Na prvi pogled najnaprednija letjelica na kojoj posljednjih godina rade Britanci djeluje kao da ste je već negdje vidjeli. I ne mislimo pod time na konkurentski američki X-47B, na koji je poprilično nalik. Ne, riječ je o nečem drugom, kao da ste je već negdje vidjeli da leti, leti, leti i – da Will Smith i Jeff Goldblum u njoj odvoze bombu na matični brod zlih izvanzemaljaca u filmu Dan nezavisnosti i spašavaju svijet? Da, to je to. Nova bespilotna borbena letjelica (eng. unmaned combat aerial vehicle – UCAV), koju Britanci zovu Taranis po keltskom bogu groma, po vanjskom izgledu podsjeća na spomenutu izvanzemaljsku letjelicu. Još samo da je oboje u crno...
No usporedbe s filmskim letjelicama na stranu, Taranis bi trebao biti, odnosno već i jest, sljedeći korak u razvoju borbene avijacije i sve naprednijih bespilotnih letjelica. Ono što se posebno ističe u karakteristikama ovog drona, za razliku od drugih vojnih dronova, jest to što ovime zapravo ne upravlja čovjek nego kompjutor. Čovjek, dakako, unese podatke potrebne za let i borbeno djelovanje, ali od trenutka polijetanja kompjutor je taj koji upravlja letjelicom, a čak ima i sposobnost donekle autonomno mijenjati misiju ili cilj, sukladno razvoju situacije na terenu. Naravno, proizvođač BAE Systems osigurao je da čovjek uvijek ima zadnju riječ, da pilot u bazi može preuzeti kontrolu, prekinuti misiju i vratiti letjelicu kući, koristeći tajnu komunikacijsku tehnologiju kojom ne otkriva položaj letjelice.
Taranis, za razliku od nekoliko godina starijeg X-47B, koji je dizajniran za borbeno djelovanje samo na ciljeve na zemlji, ima mogućnost borbe i s ciljevima u zraku, što ga zasad čini jedinstvenim. Još kad se doda činjenica da je na lanjskom testiranju svojih stealth sposobnosti uspio potpuno nestati s radara, jasno je da bi za petnaestak godina, kada uđe u sastav Kraljevskih zračnih snaga i u serijsku proizvodnju, Velikoj Britaniji mogao osigurati premoć u zraku.
>> Raider - sljedeća generacija letjelica u vojnoj avijaciji
Sve je efikasnije i jednostavnije uz izvanzemaljsku tehnologiju!