Autosjedalice za djecu izrađene od čvršće tkanine, od kakve se inače rade sportski ruksaci, s kopčama od obične tvrde plastike, u internet trgovinama mogu se kupiti po cijenama od 70 do 150 kuna. Osjetno je to manje od cijene ‘normalne’ sigurnosne dječje sjedalice, pa ne čudi što su mnogi roditelji diljem svijeta posegnuli za ovim proizvodima. Tim više što je uz fotografiju svake od njih navedeno da je to “safety seat” odnosno sigurnosna sjedalica, za djecu staru od 9 mjeseci do 5 godina (težine od 9 do 25 kg). Za neke od njih piše i da su prikladne za bebe stare svega šest mjeseci. Negdje zakopano u specifikacijama stoji i da je riječ o sigurnosnom jastuku, ili o prijenosnoj sjedalici, što već daje naslutiti da sjedalica nije čvrsta, ali uz svaku od njih kočoperi se riječ “sigurnosna”.
Raspala se pri 50 km/h
Sa sigurnošću, međutim, ovaj proizvod ima malo toga. Svojevremeno je takva sjedalica testirana u Velikoj Britaniji i u simulaciji sudara pri brzini od 50 km/h raspala se u komadiće. Lutka koja je igrala ulogu 3-godišnjeg djeteta izletjela je iz te sjedalice i proletjela kroz vjetrobran. Britanci su velike internet trgovine pozvali da sjedalice ovog tipa povuku iz prodaje, da ih blokiraju. Neke su to i napravile, ali slični ili čak isti proizvodi pod različitim nazivima niču kao gljive i ponovno su u prodaji. S obzirom na blagodati internet kupnje, sjedalice koje Britanci nakon spomenutog testiranja nazivaju ubojitim otputovale su u sve dijelove svijeta, pa tako i u Hrvatsku. Konkretno, zadnja pozitivna recenzija iz Hrvatske napisana je u prosincu. Ocjene korisnika koji su proizvod kupili i isprobali većinom su pozitivne. Mada, ovdje je pojam “isprobati” relativan. Valja izdvojiti svjedočenje kupca iz Ukrajine, koji kaže da je jako zadovoljan kupljenom sjedalicom.
- Odmah sam napravio i crash test, na stolici u stanu, i sjedalica ga je prošla. Beba je ostala fiksirana, naramenice dobro drže - kaže taj otac. Da nije žalosno, bilo bi smiješno... Montirao je sjedalicu poput ruksaka (jer tako se stavlja i preko naslona automobilskog sjedala) na stolac i gurnuo ga prema nekoj prepreci koja je stolicu zaustavila. Njegov postupak pokazuje da mnogi i dalje ne razumiju kakve sile u automobilu djeluju tijekom sudara, ni čemu zapravo služi dječja sjedalica u automobilu. Ona nije zakonom propisana zbog punjenja državnog proračuna, niti da bi se dijete udobnije vozilo. Na sjedalici-jastuku iz naše priče sigurno je djeci udobnije nego bez nje, ali svrha je prave autosjedalice da u slučaju nesreće zaštiti dijete od izlijetanja kroz vjetrobran, od udaranja o naslon prednjih sjedala ili konstrukciju vozila, da spriječi trzaje koji dovode do loma kralježnice. Zato su prave sjedalice čvrste i teške, zato koštaju više od 150 kuna.
- Ne smijemo zaboraviti da se pri sudaru brzinom od 50 km/h javljaju sile koje odgovaraju silama pri padu auta s trećeg kata zgrade, grubo laički rečeno - napominje Goran Husinec, sudski vještak za vozila i promet.
10 stvari koje možda niste znali o Yugu: u jednom je bio bolji i od Saaba:
To nije sigurnosna sjedalica
Ministarstvo unutarnjih poslova pitali smo za mišljenje o ovim sjedalicama, a zanimalo nas je i jesu li se prometni policajci već susreli s njima. Odgovorili su nam da sustav sigurnosnog vezivanja djece u vozilima mora biti sukladan Pravilniku UNECE-a 44/03 ili Direktivi 77/541/EEZ ili Pravilniku UNECE-a 129 ili drugim kasnijim prilagodbama navedenih propisa. Iskustva policajaca na terenu nisu naveli. Pretpostavljamo da na ovakvu sjedalicu-jastuk mnogi policajci ne bi reagirali, jer ne bi ni registrirali na čemu to dijete zapravo sjedi. Vidjeli bi da je dijete vezano u nečemu i vjerojatno bi pretpostavili da je u redu. Ali, nije u redu i takve, krpene sjedalice u ulozi sigurnosnih dječjih sjedalica ne mogu biti legalne, pa smo se za tumačenje propisa o homologaciji obratili Državnim zavodu za mjeriteljstvo.
- Sve dječje sjedalice previđene za ugradnju u motorna vozila trebaju biti homologirane (tipno odobrene) prema UN ECE Pravilniku br.44, koji je dio tehničke regulative EU i prema odredbama tog pravilnika trebaju biti adekvatno označene čime se potvrđuje da zadovoljavaju propisane kriterije koji su provjereni ispitivanjem. Obavezu ispitivanja i označavanja sjedalice ima proizvođač sjedalice prije njenog stavljanja u promet. Bitno je kako je sjedalica koja se stavlja na tržište deklarirana odnosno za što je prodavač naveo da ona služi i kojim standardima odgovara. Bilo bi poželjno da kupac prije kupnje provjeri odnosno od prodavatelja zatraži informaciju koja je namjena sjedalice, prema kojem je pravilniku sjedalica homologirana i koju oznaku nosi - objasnio je Boris Gorup, voditelj Službe za homologaciju vozila u Državnom zavodu za mjeriteljstvo. Ta smo pitanja stoga postavili internet prodavateljima mekanih sjedalica.
- To je samo prijenosna dječja sjedalica. Nema sigurnosne certifikate - odgovorili su. I nastavili mekane sjedalice nuditi uz oznaku “safety seat”...
VIDEO Stižu veće kazne za vozače:
i tko je u Hrvatskoj dozvolio da se ovo legalno prodaje? naravno, nitko nema pojma jer su sve institucije propale. slucajna drzava. bitno da je jeftino!