Kina s britanskom softverskom tvrtkom Canonical surađuje na razvoju vlastitog operativnog sustava otvorenog koda koji će biti prilagođen kineskim korisnicima, prenosi BBC. Rezultat će biti inačica Canonicalova operativnog sustava Ubuntu, zvat će se Kylin i bit će objavljen u travnju.
Prva inačica Kylina bit će namijenjena korištenju na stolnim i prijenosnim računalima. Sustav će između ostalog biti specifičan po korištenju kineskih slova i podržavanju načina na koji Kinezi komuniciraju s računalima.
Buduće inačice sadržavat će alate koji će ljudima omogućiti korištenje popularnih kineskih internetskih servisa poput Baidua (zemljopisne karte) i Taobaoa (kupovina) izravno s glavnog Ubuntuovog prozora.
Canonical također surađuje s kineskim ministarstvima industrije i informatike na inačici Kylina za servere kako bi ga i internetske stranice, online-trgovine i tvrtke za hosting mogle implementirati.
Lijepo je vidjeti da se neke države u potpunosti okreću od monopolističkog Microsofta, za razliku od nas. Inače sam i sam donedavno koristio Ubuntu, no zbog Canonicalovih, po mnogima, radikalnih poteza u krivom smjeru sam se prebacio na drugi operativni sustav. Ipak, Canonicalu se mora priznati dobar dio u promoviranju Linuxa na stolnim (i inim) računalima, a Ubuntu je jednostavnije instalirati od Windowsa i brže i bolje radi, problem je što mnogi korisnici a priori odbacuju bilo kakve "alternative" zbog već spomenute Microsoftove (pre)agresivne tržišne politike.