Tim istraživača iz Centra za edukaciju i prevenciju nasilja iz Đakova otkrio je koliko je jednostavno probiti sigurnost korisnika bežičnih mreža. One nisu samo šuplje, mreže su potpuno propusne, piše Glas Slavonije. Koristili su profesionalne alate, ali koje može koristiti svatko.
– Htjeli smo pokazati koliko je jednostavno probiti ključ, enkripciju kad se spajamo na nečiju mrežu. Kad osoba upiše lozinku i spoji se na mrežu, svi korisnici koji su na njoj primaju podatke i ti podaci, kad napravimo napad, prolaze kroz naš laptop", rekao je Dalibor Vlaho, stručnjak za informacijsku sigurnost i predsjednik Centra. Primjerom je pojasnio kako upad izgleda:
"Osoba sjedi na terasi kafića i preko mobitela šalje poruku na Facebooku, sadržaja “Vidimo se večeras u 18 sati”. Mi ne moramo ući u taj profil na Facebooku, jer nam je poruka vidljiva u našem laptopu. Što god osoba koja je spojena na tu mrežu radi u tom trenutku prolazi kroz naše računalo. Možemo vidjeti sve što radi, čak i fotografije koje lista. To se inače zove MITM, što je skraćenica za Man in the middle (ARP POISONING/spoofing, ali postoje i naprednije metode napada). Mi smo, u prijevodu, "čovjek u sredini" – objasnio je Vlaho. Potrebno je, kaže, od nekoliko minuta, tri, pet, ovisno o kompleksnosti, da bi se takav napad izvršio.
Prikupili su podatke od više stotina mreža, a bazirali su se na samo 200 mreža u koje ušli. Riječ je što o kućnim, što o javnim mrežama poput kafića.
napredujemo cak i dimni signali su bili sigurniji za prenosenje poruka,