REKORDNE BROJKE

'Crno' i na blagdanskom stolu – ilegalno tržište janjetine u ovoj je godini 'teško' i 45 milijuna eura

Šibenik: Restorani uz Jadransku magistralu još uvijek dobro rade
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
1/2
19.12.2024.
u 16:56

HUP upozorava kako sadašnji Zakon o poljoprivrednom zemljištu radi protiv vrijedne poljoprivredne proizvodnje poput ovčarstva, koju zamjenjuje poljoprivreda bez proizvoda te krda divljih konja na pašnjacim

Zbog cijena janjetine na crnom tržištu, koja pred blagdane iznosi pet do sedam eura po kilogramu 'žive vage', procjene su da će u ovoj godini vrijednost crnog tržišta te kategorije mesa doseći rekordne razine i iznositi između 40 i 45 milijuna eura, priopćili su danas iz Udruge prehrambene industrije i poljoprivrede HUP-a. Analizom službenih podataka DZS-a, HAPIH-a, kao i bioloških zakonitosti u ovčarstvu (pasmina, broj rasplodnih grla, prosječan indeks janjenja i prosječna veličina legla), pred nadolazeće blagdane i pojačanu potražnju za janjetinom, upozoravaju građane na dramatične brojke u tom sektoru, kao i na činjenicu koliko 'crna' poljoprivreda negativno utječe na kvalitetu, cijenu i zdravstvenu ispravnost janjećeg mesa koje će se za blagdane naći na njihovim stolovima.

– Prema konzervativnim procjenama HUP-a, godišnje se u RH zbrine minimalno 250.000 janjadi izvan sustava kontrole ovlaštenih klaonica i proda "na crno". Prije svih drugih posljedica za hrvatske građane, želimo apelirati na velik javnozdravstveni problem koji generira crna prodaja janjadi iz godine u godinu. Broj janjadi koje se proda na crno na hrvatskim pašnjacima, livadama, kanalima, divljim deponijima i dvorištima ostavlja nezbrinuto preko 2 milijuna kilograma životinjskog otpada svake godine – naglašavaju iz HUP-a te dodaju kako 'crna' proizvodnja u ovčarstvu utječe i na povišene cijene janjetine na hrvatskom tržištu.

Proizvođači koji rade legalno i po propisima su malobrojni – u cijenu koju nude trgovinama moraju ugraditi troškove rada, poreze i doprinose, troškove klaonice i transporta, troškove veterinara i dokaze zdravstvene ispravnosti proizvoda. Svi ti inputi u proizvodnji, kao i nelegalna konkurencija, formiraju cijenu domaće janjetine za trgovine koja je viša od cijene janjetine iz uvoza te su količine domaće janjetine u trgovinama simbolične, a omogućuje se prodaja janjetine iz uvoza po cijenama višim nego u drugim zemljama za isti proizvod, napominju iz HUP-a te dodaju kako je za smanjenje cijena janjećeg mesa za hrvatske građane nužno prebaciti stotine tisuća ovaca u legalnu proizvodnju i prodaju.

– Za bolji položaj proizvođača na tržištu i povećanje proizvodnje koje bi dovelo do konkurentnijeg i za građane povoljnijeg proizvoda nužno je udruživanje proizvođača i ulaganje u kapacitete klaonica. Sve dok je moguće većinu uzgojene janjadi zbrinuti i prodati "na crno" ne možemo očekivati promjenu trendova, a uloženi novac u ovčarstvu neće donijeti željeni napredak. Osim što svojim poslovanjem opterećuju i druge poljoprivredne grane važne za proizvodnju janjetine, poput veterinarskih službi, nelegalni proizvođači svojim crnim poslovanjem unose nered i izvan okvira poljoprivrede te guraju ugostitelje, mesnice i prerađivače u crno poslovanje – upozoravaju iz HUP-a.

– Osim u potporama i poreznim olakšicama hrvatski građani proizvodnju janjećeg mesa podupiru i poljoprivrednim površinama u njihovu vlasništvu. Upravo preko upravljanja državnim poljoprivrednim zemljištem i novim odredbama u Zakonu o poljoprivrednom zemljištu, kontrolom gospodarskih programa, obveznim dokazivanjem proizvodnje za zakupce državne zemlje prilikom predaje izvještaja o ispunjavanju gospodarskih ciljeva, možemo značajno umanjiti sramotnu zbilju i realnost na hrvatskom tržištu janjetine –kažu te dodaju da Zakon o poljoprivrednom zemljištu ne podupire poljoprivrednu proizvodnju, nego podupire industriju poticaja, a posljedice osjeća i ovčarstvo.

Prema službenim podacima, u Šibensko-kninskoj županiji korištena površina pod krškim pašnjacima u zadnje četiri godine povećala se za 6133,60 ha, dok se, prema službenim podacima, broj krava/goveda povećao za 3826 grla, a broj ovaca smanjio se za 9899 grla. U Ličko-senjskoj županiji korištena površina pod krškim pašnjacima u zadnje četiri godine povećala se za 3573,27 ha, dok se, prema službenim podacima, broj krava/goveda povećao za 4094 grla, a broj ovaca se smanjio za 11687 grla.

– Na primjeru te dvije županije vidimo povećanje upisanih površina u sustav potpora i značajno smanjenje broja ovaca. Zamjenjuju ih pasmine goveda koje tradicijski nisu dio naših područja, a zbog svojih sposobnosti da budu slobodno puštene na pašnjaku tijekom cijele godine služe za ispunjavanje minimalnih uvjeta za dobivanje potpora. Kao posljedicu tih nepromišljenih odredbi Zakona imamo tisuće hektara državnog zemljišta na kojima se prestaje s vrijednom poljoprivrednom proizvodnjom poput ovčarstva, a zamjenjuje ih poljoprivreda bez proizvoda te krda divljih konja. Za potporu pravim poljoprivrednim proizvođačima predlažemo izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu tako da se cijena zakupa za krške pašnjake formira prema iskoristivoj površini upisanoj u ARKOD. Trenutačno, poljoprivrednik koji ima u zakupu česticu krškog pašnjaka od 200 ha, a iskoristivo mu je samo 50 ha, plaća zakupninu za svih 200 ha uključujući i stijene. Takva promjena odredbi Zakona u kombinaciji s kontrolom i dokazivanjem proizvodnje na državnom zemljištu napokon bi stavila u prednost proizvođače naspram špekulanata. Hrvatski građani bili bi sigurniji da poljoprivredno zemljište u njihovom vlasništvu služi za proizvodnju hrane, a janjetina na tanjuru bit će i na računu – zaključili su iz HUP-a.

FOTO Koliko zarađuju predsjednici država regije: Milanović među njima ima najveću plaću

Šibenik: Restorani uz Jadransku magistralu još uvijek dobro rade
1/11
Ključne riječi

Komentara 6

Avatar fidelio
fidelio
18:12 19.12.2024.

Da usporedimo, HDZ je INA-u u zadnjoj aferi ostetio za 160 milijuna eura. Dakle, u jednoj aferi probili 3 i pol puta vise nego cijelo "crno trziste janjetine"...

VL
VLADAsavage
17:33 19.12.2024.

Bas cu ga u slast pojest samo ja jedem prasetinu isto sa crnog trzista

Avatar HR-Nevini-Vitez
HR-Nevini-Vitez
17:27 19.12.2024.

Zbog cijena janjetine na crnom tržištu, koja pred blagdane iznosi pet do sedam eura po kilogramu 'žive vage', procjene su da će u ovoj godini vrijednost crnog tržišta te kategorije mesa uz Boga i domoljublje doseći rekordne razine i iznositi između 40 i 45 milijuna eura kao svojih na svome balkanskome jer imamo hrvatski dišpet za plačanje poreza.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije