Početkom godine šef Facebooka Mark Zuckerberg objavio je svoj cilj za 2016. – stvoriti umjetno inteligentnog pomoćnika sličnog virtualnom batleru Jarvisu iz stripova i filmova Iron Man. Sada, na zalasku godine, Zuckerberg je otkrio što je postigao.
– Zasad sam ove godine izgradio jednostavan AI s kojim mogu razgovarati na telefonu i računalu, koji može upravljati mojim domom, uključujući svjetla, temperaturu, uređaje, glazbu i sigurnost, koji uči moje ukuse i obrasce, koji može naučiti nove riječi i koncepte i koji čak može zabaviti Max (Zuckerbergovu kćer, op. a.) – objavio je Zuckerberg u podužem prekjučerašnjem postu na Facebooku. Koristio se raznim tehnologijama umjetne inteligencije, uključujući procesuiranje jezika, prepoznavanje govora i lica te pojačano učenje zapisano u programskim jezicima Python, PHP i Objective-C.
Zuckerberg kaže da je ovogodišnji izazov u neku ruku bio jednostavniji no što je očekivao, ali jedan aspekt bio je puno složeniji – spajanje i komuniciranje s različitim sustavima u njegovu domu. Ističe kako je stoga, da bi pomoćnici poput Jarvisa mogli upravljati svime u domovima, potrebno više povezivih uređaja te da industrija mora razviti više zajedničkih aplikacijskih programskih sučelja (API) i standarda kako bi uređaji mogli međusobno komunicirati.
Zuckerberg je najavio daljnji razvoj Jarvisa, a idući koraci su mu izrada aplikacije za Android, postavljanje glasovnih terminala u više soba i povezivanje više uređaja. Na duže staze želio bi, kaže, istraživati kako naučiti Jarvisa da sam uči nove vještine, a u konačnici bi mu bilo zanimljivo pronaći načine kako sustav učiniti dostupnijim svijetu.
– Ranije sam predvidio da ćemo za 5 do 10 godina imati AI-sustave koji su precizniji od ljudi za svako od naših osjetila – vid, sluh, dodir i tako dalje, kao i stvari poput jezika. Impresivno je koliko vrh tehnologije za ove alate postaje snažan, a ova godina jača mi pouzdanje u moju prognozu. U isto vrijeme još uvijek smo daleko od razumijevanja kako učenje funkcionira. (...) Sto sati sam ove godine gradio Jarvisa i sada imam prilično dobar sustav koji me razumije i može učiniti mnogo stvari. Ali čak i kad bih potrošio još tisuću sati, vjerojatno ne bih mogao izraditi sustav koji bi sam mogao naučiti potpuno nove vještine – osim ako usput ne bih došao do fundamentalnog napretka na području AI-ja – zaključuje Zuckerberg.