BOGATIJE PUNJENJE

Odzvonilo standardnim neekološkim litijskim baterijama

Foto: Profimedia
Odzvonilo standardnim neekološkim litijskim baterijama
28.10.2011.
u 15:27
Baterije punjene fluoridom čak su deset puta dugotrajnije od standardnih koje se trenutačno nalaze na tržištu.
Pogledaj originalni članak

Neekološke litijske baterije mogle bi ubrzo otići u povijest jer je tim znanstvenika s instituta Karlsruhe za tehnologiju (KIT) razvio novu generaciju dugotrajnijih baterija koje se pune fluoridom.

Osim dežurne ekološke katastrofičare, ova vijest mogla bi oduševiti sve koji u svakodnevnoj upotrebi koriste tehnološke naprave čije funkcioniranje nije moguće bez baterijskih punjenja.

Bilo da koristimo mobilne uređaje, iPod ili dan jednostavno ne možemo zamisliti bez opuštajućeg prebacivanja programa na TV-u uz pomoć daljinskog upravljača, veći kapacitet punjenja baterija povećat će njihovu trajnost te nam omogućiti dugotrajnije i bezbrižnije uživanje u željenim aktivnostima.

Nove baterije koriste se konceptom prijenosa fluoridnih aniona između elektroda čime se omogućava višestruko povećan kapacitet funkcioniranja punjenja, a dobra je vijest i da se, osim mogućnosti izrade novih fluoridnih baterija, postojeće punjene litijem mogu obogatiti metalnim fluoridom kao konverzijskim metalom.

– Ovakav koncept omogućit će neviđenu energetsku gustoću, čak do deset puta veću od konvencionalne – objasnio je dr. Maximilian Fichtner koji je u suradnji s dr. Munnangni Anji Reddy predstavio novi koncept u znanstvenom tjedniku Journal of Materials Chemistry.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

OB
-obrisani-
18:41 28.10.2011.

šoran - nije to baš tako jednostavno - radi se o složenim tehnologijama i trebat će još godine usavršavanja da se ovo otkriće primjeni za serijsku proizvodnju. S obzirom na sve veću potražnju za baterijama, svako bi bilo kakvo unapređenje istih rado iskoristio za enormnu zaradu

IS
istima
18:49 28.10.2011.

Da nije bilo računalnih igrica, računala nikad ne bi dohvatila ovaj nivo....Da nije bilo mobitela, u razvoj baterija se nikad ne bi toliko uložilo.....

SR
s☺r@n
16:25 28.10.2011.

Što mislite zašto se to puno prije nije otkrilo. Imaju oni i puno bolju tehnologiju, medjutim pohlepa za zaradom je jača od naprednijeg i boljeg svijeta. Kriza za ponešto dobro dojde.