su značenja važnija od estetske vrijednosti fotografije

U nekim su slučajevima značenja važnija od estetske kvalitete fotografija. To je slučaj s fotografijom koja prikazuje kacige i svemirska odjela prekrivena mjesečevom prašinom nakon posljednjeg čovjekova hodanja Mjesecom. Fotografija je snimljena 1972. tijekom misije Apollo 17. – Simbolizira NASA-u u trenucima kada je bila najbolja te naša nadanja za daljnja istraživanja – kazao je znanstvenik Alan Storm koji je izabrao ovu fotografiju.

Znanstvenik Phillip Chamberlin izabrao je prekrasnu fotografiju Sunca, što ne treba čuditi jer u NASA-i radi na projektu "Solar Dynamics Observatory" koji prikuplja podatke baš o tome nebeskom tijelu.

>>Felix otkrio svoje najveće strahove prilikom skoka iz svemira

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

VI
viluk007
16:32 08.11.2012.

To su onda kvaziznanstvenici, jer fotografija svemira nemože postojati, obzirom na dimenzije. Fotka dijela svemira da ali cijelog nikada. Pa ako su znanstvenici neka onda tako i promatraju, ali čini mi se da se tu radi o Severinama.

DU
Deleted user
13:36 09.11.2012.

Mogli ste uz svaku fotografiju dati bar kratak opis o čemu se radi. No to zahtjeva još trenutak vašeg dragocjenog vremena i intelekta koji je vlasniku novina ionako preskup, a vi ste ionako potplaćeni da bi koraktno radili svoj posao