Održano 9. natjecanje IDEA KNOCKOUT

Zuluhood će biti hrvatski predstavnik na CES-u u Las Vegasu, najvećem sajmu potrošačke elektronike

storyeditor/2022-09-30/PXL_290922_95895020.jpg
storyeditor/2022-09-30/PXL_290922_95895019.jpg
storyeditor/2022-09-30/PXL_290922_95895009.jpg
02.10.2022.
u 11:40
Još jednom, devetu godinu zaredom Bugovo natjecanje tehnoloških ideja, Idea Knockout, opravdalo je sva očekivanja kada se radi o kvaliteti i potencijalu ideja
Pogledaj originalni članak

Još jednom, devetu godinu zaredom Bugovo natjecanje tehnoloških ideja, Idea Knockout, opravdalo je sva očekivanja kada se radi o kvaliteti i potencijalu ideja. Naime, svoje projekte timovi su prezentirali u različitim fazama razvoja, od ideja do već gotovih proizvoda i usluga spremnih za tržište. U jakoj konkurenciji pobjedu je odnio zagrebački Zuluhood koji će zato predstavljati Hrvatsku na najvećem svjetskom sajmu potrošačke elektronike, CES-u u Las Vegasu, u siječnju sljedeće godine. Zuluhood je predstavio svoj projekt i protekle godine na Idea Knockoutu, a ovoga puta, iz druge, uspjeli su i pobijediti jer, kako su i sami rekli, u godinu dana ideju su pretvorili u gotov proizvod koji već ima i prve korisnike, njih oko tisuću.

Upravo konkretna i realizirana ideja jest ono čime je Zuluhood ostvario prednost pred konkurencijom i osvojio deseteročlani žiri, u kojem smo i mi sudjelovali. A kandidati su bili ocjenjivani na temelju pet kriterija – inovativnosti, održivosti, potencijala, komunikativnosti i osobnog dojma. Budući da je glavna nagrada nastup na CES-u, pred zahtjevnom publikom i investitorima elokventnost, odnosno sažeta i uvjerljiva prezentacija uz poznavanje engleskog jezika važan su faktor, a Zuluhood je i u tome bio jednako dobar kao i proizvod koji su predstavili.

Dakle, čime se to Zuluhood bavi i što nudi tržištu? Oni svojim korisnicima pružaju uslugu sigurnosti doma i obitelji. A cijela stvar funkcionira vrlo jednostavno, naravno, putem mobitela. Svatko tko želi bezbrižno otići na putovanje ili pak provjeriti svoju vikendicu ili udaljenu nekretninu, može to napraviti korištenjem aplikacije Zuluhood. Primjerice, ako se nevrijeme sručilo na područje gdje imate vikendicu, skinete aplikaciju, registrirate se i odaberete zaštitarsku kuću koja će u odmah obići kuću i javiti vam što se dogodilo te vas savjetovati što bi bilo dobro dalje poduzeti. Ili, ako planirate put, putem Zuluhooda možete unaprijed odabrati zaštitarsku službu koja će u tom periodu motriti vaš dom, možete i svoj alarmni sustav spojiti na Zuluhood koji će, osim vas, obavijestiti i susjede, odnosno odabrane osobe od povjerenja o nekom problemu s domom u slučaju potrebe. Jer, možda ste vi nedostupni, a uostalom, možda i toliko udaljeni da ne možete reagirati na vrijeme. Valja napomenuti da zaštitarska služba sama određuje cijenu svoje usluge osiguranja doma, dok je obavještavanje prijatelja i susjeda koje ste angažirali da vam pripaze na dom dok vas nema u najjednostavnijoj opciji besplatno.

– Prednost Zuluhooda je što vam pruža mogućnost nadzora u razdoblju kada vam treba i onoliko dugo koliko vam treba, što su pozdravili i zaštitari – kazao je Matija Matijevac, koji je prezentirao ovu uslugu, jer sustav obavještavanja i kratkoročne opcije pružanja njihove usluge donose dobrobiti objema stranama. Aplikacija Zuluhood već je sada u potpunosti "IFTTT certified" što znači da se može povezati s velikim brojem dostupnih smart home sustava i ponuditi im nadzor alarma, čime zapravo sve vaše postavljene nadzorne kamere čini uistinu korisnima.

Drugo mjesto osvojio je Medpack iz Podgorice. Oni su osmislili pametnu i jednostavnu kutiju za lijekove, kao i prateću aplikaciju, a sve u cilju da se korisnici pridržavaju pravilne terapije. Na prvi pogled čini se da se tu ne radi o inovaciji, jer raznih kutija za lijekove već ima na tržištu, no uvjeravaju da njihov sustav, koji pamti jeste li otvorili pojedini pretinac za tablete uz upozoravajući senzor za svaku vrstu tableta, bolje nadzire i pomaže pri pridržavanju terapije.

Treće mjesto pripalo je timu Clastr. Ideja Clastra je omogućavanje gamerima da se spoje na tuđe gaming računalo i koriste resurse tog računala za pokretanje igara. Vlasnik tog računala bit će plaćen za "posudbu računala". Clastr funkcionira na način da uspostavlja direktnu, peer-2-peer internet konekciju između 2 korisnika te u stvarnom vremenu šalje podatke i video/audio stream putem interneta.

Timovi koji nisu osvojili nagrade dobili su i priliku predstaviti se, ali i, vjerujemo, vrijednu povratnu informaciju o svojim idejama i proizvodima.

Niz pobjednika Idee Knockout već je opravdao svoj nastup na CES-u te su ga iskoristili za privlačenje investicija. Mnogi su prezentirane projekte ili gotove proizvode već plasirali na tržište i uspješno plove biznis i startup vodama, poput Alberta Gajšaka i njegova CircuitMessa, osječke Orque, STEMI-ja, Iron Bulla, Sportreacta, Codelaba...

Vjerujemo da će i ovogodišnji pobjednički tim Zuluhooda, koji predstavljaju Maja Krejči i Matija Matijevac, na CES-u ostvariti sve što su si zacrtali. Naime, prošle godine već su posjetili CES, no tada su tek govorili o tome što će raditi, a sada će pokazati što su napravili.

Ove godine još su nastupili Ani Biome, Cardi Ball, Digicyte, Dizz Concept, New Machines, Rentee, seniorSOS.help, Smart Garden Systems, Solve4X, Spiritus, VeeMee.

Pobjednički tim, dakle, osvojio je put i hotelski smještaj u Las Vegasu, nastup na Eureka Parku na CES-u 2023. te dva gadgeta od Hrvatskog Telekoma, sponzora događanja, u čijim se prostorima i održalo natjecanje. Timovi koji su natjecanje završili na drugom i trećem mjestu dobili su priliku predstaviti se široj publici na Bug Future Showu u veljači sljedeće godine.

Članovi žirija ove su godine, uz Večernji list, bili: Tina Mirčeta (Mastercard),, Matija Hrestak (Croatia osiguranje), Hrvoje Balen (Algebra), Relja Marković (Addiko Bank), Davor Simičić (Varionica), Nikola Pavešić (Infobip Startup Tribe), Anto Širić (Sport React), Dragan Petric (Bug). Predsjednik žirija bio je Bojan Mušćet (HT), a nadzor rada žirija provodio je Ante Medić (Pulsar Lab).

 

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.