Njemački znanstvenici testirali su 13.500 aplikacija za Googleov operativni sustav Android i došli do zabrinjavajućeg zaključka – oko osam posto njih ne uspijeva zaštititi osobne podatke korisnika, prenosi BBC. Sporne aplikacije ne koriste osnovne sustave za kodiranje, što trećoj strani otvara mogućnost presretanja privatnih podataka dok uređaji s Androidom "komuniciraju" s internetskim stranicama.
Znanstvenici sa sveučilišta u Leibnizu i Philipps u Hannoveru, odnosno Marburgu, stvorili su lažnu žarišnu točku za bežični internet te su "špijuniranjem" podataka uspjeli zabilježiti i detalje poput šifri za spajanje na bankovne račune, servise elektroničke pošte, društvene i korporativne mreže. Znanstvenici su uspjeli i onesposobiti sigurnosne programe te u prijenos podataka unijeti računalni kod koji aplikaciji može dati određene naredbe. Napadač bi na taj način mogao čak i preusmjeriti novčane transfere, a da korisnik to ne primijeti.
Među aplikacijama koje ne štite podatke nalaze se i neke koje su skidane više milijuna puta. U Googleu zasad nisu komentirali rezultate istraživanja.
Popularne aplikacije za Android ne štite osobne podatke korisnika, Čuvajte se hrvatska policija je već tu i izlistava vaše veze !!!