Skidanje kilometraže jedna je od najčešćih prijevara kod kupoprodaje rabljenih automobila, jer automobil vrijedi više ako je njime prijeđeno manje kilometara. Dakako, veća kilometraža znači i manju vrijednost automobila. Ulaskom Hrvatske u EU procvao je uvoz rabljenih automobila iz država članica, zbog smanjivanja trošarina i zabrane dvostrukog oporezivanja PDV-om, a država se susreće s novim načinom prijevare – povećanjem kilometraže automobila koji se unosi (uvoz je sada zakonski samo iz država izvan EU).
Kako bi se umanjila vrijednost auta, a ona je osnovica za obračun trošarina, unosnici povećavaju kilometražu vozila kako bi platili manji iznos trošarine.
– Carinska uprava kontinuirano provjerava vjerodostojnost prijavljenih podataka o prijeđenim kilometrima rabljenih motornih vozila prilikom utvrđivanja posebnog poreza na motorna vozila. To je rezultiralo s više od 100 slučajeva pokušaja prijevara sa stvarnim stanjem kilometraže, a kako bi se platio manji iznos posebnog poreza – odgovorili su nam iz Carinske uprave.
Svi ti slučajevi se odnose na pojedinačne uvoze, jer obavljenim provjerama nisu utvrđeni slučajevi prijevara od strane trgovaca rabljenih vozila registriranih u Republici Hrvatskoj.
Carinska uprava provjere vrši u suradnji s Centrom za vozila Hrvatske. Naime, trošarina se pri unosu plaća jednokratno, a veća kilometraža na vozilu nije u interesu onome tko auto unosi jer u slučaju prodaje vrijedi manje, pa nakon unosa sa povećanom kilometražom, redovito slijedi vraćanje kilometraže na stvarnu ili manju od stvarne. Zbog toga se podaci o kilometraži u carinskim ispravama i Stanicama za tehnički pregled ne podudaraju.
– U svim slučajevima takve prijevare je poreznim obveznicima utvrđena naplata razlike posebnog poreza i izrečena prekršajna kazna u iznosu od 5000 do 100.000 kuna pravnoj ili fizičkoj osobi, odnosno u iznosu od 2000 do 40.000 kuna odgovornoj osobi u pravnoj osobi – kažu u Carinskoj upravi.
>> Prije kupnje provjerite odgovara li stanje vozila iskazanim kilometrima
Plaćamo trošarine na proizvode koji se ne proizvode u Hrvatskoj (auti, TV ...), ali se zato ne plača trošarina na kineski bofl, vrlo često i kancerogeni, koji je totalno uništil domaću proizvodnju. Umjesto da se tu stavi trošarina od 500 - 1000 %, pa nek onda gospoda uvoze, nek prodaju cipele po 70 kn, majice po 10! Ali ne, ti uvoznici imaju milijunske zarade, pa malo "stimuliraju" svaku vlast da im prilagodi zakone, a domaća industrija je, zbog takvih poteza "genijalaca" sasvim uništena. Jadno.