Huawei, kineski tehnološki div u središtu je trgovinsko-špijunske sage koji je počeo na relaciji Sjedinjene Države – Kina, prelio se na ostatak svijeta i upravo se nalazi pred novom kulminacijom. SAD-e je podigao optužnicu protiv Huaweija zbog prijevara, krađe, te kršenja sankcija protiv Irana i sve to uoči dolaska kineske delegacije u Washington na novu rundu trgovinskih pregovora. Matthew Whitaker v. d. glavnog državnog tužitelja, kazao je da su se kriminalne aktivnosti Huaweija protezale kroz “najmanje deset godina” i sezale “do vrha tvrtke”. Huawei i njegovu američku podružnicu Skycom Tech, tereti se u dvije tužbe, za bankovne i internetske prijevare, pranje novca, kršenje američkih sankcija protiv Irana, urotu i opstrukciju pravde, krađu tehnologije i intelektualnog vlasništva.
Špijunska urota
Usto je u cijeloj priči i optužena financijska direktorica Huaweija i kći osnivača te kineske privatne tvrtke Meng Wenzhou, ponajprije zbog urote i pomaganja Iranu. Na traženje SAD-a još je u prosincu uhićena u Kanadi gdje je trenutačno i u pritvoru, a SAD-e sada traži njezino izručenje. Huaweiju se zamjera, da iako je privatna tvrtka, opremu koristi za špijunažu što biznisa ali i za interese kineske vlade. Iz Huaweija poriču da su oni ili bilo koja od njezinih podružnica kršili zakone SAD-a koja su navedena u svakoj od optužnica i nisu upoznati s bilo kakvim prijestupima Meng.
Uvjereni su pri tom da će američki sudovi donijeti isti zaključak”, priopćili su ih Huaweija. A još ranije, u neovisnom istupu, Ren Zhengfei osnivač Huaweija i otac uhićene Meng, opovrgnuo je i da je tvrtka u kakvim bliskim kontaktima s kineskim vlastima. Kineske vlasti, pak, točnije ministarstvo vanjskih poslova pozvali su Sjedinjene Države da povuku zahtjev za izručenje Meng, koja se danas treba pojaviti pred sudom o Vancouveru na ročištu na kojemu će se odlučivati o njezinom izručenju. Pozvali su SAD-e da prekinu, kako kažu nerazuman obračun s kineskim kompanijama za koji vjeruju da je politički motiviran. Navode da će službeni Peking čvrsto stati u obranu kineskih tvrtki. Triler prepun industrijske špijunaže u kojem se našao i robot Tappy, T-Mobileov testni uređaj, koji je navodno Huawei “ukrao”, nije ostao samo na razini dviju država. Huawei posluje s nizom država diljem svijeta, koje koriste njegovu opremu.
Neke poput Australije i Novog Zelanda pronašle su način da zabrane Huaweijevu opremu na svom tlu, dok i Europljani sve više izražavaju svoje sumnje. Kinezi pak uzvraćaju da bi mogli povući svoju opremu sa zapadnih tržišta ako se ograničenja i sumnje nastave. Tako je Liang Hua, u svom govoru na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu rekao kako bi mogli preseliti svoju tehnologiju u zemlje “u kojima su dobrodošli” i povući se, primjerice, s tržišta zapadne Europe. Također, naglasio je da Huawei slijedi regulatorna pravila svugdje gdje posluje. Huawei proizvodi pametne telefone, ali su prije svega svjetski lider u telekomunikacijskoj infrastrukturi kojoj slijedi veliki investicijski val ulaganja u mrežu nove generacije – 5G.
Kaos za telekome u EU
No, zabrinutost zbog sigurnosti tehnologije s jedne strane sve je veća. Britanski telekom BT već je počeo uklanjati Huaweijevu opremu iz sustava za britanske hitne službe, prenosi Hina. I Njemačka razmišlja o blokiranju tvrtke iz svoje mobilne 5G mreže. Dok Francuska poziva na jedinstven stav EU spram Huaweija.
Iz Deutsche Telekoma, koji su i vlasnici američkog T-Mobilea kojeg je Huawei “pokrao”, unatoč svemu upozoravaju. Ako se hajka na Huawei nastavi i uslijede dodatne zabrane korištenja njihove nove opreme ili zamjena stare to će značiti kaos u telekom industriji. Gradnja 5G mreža morat će se odgoditi za dvije godine, jer veliki dio sadašnjih mreža izgrađen je upravo na Huawei opremi te bi daljnja nadogradnja na 5G i dizajniranje mreža moglo biti problematično i iziskivati milijarde eura dodatnog troška.
>>Pogledajte video: Huawei Mate 20 Pro
Nakon 3 Samsunga sad po prvi put imam Huyawei mbt, znam samo da cu odsad iskljucivo kupovati Hyawei, nikad vise precijenjene i kvarljive Samsunge!