PAZITE KAKO VOZITE

Za ovaj prometni prekršaj prijeti vam i kazna zatvora do 60 dana

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Gužva na naplatnoj postaji Lučko
Foto: Hrvoje Jelavić/Pixsell
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Gužva na naplatnoj postaji Lučko
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Gužva na naplatnoj postaji Lučko
Foto: Sasa Miljevic / PIXSELL
Kaštel: Kilometarska kolona na izlazu s Istarskog ipsilona
Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Zdenčina: Gust promet na autocesti A1 u oba smjera
Foto: Nel Pavletic/PIXSELL
Gužve na autocesti A7 u smjeru Krčkog mosta
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Zagreb: Kilometarske kolone na prometnicama prema morskim destinacijama
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Radovi rekonstrukcije javne rasvjete na podvožnjaku Savska - Slavonska avenija trajat će do idućeg ponedjeljka
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Zagreb: Kilometarske kolone na prometnicama prema morskim destinacijama
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Zagreb: Velike prometne gužve na naplatnoj postaji Lučko u oba smjera
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Radovi rekonstrukcije javne rasvjete na podvožnjaku Savska - Slavonska avenija trajat će do idućeg ponedjeljka
07.10.2024.
u 18:56
Za vožnju bez sigurnosnog pojasa plaća se kazna od 130 eura, što vrijedi i za putnike na stražnjim sjedalima, kao i za prevoženje djece do 150 cm visine bez posebne sjedalice ili postolja
Pogledaj originalni članak

Često sjedamo za upravljač automobila i uključujemo se u promet ne razmišljajući o kaznama koje nam prijete ako ne poštujemo odredbe Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Nepoštivanje ograničenja brzine kretanja, vožnja bez sigurnosnog pojasa i vožnja pod utjecajem alkohola jedni su od najčešćih prometnih prekršaja vozača, pa ćemo podsjetiti kolike kazne očekuju one koji ih ne poštuju. 

No, jedan od najčešćih prekršaja koji najčešće ostaje nekažnjen, ali bitno pridonosi nesigurnosti prometa na cestama jest neuključivanje pokazivača smjera. Svakodnevno smo svjedoci da "žmigavac" ne uključuju mnogi vozači, a radi se o prometnoj kulturi i jednostavno lijenosti tih vozača. Kazna za taj prekršaj je samo 30 eura.

Brzina je, također, jedan od najčešćih prekršaja u prometu, ali i jedan od najčešćih uzroka prometnih nesreća. Kazna od 60 eura predviđena je za prekoračenje od 10 do 20 km/h, a 130 eura za 20 do 30 km/h. Od 290 do 920 eura kazna je za prekoračenje od 30 do 50 m/h, a 1320 do 2650 eura ili kazna zatvora do 60 dana za one koji voze više od 50 km/h od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine. Na autocesti i brzoj cesti kazne za brzinu su nešto blaže: od 10 do 30 km/h 60 eura, od 30 do 50 km/h 260 eura, a preko 50 km/h od 660 do 1990 eura. Stoga, nikako se ne isplati juriti i riskirati sigurnost te plaćanje kazne.

FOTO Donosimo koliko dugo morate imati uključene pokazivače smjera na automobilu, a i kolika je kazna

Foto: Davor Puklavec/POSEBNA PONUDA
Zagreb: Od danas na snazi novi zakon o sigurnosti prometa na cestama
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
U Hrvatskoj 819 novih slučajeva zaraze koronavirusom, velika gužva za testiranje na Štamparu
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Automobil u traci za skretanje
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Zagreb: Križanje SR Njemačke i Ulice Mije Siloboda Bolšića
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Radovi rekonstrukcije javne rasvjete na podvožnjaku Savska - Slavonska avenija trajat će do idućeg ponedjeljka
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Zagreb: Prometna gužva u popodnevnim satima na Slavonskoj aveniji
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Zagreb: Prometne gužve zbog radova na obnovi tramvajske pruge na Savskoj

Ako je na autocesti gužva ili zastoj budite strpljivi i nikako ne pomišljajte na vožnju u zaustavnom traku, što je jedna od najopasnijih radnji na autocesti. Zasigurno je svaki vozač koji se našao u koloni koja stoji na autocesti pomislio kako bi bilo sjajno da u tom trenutku obiđe kolonu praznim zaustavnim prometnim trakom, a vjerojatno ste nekad i vidjeli da to neki vozači i čine. Ne pokušavajte!
I to ne samo zbog kazne od 260 eura, već zbog svoje i tuđe sigurnosti, jer za ozbiljnu nesreću je dovoljno da jedan od vozača u koloni pomisli isto što i vozač koji pretječe po zaustavnom traku ili se samo želi propisno zaustaviti u zaustavnom traku.

Kako vozači ne očekuju da ih netko pretječe po zaustavnoj traci, velika je mogućnost da to neće ni provjeriti, a tada je nesreća neizbježna. A za nesreću može biti dovoljno i da samo suvozač iz automobila u koloni u desnoj traci otvori vrata automobila. Lijeva prometna traka je preticajna traka i obveza je vozača da se nakon pretjecanja vrati u desnu prometnu traku.

Zakon kaže "autocestom se vozila moraju kretati desnom prometnom trakom ako nije zakrčena vozilima u koloni", a ako to ne učini prijeti mu kazna od 260 eura. Istovjetna je kazna od 260 eura propisana i za vozača koji "blica" vozilu ispred sebe, jer Zakon kaže da" vozač ne smije požurivati vozila ispred sebe davanjem svjetlosnih ili zvučnih znakova". Dakle, blicati vozilu ispred sebe kao znak da ga želite preteći ne smijete ni kad nema gužve na autocesti.

Kazna od 260 eura je propisana i za slalom vožnju na autocesti. Noviji automobili imaju mogućnost telefoniranja bez korištenja ruku, što je dopušteno za vrijeme vožnje, no automobili su nam u prosjeku stari 14 godina i velika većina auta u Hrvatskoj nema ugrađen takav uređaj. Dobra je vijest što se može ugraditi u svako vozilo, pa ako mislite telefonirati u vožnji svakako to učinite.

No, sve je više onih koji pametni telefon koriste u vrijeme vožnje ne za telefoniranje, već za dopisivanje ili pregledavanje društvenih mreža što je još opasnije jer vozačevu pažnju duže odvaja od ceste i umanjuje mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom. Kazna za korištenje mobitela u vožnji iznosi 130 eura.

Dakako, svi putnici za vrijeme vožnje moraju biti vezani sigurnosnim pojasom. Kazna za vožnju bez pojasa jest 130 eura, i vrijedi za sve putnike u vozilu, pa i za one na stražnjim sjedalima, a ne samo za vozača. Istovjetna kazna od 130 eura propisana je i za vozača koji u vozilu prevozi djecu do 150 cm visine ako nisu smješteni u posebnoj sjedalici ili postolju. Bez obzira na kaznu, nemojte nikako to činiti ni na najmanje udaljenosti, jer za djecu može biti vrlo opasno.

Ne zaboravite da prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama vozač, prije nego što napusti vozilo, mora poduzeti sve mjere kojima se sprječava da vozilo samo krene s mjesta ili da ga druge osobe pokrenu, a to uključuje gašenje motora, zaključavanje vozila, uzimanje ključa, kao i zatvaranje prozora. Kazna za to je 30 eura.


Dakako, kažnjava se i vožnja s otvorenim prtljažnikom iz kojeg vise stvari i nisu pravilno osigurane ili ako prekrivaju registraciju. Kazna za tablice koje nisu dobro vidljive je 30 eura. Umor za volanom može biti vrlo opasan i već nakon prvih simptoma pospanosti, stanite na prvom odmorištu i ne krećite dalje dok se ne odmorite. Ako je potrebno odspavajte, jer vozačima kojima se to dogodi za volanom, najčešće izazovu fatalne posljedice.

Ako vas policija uhvati pospane za upravljačem može vas kazniti sa 130 do 260 eura. Dakako, ne sjedajte za volan pod utjecajem alkohola, a preporuka jest da ako idete na putovanje ne konzumirate alkohol ni u zakonskim dopuštenim okvirima do 0,5 promila. Podsjećamo, kazna za vožnju pod utjecajem alkohola od 0,50 do 1,00 promila jest od 390 do 660 eura, za vožnju uz 1,00 do 1,50 promila od 660 do 1990 eura, a iznad 1,50 promila od 1320 do 2650 eura ili do 60 dana zatvora. Istovjetna najstroža kazna od 1320 do 2650 eura ili 60 dana zatvora očekuje i vozača koji vozi pod utjecajem droga ili lijekova.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.