O umjetnoj inteligenciji

Musk Zuckerbergu: 'Ne razumiješ previše tu temu'

Foto: Thinkstock
Foto: DANNY MOLOSHOK/REUTERS/PIXSELL
Elon Musk
Foto: MARIANA BAZO/REUTERS/PIXSELL
Facebook ima nešto više od 1,8 milijardi korisnika u svijetu, no Mark Zuckerberg zabrinut je jer globalizacija još nije gotova
28.07.2017.
u 14:12
Musk smatra kako umjetnu inteligenciju treba držati pod strogim okvirima, a šef Facebooka tvrdi da se razvitka ne treba bojati
Pogledaj originalni članak

Razvoj umjetne inteligencije, odnosno mogućnost da se ona izjednači ili čak preraste ljudsku tema je debata najviših znanstvenih krugova.

Ta debata malo pomalo ulazi i u javnu društvenu raspravu ponajprije zbog temeljite promjene tržišta rada koju primjena tehnologije već izaziva. Normalno, ta debata vrlo je živa i u tehnološkim krugovima gdje su se proteklih dana u koštac uhvatili nitko drugi nego Mark Zuckerberg i Elon Musk.

Poremećaji na tržištu rada

Sve je počelo nakon što je Zuckerberg putem Facebook Livea u komunikaciji s publikom odgovorio na pitanje postavljeno negdje oko 51. minute sesije koja je trajala sat i pol. Zuckerberga se podsjetilo kako glavni strah za sudbinu čovječanstva za Elona Muska leži u umjetnoj inteligenciji. Izjavio je šef Facebooka kako ne može razumjeti nevjerne Tome koji nastoje uvjeriti svijet u najcrnje scenarije kada se radi o umjetnoj inteligenciji smatrajući ih izrazito neodgovornima. Izrazio je još i svoje suprotno uvjerenje, optimizam, ističući niz načina na koji će taj trend unaprijediti naše živote, uključujući i sigurnost te zdravlje. A nije to nešto novo kada se o šefu Tesle i SpaceX-a radi. Pitanje je vjerojatno došlo kao reakcija na prošlomjesečnu Muskovu izjavu kojom je još jednom istaknuo svoje mišljenje kako umjetnu inteligenciju treba proaktivno regulirati jer predstavlja temeljni rizik za opstanak civilizacije. A rekao je to u obraćanju skupini guvernera američkih država uvjeravajući ih kako ta opasnost nije baš tako daleka kako bi se moglo pomisliti. Normalno, Musk se oglasio nakon Zuckerbergovih primjedbi na svojem Twitteru.

– Razgovarao sam s Markom, njegovo razumijevanje teme je ograničeno – napisao je američko-južnoafrički poduzetnik. Nakon toga dolazi lavina tvitova različita sadržaja. Očito je da su ‘stanovnici interneta’ očekivali da se debata produlji i produbi, no nisu dobili nešto više, odnosno onoliko koliko su očekivali jer već su se jednom Zuckerberg i Musk ‘krajcali’. Prošle je jeseni SpaceX trebao u orbitu poslati Facebookov satelit koji bi omogućio pristup internetu i u zabačenim dijelovima Afrike. Međutim, raketa Falcon 9 eksplodirala je, što se šefa najpopularnije mreže na svijetu nije osobito dojmilo. Jasno je svoje nezadovoljstvo artikulirao na Facebooku.

– Ovdje sam u Africi duboko razočaran viješću da je propalo lansiranje SpaceX-a uništilo naš satelit koji je mogao omogućiti povezivost mnogim poduzetnicima i ljudima na cijelom kontinentu – napisao je. Možda je i ovu priliku iskoristio da još jednom vrati Musku zbog nesreće sa satelitom. Zaista bi se moglo zaključiti da je Zuckerberg iskoristio priliku jer teško se Elona Muska može nazvati neodgovornim. Ovaj tajkun novog doba razvija upotrebljive električne automobile, osmislio je energetska rješenja kojima raste popularnost u kućanstvima, a učinio je ponovno upotrebljivima i rakete koje prolaze kroz atmosferu. Treba podsjetiti i kako se Elon Musk nije sasvim odrekao umjetne inteligencije, mogućnost samoupravljivosti jedan je od oslonaca njegovih automobila. Ovdje će pak dežurni hejteri reći kako je Musku umjetna inteligencija dobra kada je dobra za njegove kompanije, a nešto malo manje kada to nije tako. K tome, nedavno je objavljeno i kako šef Tesle pokreće tvrtku Neuralink kojoj je cilj razviti mogućnosti povezivanja ljudskog mozga i računala čime nastoji umjetnu inteligenciju usmjeriti u pravom smjeru. To je Zuckerberg, namjerno ili ne, zaboravio navodeći u odgovoru da će umjetna inteligencija omogućiti upravo veću sigurnost vožnje. Ispalo je to pomalo ironično. Bilo je tu i šaljivih tvitova poput: “Zuckerberg je stvorio mrežu za stavljanje fotografija beba, a Musk radi hyperloopove i šalje ljude u svemir.” I dosta je kritičara u tehnološkim i mainstream medijima sklonije Musku nego Zuckerbergu jer se u svojem izlaganju na Facebook Liveu potpuno usredotočio na prednosti koje donosi umjetna inteligencija iako su nam mane već neko vrijeme vidljive. Primjerice, uočilo se na najobičnijim internetskim prevoditeljima kako umjetna inteligencija jako lako može pokupiti ljudske predrasude. Jer uči iz tekstova i materijala koje stvaraju ljudi. Istodobno, nema vlastitih mehanizama koji će takve predrasude, rasne ili spolne su najizraženije, držati pod kontrolom. Javna diskusija o tržištu rada nakon značajnijeg utjecaja umjetne inteligencije na različite procese traje već više godina. I došlo se do spoznaje kako bi eventualna nova industrijska revolucija izazvala sasvim drugačiji poremećaj na tržištu rada nego prve dvije. Jer ovaj put oni na nezahtjevnim radnim mjestima više neće imati mogućnost migriranja na druga nezahtjevna radna mjesta.

Nova klasa beskorisnih

Jak utjecaj umjetne inteligencije na radne procese mogao bi doista za rezultat imati novu klasu ljudi. Izraelski povjesničar Yuval Noah Harari nazvao ih je klasom beskorisnih. Zbog toga je moguće da će se produbiti jaz između bogatih i siromašnih. Manje će, dakle, biti zanimanja koja bi nekome mogla otvoriti vrata prema značajnijim profesionalnim dostignućima, zahvaljujući svojem blagostanju bogatiji će se lakše školovati za nova zanimanja koja tek dolaze. Broj radnih mjesta koja bi se u svijetu mogla izgubiti napretkom umjetne inteligencije mjeri se u milijunima. Vjerojatno ne treba posebno spominjati kakve se zloporabe mogu dogoditi ako umjetna inteligencija dođe u ruke kakve totalitarne vlade. Mogućnosti nadzora već su danas ogromne, ako se one na neki način automatiziraju i odmaknu se od ljudske pogreške, doista bismo mogli imati ‘big brothere’ koje ljudi negdje u svijetu nesretno žive. Musku u prilog ide i pismo iz 2015. godine koje je potpisao zajedno sa Stephenom Hawkingom, Steveom Wozniakom i drugim ‘prosvjetiteljima’ novog doba, a u kojem se poziva na zabranu primjene umjetne inteligencije u vojne svrhe. No, opet, Zuckerbergov Facebook ne upotrebljava previše umjetne inteligencije. Ako uopće. Tako ispada da ni Musk ni Zuckerberg ne razumiju do kraja što umjetna inteligencija doista znači. Čini se kako su najbliže istini oni koji tvrde kako se oko cijele priče podignulo više buke nego što ona u ovom trenutku zaslužuje. Na kraju krajeva, upozorit će oni razumniji, umjetna inteligencija dobra je onoliko koliko je dobrom napravi sam čovjek, odnosno onoliko koliko su dobre baze podataka na koje se oslanja. Dok ne dođe do nečeg ozbiljnijeg, rasprave poput ove između šefova Facebooka i Tesle tek su zabava za mase koja sve to možda još i bolje razumije jer se brojna publika ovaj put nije podijelila na klanove koji bi podržali jednu ili drugu stranu.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

ZA
zagabria1
13:20 29.08.2017.

Dobar članak, nažalost bez komentara. Možda ste trebali staviti par sisa, što dovoljno govori da će umj. inteligencija brzo biti inteligentnija od čovjeka