Kako rastu, klinci zahtijevaju sve više vašeg povjerenja i samostalnosti, kako u realnom svijetu, tako i na internetu. Dok se najmlađi bezbrižno zabavljaju pod budnim okom roditelja, oni malo stariji često nalete na neprikladan sadržaj, a da o neugodnim susretima na društvenim mrežama i ne govorimo.
Kako klinci koriste internet?
Ako vaše dijete spada u skupinu od 10 do 14 godina starosti, internet najčešće koristi za komunikaciju s prijateljima (75%), gledanje videa i slušanje glazbe (64%) te igranje (63%). Gotovo pola ih ne smatra internet nužnim za školske obaveze, ali 40% ih koristi internet za tu namjenu.
Stariji klinci, od 15 do 18, najviše surfaju preko mobilnih uređaja i to da bi komunicirali s prijateljima preko interneta (95%), gledali videe i slušali glazbu (79%), ali i skidali filmove (60%) i informirali se (47%). Gotovo svi misle da im je internet nužan za školu (90%)
Najzabrinutiji roditelji djece od 10 do 14
Uz sve mehanizme kontrole, provjeru pregledanih stranica ili SMS poruka, 22% djece od 10 do 14 godina imalo je neugodna iskustva na internetu, najčešće s video materijalom koji pokazuje nasilje nad ljudima i životinjama, zatim s pornografijom, tek nešto manje (16%) s poznatim osobama na društvenim mrežama. Samo ih je 6% imalo neugodna iskustva s nepoznatim osobama, što se u skupini od 15 do 18 godina penje na čak 15%.
Najugroženija skupina od 15 do 18
Zahvaljujući povjerenju 89% roditelja djece od 15 do 18, upravo je ova skupina najviše izložena neugodnim iskustvima. Svako četvrto dijete u ovoj dobnoj grupi prihvaća prijateljstva nepoznatih osoba na društvenim mrežama, dok je svaki peto je dalo svoju lozinku osobi koju ne poznaje. Srećom, samo 9% ispitanika je nekome dalo svoju adresu i broj telefona.
Najgore je što 52% djece od 10 do 14 godina, kao i 46% onih od 15 do 18 godina nikada ne pričaju s roditeljima o svojim neugodnim internetskim iskustvima.
Kako učiniti internet sigurnijim za svoje mališane?
Isprobajte Roditeljsku Zaštitu Hrvatskog Telekoma. Ova web aplikacija omogućuje roditeljima filtriranje neprimjerenog internetskog sadržaja na mobilnom telefonu, stolnom ili prijenosnom računalu, tabletu ili igraćoj konzoli te postavljanje drugih praktičnih ograničenja za vašeg mališana u samo par klikova.
Provjerite svoje znanje o korištenju interneta kod djece te naučite kako najbolje zaštititi svoje dijete od neželjenih online opasnosti putem zabavne interaktivne prezentacije koja se nalazi ovdje.