USPJEH

U okršaju svjetskih računala pobijedio je BBC micro:bit

21.02.2018.
u 12:28
Natjecanje Grand Digital održano je u Nacionalnom muzeju računalstva u Bletchley Parku, gdje je razbijena zloglasna Enigma
Pogledaj originalni članak

Zadatak je bio egzaktan i zanimljiv – svako od računala u 15 minuta trebalo je generirati koliko je god moguće više brojki u Fibonaccijevu nizu gdje je svaki broj zbroj prethodna dva broja. U utrci je osam računala napravljenih u posljednjih 75 godina. Pobijedio je BBC micro:bit. Natjecao se i iPhone 6 koji je završio predzadnji. I nama jako dobro poznati micro:bit u tih je 15 sekundi procesirao više od osam tisuća brojki u Fibonaccijevu nizu, točnije uspio je napraviti sekvenciju od 8843 brojke.

Pobijedio je prilično lako na tom natjecanju Grand Digital koje se dogodilo u Nacionalnom muzeju računalstva u znamenitom Bletchley Parku, kolijevki modernog računarstva, mjestu gdje je razbijena zloglasna Enigma, šifrarnik koji su koristili nacisti za komuniciranje sa svojim podmornicama. Pogotovo je laka pobjeda bila nad iPhoneom 6 koji je generirao tek četiri znamenke. PC računalo s Windowsima 98 bilo je drugo s 1477 znamenaka, treći je bio prvi BBC micro:bit iz 1981. sa 70 brojki. Četvrti je bio Apple II iz 1977. koji je uspio napraviti niz od 35 brojki, PDP-8 iz 1965. sa 16, sedmi je bio kalkulator Facit sa sedam, pa iPhone 6 i posljednje računalo Witch iz 1951. s tri znamenke Fibonaccijeva niza.

Niska cijena za moćni “stroj”

– Ishod ovog eksperimenta samo potvrđuje ono što već znamo, a to je da je usprkos izrazito niskoj cijeni micro:bit moćna platforma za uvođenje računalstva u škole – kaže poznati poduzetnik Nenad Bakić, čovjek koji je BBC micro:bit uveo u hrvatske škole.

Spomenuo je i kako ovo nije jedini uspjeh za sve popularnije ‘rohbau’ mikroračunalo. Prije dva tjedna micro:bit dobio je četiri zvjezdice na Tech for Teachers kao finalist u kategoriji računalstva, nagradi koju je prvi put ove godine dodijelio magazin Technology & Innovation. I sada matematički dokaz efikasnosti micro:bita u računskim operacijama. Inače, utrka računala organizirana je u čast Leonarda Fibonaccija, talijanskog matematičara iz Pise, koji je živio u 12. stoljeću te je smatran najtalentiranijim matematičarom srednjovjekovnog zapadnog svijeta. Dakle, niz nazvan po njemu počinje nulom, nastavlja jedinicom pa slijede zbrojevi prethodna dva broja: 1, 2, 3, 5, 8, 13 i tako dalje.

– Ne samo zbog računskih sposobnosti koje je ovdje iskazao, u kombinaciji s najsuvremenijim programskim okružjem kao što je Python, nego posebno zbog tzv. fizičkog računalstva. To znači da micro:bit ima integrirane napredne senzore, kao što je 3-dimenzionalni akcelerometar ili senzor topline te ekran i radio, koji omogućavaju interakciju s fizičkim svijetom – govori Bakić nastavljajući kako mnogo skuplje platforme kao što su Raspberry Pi ili Arduino to nemaju, nego se moraju posebno nabavljati senzori, instalirati i slično, što ih čini pogodnijima za onu djecu koja zaista naginju naprednim tehnološkim projektima. Naveo je promotor micro:bita u nas i zgodan primjer primjene gdje je korištenjem pripremljenog koda za micro:bit moguće na jasan način prikazati ponašanje čestica, odnosno simulirati njihovo ponašanje, i to u različitim agregatnim stanjima, pa i u uvjetima koji bi vladali u svemiru.

– Mi u IRIM-u zapravo smo i donirali jako puno i uređaja Raspberry Pi i pogotovo Arduina, koji se nalaze u 2500 robota koje smo donirali za robotičku ligu Croatian Makers, ali micro:bit je pogodan za svu djecu, a u 21. stoljeću svima njima će biti potrebne STEM kompetencije, ma koja bila njihova struka. Daljnja prednost micro:bita je izrazito bogat ekosustav, mnoštvo sadržaja, programskih platformi i dodataka, što uz jako niske ulazne barijere omogućava djeci i njihovim učiteljima da u doslovno pet minuta postanu digitalni stvaraoci i razvijaju kreativnost uz nove tehnologije, što je djeci jako uzbudljivo i osnažuje ih. Tako je micro:bit definirao potpuno novu kategoriju u edukativnoj tehnologiji, gdje se već i pojavljuju kopije, ali za sada se nijedna nije približila po kvaliteti i cijeni. Stoga se i intenzivno uvodi na nacionalnoj razini, primjerice, u UK, Singapuru, Islandu, Šri Lanki, Kanadi, a Hrvatska je u tome trendseter – kaže Nenad Bakić podsjećajući kako je sljedeća faza za micro:bit u Hrvatskoj tekuća crowdfunding kampanja kojoj je cilj staviti mala računala u knjižnice gdje će ih se moći posuđivati poput knjiga.

Micro:bitovi za posudbu

– Jednostavnost njegove upotrebe, ali velike mogućnosti čine ga pogodnim i za obrazovanje odraslih i upravo zato smo krenuli u akciju gdje ćemo njime opremiti više od 100 knjižnica u Hrvatskoj, gdje će se micro:bitovi moći posuditi kako bi i odrasli mogli na jednostavan i zabavan način naučiti programirati i razvijati tehnološke projekte – rekao nam je Bakić. Upravo je jučer i Rotary klub Zagreb Centar donirao Knjižnici grada Zagreba 30 micro:bitova, deset za održavanje radionica u knjižnici i 20 namijenjenih za posudbu djeci i ostalima. Ranije je to ovaj klub rotarijanaca napravio i za knjižnicu u Glini. U STEM revoluciji, što je u javnosti poznat izraz za uvođenje micro:bita u škole, BBC-jevo je računalo, odnosno na njemu bazirano programiranje, stiglo u više od tisuću obrazovnih ustanova. Očekuje se kako će se kroz tekuću crowdfunding kampanju priključiti još stotinu knjižnica u Hrvatskoj čime bi one postale svojevrsnim inovacijskim centrima.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

ST
stefj
13:04 21.02.2018.

Eh, samo u Hrvatskoj možeš nešto donirati i biti proglašen hohštaplerom i personom non grata. Micro:bit je jedan od boljih izbora za namjenu školovanja... Populizam i politika, najgora kombinacija. Nedovoljno obrazovani, neodgovarajuće struke i ograničenog intelekta odlučuju i bave se stvarima o kojima nemaju pojma. Najbolji opis sabora, raznih stručnjaka koji se guraju kroz televiziju i ostale medije, te dobrog dijela vlade...

NO
No1
14:02 21.02.2018.

Lako je donirati s tuđom lovom.