I još 12 država

EK preporučila detaljnu analizu Hrvatske zbog makroekonomske neravnoteže

Foto: Getty Images
EK preporučila detaljnu analizu Hrvatske zbog makroekonomske neravnoteže
17.12.2019.
u 17:52
U veljači ove godine komisija je potvrdila da Hrvatska više nema prekomjerne makroekonomske neravnoteže nego samo makroekonomske neravnoteže
Pogledaj originalni članak

Europska komisija danas je preporučila da se sljedeće godine provede detaljna analiza radi procjene mogućih makroekonomskih neravnoteža u 13 zemalja članica, među kojima je i Hrvatska.

Skok u digitalizaciji

Europska komisija upozorava: Hrvatska se mora ubrzati ako ne želi biti u riziku od gubitka novaca iz EU

Europska komisija u svom izvješću ističe da Hrvatska ozbiljno kasni u procesu uvođenja ultra-brzog interneta za što nam je odobren novac iz EU fondova čime se dovodi u opasnost iskorištavanje raspoloživih sredstava."Hrvatska bi mogla ubrzati uvođenje odobrenih pristupnih i posredničkih mreža koje se financiraju sredstvima EU-a kako bi izbjegla rizik od gubitka sredstava EU-a, kaže se u izvješću EK"

Komisija je nakon sastanka u Strasbourgu objavila Godišnji pregled rasta u EU-u te izvješća o mehanizmu upozoravanja i o uspješnosti jedinstvenog tržišta.  

Objavljivanjem tih dokumenta započinje novi ciklus Europskog semestra, mehanizma za koordinaciju ekonomskih politika unutar Unije. Izvješće o uspješnosti jedinstvenog tržišta prvi je put uključeno u ciklus Europskog semestra.

U izvješću o mehanizmu upozoravanja (IMU), koje služi kao sredstvo za otkrivanje makroekonomskih neravnoteža, kaže se da će 13 država članica biti predmetom detaljnog preispitivanja i u 2020. godini.

Riječ je i istim zemljama koje su bile obuhvaćene i prošle godine: Bugarska, Hrvatska, Cipar, Francuska, Grčka, Njemačka, Irska, Italija, Nizozemska, Portugal, Rumunjska, Španjolska i Švedska.

U veljači ove godine komisija je potvrdila da Hrvatska više nema prekomjerne makroekonomske neravnoteže nego samo makroekonomske neravnoteže.

Komisija će rezultate analize predstaviti u okviru izvješća po državama članicama u veljači ili ožujku 2020.

Tada će ocijeniti treba li pokretati korektivni mehanizam za ispravljanje makroekonomskih neravnoteža, a na temelju ocjene je li reformski program vlade dovoljno ambiciozan za ispravljanje neravnoteža. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

ST
stefj
18:53 17.12.2019.

He, he, reformski program vlade... Kako ocijeniti nešto na temelju nečega što nema ili ako slučajno ima, onda se toga nećemo držati...