Skok u digitalizaciji

Europska komisija upozorava: Hrvatska se mora ubrzati ako ne želi biti u riziku od gubitka novaca iz EU

Robotičari i znanstvenici
Foto: Josip Regovic/PIXSELL
1/4
11.06.2019.
u 15:57

Europska komisija u svom izvješću ističe da Hrvatska ozbiljno kasni u procesu uvođenja ultra-brzog interneta za što nam je odobren novac iz EU fondova čime se dovodi u opasnost iskorištavanje raspoloživih sredstava."Hrvatska bi mogla ubrzati uvođenje odobrenih pristupnih i posredničkih mreža koje se financiraju sredstvima EU-a kako bi izbjegla rizik od gubitka sredstava EU-a, kaže se u izvješću EK"

Hrvatska se nalazi na 20. mjestu od 28. zemalja članica Europske unije prema Indeksu digitalnog gospodarstva i društva DESI. Popravili smo se za jedno mjesto na tablici ‘digitaliziranih’ u odnosu na prošlu godinu, pokazuju najnoviji rezultati Europske komisije.

Valja naglasiti da je metodologija mjerenja DESI indeksa promijenjena zato da budu uzeta u obzir najnovija tehnološka dostignuća. Pritom je DESI ponovno izračunan za sve zemlje i za prethodne godine kako bi odražavao promjene u izboru pokazatelja te korekcije temeljnih podataka i tako bio usporediv.

Foto: Tanja Ivančić

Ljuski kapital – najbolji

DESI se mjeri u pet tematskih područja: povezivost, ljudski kapital, korištenje internetskih usluga, integracija digitalnih tehnologija te digitalizacija javnih usluga. Svako područje mjeri se kroz niz sastavnica koje se boduju i na taj se način dobiva ukupna ocjena pojedinih područja i ukupan rezultat.

Među svim područjima Hrvatska zauzima najviše mjesto u kategoriji ljudskog kapitala. Tu smo ostvarili 13. poziciju od 28 zemalja. Unutar tog područja osmi smo na ljestvici onih s najvećim udjelom diplomiranih ICT-jevaca. Ipak, ponuda ICT stručnjaka je ispod prosjeka EU unatoč rastućoj potražnji na tržištu rada, ističe se u obrazloženju.

– Vjerujem da će potencijalni inozemni investitori u digitalni sektor, kao i strani klijenti ICT/digitalnih kompanija zasigurno doživjeti ovogodišnji izvještaj kao poticaj za ulaganje i suradnju. Kako već više godina aktivno vodim industrijske i obrazovne inicijative za povećanje broja digitalnih profesionalaca, iznimno sam ponosan da Hrvatska najbolje stoji upravo u kategoriji ljudskog kapitala i da se trend nastavlja. Broj diplomiranih ICT profesionalaca u Hrvatskoj nastavlja rasti i, s obzirom na to da se ove brojke analiziraju dvije godine unazad, već sada postoje dobre šanse da ćemo po tom pokazatelju biti u top 5 EU zemalja.

No, ne smijemo se zavaravati da smo uspješni jer bismo zbog smanjenja studentske populacije mogli narušiti kvalitetu pri ulazu u sustav visokog obrazovanja. Rješenja treba tražiti u daljnjem jačanju osnovnoškolskog i općeg obrazovanja te privlačenju stranih studenata – naglašava Hrvoje Balen, član uprave Algebre i koordinator Nacionalne koalicije za digitalne vještine i radna mjesta.

Foto: Tanja Ivančić

Bolna točka Hrvatske jest kao i niz godina prije – povezivost. I dalje smo u tom području na predzadnjem mjestu, a skok nikako da se dogodi.

– DESI u ovoj kategoriji kao najveće izazove za Hrvatsku postavlja premali postotak kućanstava koja su se pretplatila na fiksni internet, uključujući brzi i ultrabrzi internet, premali broj građana koji ugovaraju mobilni internet u tarifi, ispodprosječnu dostupnost ultrabrzog interneta s brzinama iznad 100 Mbit/s. No, iako smo u kategoriji povezivosti trenutačno najlošije plasirani, to je kategorija u kojoj neprekidno smanjujemo razliku za ostalima i rastemo brže od prosjeka EU – komentar je HAKOM-a.

Upitan novac EU fondova

Ono što zabrinjava, a EK je i naglasio u svom izvješću, jest da nam je odobren novac iz EU fondova za razvoj ultrabrzog interneta s proračunom od 224,4 milijuna eura, gdje smo u ozbiljnoj opasnosti da ga ne uspijemo iskoristiti jer procesi ozbiljno kasne, ističe EK. Podsjetimo, radi se o novcu koji je odobren kada i onaj za Pelješki most, a namjena im je gradnja agregacijske i pristupne optičke mreže tamo gdje nema komercijalnog interesa.

A EK u izvješću doslovno pojašnjava: "Trenutačna nacionalna strategija razvoja širokopojasnog pristupa nije usklađena s ciljevima gigabitnog društva, ali već su započele pripreme za njihovo usklađivanje te se radi na razvoju nacrta Nacionalne razvojne strategije do 2030. Ciljevi u pogledu pokrivenosti mrežom nove generacije utvrđeni za 2020. teško su ostvarivi, bez obzira na postojanje dvaju nacionalnih programa za mreže nove generacije koje sufinancira EU i koje imaju proračun od 224,4 milijuna EUR (od čega 209,2 milijuna EUR dolazi iz Europskog fonda za regionalni razvoj). Oba su programa usmjerena na područja u kojima povezivost velike brzine nije ni dostupna niti se planira uvesti zbog nedostatka komercijalnog interesa. Iako je financiranje dostupno, provedba obaju programa ozbiljno kasni i njihove se ključne etape odgađaju, čime se dovodi u opasnost iskorištavanje raspoloživih sredstava. Hrvatska bi mogla ubrzati uvođenje odobrenih pristupnih i posredničkih mreža koje se financiraju sredstvima EU-a kako bi izbjegla rizik od gubitka sredstava EU-a.

Foto: Tanja Ivančić

– Dostupnost ultrabrzog interneta znatno će se povećati kad se počnu graditi moderne mreže. Kad je riječ o pitanju cijena, više nismo posljednji, nego smo napredovali za dva mjesta. U ovom je trenutku nejasno mjeri li se cjenovni indeks fiksnog interneta (kao u prošlosti) ili i cijene mobilnog, pogotovo jer su po nekim pokazateljima ponderirane cijene mobilnog interneta u RH u prosjeku EU, a ne pri kraju ljestvice – dodaju iz HAKOM-a.

Hrvatska je, inače, ukupno, ostvarila napredak u pogledu korištenja interneta i digitalnih javnih usluga. Hrvati su među najvjernijim čitateljima vijesti na internetu, u čemu smo kao i prethodnih godina viceprvaci EU. Hrvatske tvrtke koriste društvene mreže i služe se tzv. Big Data alatima, te prakticiraju e-trgovinu. Ipak, ono što je još jedna poražavajuća činjenica jest da petina Hrvata uopće nije online te smo po tom parametru područja ‘korištenje internetskih usluga’ tek na 25. mjestu u Europi.

Ključne riječi

Komentara 4

DL
dr Luigi
19:13 11.06.2019.

Uhljebi neznaju ni novac od EU potrošiti,jer treba nešto izgraditi,ali kako?

Avatar nekakav
nekakav
11:33 11.06.2019.

što uopće znači digitalizacija? dal trošimo manje papira jer sve imamo online? svi danas traže u papiru milijun suglasnosti, uvjerenja, digitalnom nitko ne vjeruje. tko od vas koristi e-građane? nitko. tj. vrlo mali broj. u papir mi vjerujemo! dođe baka u tamo neku općinu, ima neki problem, i treba podnijeti zahtjev, da ostvari neko svoje pravo. službenik joj to pomogne ispuniti, mada se na webu nalazi obrazac, al eto, baka ne zna... i što imamo od digitalizacije? više posla za službenike, jer oni imaju puno više posla nego si to može prosječna osoba i zamisliti, sumnjičavost stranke, 'bakice', zašto to tako dugo traje, i konačno razočaranje, jer zahtjev je odbijen. ima baka veliku šumu, a traži pomoć u ogrjevu! eto vam primjer od pred par dana kojem sam svjedočio.

PH
Petarstijena-HR
10:43 11.06.2019.

Ljudima je pametnije učiti/studirati na Algebri, nego nekom elektrotehničkom fakultetu!!!!!!!!!!Jer se uče konkretna znanja koje gospodarstvo traži, te se mogu odmah unovčiti!!!!!!!!!!!!!!!! FESB fakulteti funkcioniraju još socijalistički...Dal se slažete???

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije