gfk-ovo istraživanje

Smart TV bolje prolazi u zemljama u razvoju nego na Zapadu

Foto: Reuters/PIXSELL
Smart TV bolje prolazi u zemljama u razvoju nego na Zapadu
03.09.2012.
u 12:01
Gledatelji u zemljama kao što su Kina, Brazil i Indija više su motivirani za interakciju s programom nego oni u Velikoj Britaniji, SAD-u i Njemačkoj
Pogledaj originalni članak

Televizijski uređaji povezani s internetom (Smart TV) puno bolje prolaze na tržištima kao što su Kina, Brazil i Indija nego na razvijenom Zapadu, otkriva istraživanje GfK provedeno na 13 zemalja svijeta. Istraživanje pokazuje da, u najširem smislu, "pametna" televizija tek treba uzeti zamah.

Samo 28% gledatelja odgovara da je zanimljivije gledati interaktivne programe, a samo četvrtina (25%) smatra da tvitanje i komentiranje programa poboljšava iskustvo gledanja. Gledatelji u zemljama kao što su Kina, Brazil i Indija više su motivirani za interakciju s programom nego oni u Velikoj Britaniji, SAD-u i Njemačkoj. Oni također koriste više funkcionalnih mogućnosti novih TV prijemnika – tako je čak 75% gledatelja posjednika takvih uređaja u Kini, a tek pola njih na Zapadu koristilo te značajke u zadnjih mjesec dana.

Gledateljima je u prosjeku pri kupnji novog televizora mogućnost korištenja spajanja na internet manje važna nego cijena te veličina ili vrsta ekrana. To posebno dolazi do izražaja u obuhvaćenim zapadnim zemljama, a manje se iskazuje kod slabije razvijenih tržišta u razvoju. Tek 26% potrošača u Velikoj Britaniji i 29% u SAD-u traži TV s internetski omogućenim pristupom, dok je takvih u Indiji oko 60%, a u Kini 64%.

Međutim, istraživanje pokazuje da nade za Smart TV ima i na Zapadu. Prodaja "pametnih" televizora u šest najvećih europskih zemalja porasla je za 31 posto u prvoj polovici ove godine.

– Kritična će masa u nadolazećem desetljeću biti postignuta na tržištima tradicionalne televizije poput Velike Britanije, SAD-a i Njemačke. Način na koji svi mi pratimo programe bit će zauvijek promijenjen – kaže GfK-ov direktor istraživanja Richard Preedy.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

IN
InfoMan
12:37 03.09.2012.

Sve prve zemlje na popisu nisu u takvim problemima kao zapadni svijet. U Americi vecina stanovnistva je siromasna, VB se brzo tome priblizava, a Njemacku to tek ceka. Ja sam zadnji puta TV kupio prije nekih 7 godina i nemam ga namjeru mijenjati. U danasnje doba samo ludjak moze nesto skuplje kupovati na kredit, a nedajboze i za gotovinu. Najbolje novac u dzep (eventualno zlato) i cekati bolja vremena. Kako je krenulo ceka nas ono sto smo gledali u filmovima.

DA
Daruvarčanin
12:30 04.09.2012.

Ja sam svoju plazmu, kupljenu 2005. godine, s kabelom koji stoji 50 kn, spojio na računalo i bez problema mogu pregledavati internet. Iako je mnogo udobnije kada sjedim ispred daleko manjeg ekrana. Tako da ne vidim čemu bacati tisuće kuna na besmislenu novotariju.