VRHUNSKO OBRAZOVANJE

Vodeći svjetski program kibernetičke sigurnosti na hrvatskom fakultetu

Foto: FOI
Nina Begićević Ređep
Foto: FOI
Nina Begićević Ređep
Foto: FOI
Nina Begićević Ređep
15.02.2021.
u 09:40
Najveće sveučilište u Hrvatskoj ugradilo je službeni edukacijski program (ISC)² u studij kibernetičke sigurnosti na Fakultetu organizacije informatike u Varaždinu
Pogledaj originalni članak

Najveće svjetsko neprofitno udruženje certificiranih stručnjaka za kibernetičku sigurnost (ISC)² ostvarilo je suradnju sa Fakultetom organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu u Hrvatskoj kako bi se kroz (ISC)² Međunarodni akademski program (IAP) izgradio sveobuhvatniji FOIev studijski kurikulum za kibernetičku sigurnost. 

Najveće sveučilište u Hrvatskoj ugradilo je službeni edukacijski program (ISC)² u studij kibernetičke sigurnosti na Fakultetu organizacije informatike u Varaždinu, osiguravajući time za svoje studente temeljito upoznavanje s ključnim domenama međunarodno priznate CISSP stručne certifikacije (Certified Information Systems Security Professional).
Kroz IAP, (ISC)² surađuje s akademskim i visokoškolskim institucijama širom svijeta, podržavajući kurikulum i razvoj stručnih tečajeva iz kibernetičke sigurnosti, kao i nastavne aktivnosti za kibernetičku, informacijsku, infrastrukturnu i softversku sigurnost.

IAP je razvijen kako bi studente i nastavno osoblje opremio najnovijim vještinama i razumijevanjem kibernetičke sigurnosti.

Program omogućuje pristup profesionalnom znanju koje održava (ISC)² certificirano profesionalno članstvo. Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu pružit će studentima akreditirane obrazovne tečajeve pod vodstvom ovlaštenih instruktora, a koji obuhvaćaju relevantne domene CISSP-a, svjetski poznatog certifikata za kibernetičku sigurnost.
„Sektoru kibernetičke sigurnosti potrebno je više ljudi i više mjesta na kojima mogu razviti vještine potrebne da postanu profesionalci. S globalnom nedostatkom više od 3,1 milijuna stručnjaka, od čega samo u EMEA regiji više od 168 000 stručnjaka, njegovanje akademskog interesa i edukacija više pojedinaca u cilju razvoja stručne karijere u tom sektoru, pitanje je od iznimne ekonomske i operativne važnosti “, rekla je Deshini Newman, direktorica  (ISC)² za EMEA regiju i dodala - Bliska suradnja sa Fakultetom organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu prilika je za nas da oblikujemo smjer i standard obrazovanja o kibernetičkoj sigurnosti u formativnoj fazi, osiguravajući da je to primjereno potrebama društva i u skladu s najvišim standardima.

Biljana Cerin

Sigurnost modernog svijeta direktno ovisi o kibernetičkoj sigurnosti svake pojedine organizacije

Najsmjelije procjene kažu da će do 2021. godine ukupna godišnja šteta od kibernetičkog kriminala doseći šest trilijuna dolara. Ovo uključuje troškove nastale uništavanjem podataka, krađom novca, gubitkom produktivnosti, krađom intelektualnog vlasništva, osobnih podataka, prijevara, oporavka nakon napada, forenzičkih istraživanja, obnove i brisanja kompromitiranih podataka i reputacijsku štetu.

- Prilikom stvaranja novih studijskih programa, FOI je prepoznao da poslodavci traže kvalitetno osoblje stoga usko surađuje s predstavnicima industrije. Uvidjevši potrebu za obrazovanjem i tehničkim certificiranjem u kibernetičkoj sigurnosti, modernizirali smo naš specijalistički poslijediplomski studij za upravljanje sigurnošću i revizijom informacijskih sustava. Poboljšali smo svoj program uključivanjem obrazovnih cjelina koje se poklapaju s domenama pokrivenim CISSP-om, vodećim svjetskim stručnim certifikatom iz područja kibernetičke sigurnosti - rekla je profesorica Nina Begičević Ređep, dekanica Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu te dodala - Stručnjaci za informacijsku sigurnost najpoželjniji su stručnjaci u bilo kojoj tvrtki i moraju imati sveobuhvatno znanje o IT-u, kao i specijalizirane vještine u području informacijske sigurnosti. Želimo osposobiti naše studente za preuzimanje najodgovornijih uloga u upravljanju kibernetičkom sigurnošću.

Više informacija o studiju pogledajte ovdje 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.