Zaustavljen je pad Hrvatske na ljestvici konkurentnosti pa je prema izvješću za 2016. Hrvatska među 138 zemalja svijeta na 74. mjestu. Napredak je to za tri mjesta u odnosu na lani, ali lagani tempo napretka ostavlja nas među najmanje konkurentnim zemljama okruženja. Iza nas su u regiji tek Grčka, Srbija i Crna Gora čija je konkurentnost pala za 12 mjesta.
Prestigla nas i Bugarska
Promatra li se dugoročniji trend, Hrvatska je u nezavidnom položaju jer je pretkrizne 2008. bila na 61. mjestu pa je de facto nazadovala, a Bugarska, po BDP-u po stanovniku jedina u EU siromašnija od Hrvatske, to je razdoblje iskoristila za pojednostavljenje poslovanja pa je sa 76. mjesta skočila na 50. mjesto. Naše stare boljke ponavljaju se iz godine u godinu pa smo među najgorima po ukupnim troškovima poljoprivredne politike (136.), sposobnosti zemlje za privlačenje i zadržavanje talenata, učinku porezne politike na motivaciju za rad i ulaganja. Standardno visoke ocjene dobivamo za kvalitetu cesta koje su 18. najbolje u svijetu te udjelu izvoza u BDP-u, a već je poznato da imamo najmanju stopu HIV-a u svijetu. Znatno smo unaprijedili zaštitu ulagača po kojoj smo s 55. mjesta skočili na 29. mjesto, a jače štitimo i manjinske dioničare iako smo u tome, unatoč napretku, tek 96.
Stalni pad inovativnosti
Bilježi se i bolji saldo državnog proračuna i nacionalne štednja.
– Izvješće potvrđuje realnu ocjenu stanja hrvatskog društva i gospodarstva. Uočljivo je blago povećanje konkurentnosti, međutim, nedovoljno da bismo bolje i sigurnije živjeli. Zabrinjavajući je konstantni pad inovativnosti, tehnološke spremnosti i razvijenost financijskog tržišta. Imajući u vidu da je počela četvrta industrijska revolucija, pad inovativnosti i drugi pokazatelji ukazuju na relativnu nespremnost Hrvatske u tome. Osim nužnog pokretanja reformi, o kojima govorimo više od desetljeća, očito je potrebna jasna vizija hrvatske budućnosti – komentirao je najnovije podatke o Hrvatskoj Ivica Mudrinić, predsjednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost.
>> Marić: Ne možemo biti sasvim zadovoljni dinamikom pomaka na ljestvici konkurentnosti
Nakon što je Ivica Mudrinić kao visoki i odgovorni dužnosnik hrvatske vlade sudjelovao u pripremi "prodaje" Hrvatskih telekomunikacija za iznos od 4-5 godišnjih dobiti postao je i direktor te kompanije, sada u stranom vlasništvu. Rezultat je zadnje mjesto u Europi (mislim na EU) prema propusnosti širokopojasnih veza i prvo mjesto u Europi po cijeni telekomunikacijskih usluga za hrvatske građane. Večernji list teško da je mogao naći boljeg stručnjaka od njega da objasni hrvatskoj javnosti kako se radi posao.