Prijelazno rješenje

Kako je “mračna bonaca” izazvala nemir u Njemačkoj: Dunkelflaute je nova prijetnja energetici?

PPD
Foto: Shutterstock
1/3
20.12.2024.
u 15:41

Jeste li čuli za pojam dunkelflaute? Ova riječ izaziva strah i trepet u industriji obnovljivih izvora energije, a prošli tjedan ova prirodna pojava dogodila se u Njemačkoj. No o čemu je zapravo riječ?

U doslovnom prijevodu “mračna bonaca”, označava razdoblja niske proizvodnje energije iz solarnih i vjetroelektrana, što se najčešće događa zimi. Ova specifična meteorološka pojava kombinira hladne anticiklone, niske temperature i gotovo potpunu odsutnost vjetra, što drastično smanjuje proizvodnju energije iz vjetroelektrana. Uz oblačne uvjete koji ograničavaju proizvodnju solarnih panela, energetski sustav suočava se s povećanom potražnjom i smanjenom proizvodnjom iz obnovljivih izvora.

Vjetar i sunce, iako održivi, ovise o prirodnim uvjetima koji se ne mogu kontrolirati. Tijekom zimskih mjeseci, kada je potražnja za energijom najviša, nepovoljni vremenski uvjeti mogu uzrokovati značajan pad proizvodnje. Nedostatak energije iz obnovljivih izvora u ovakvim situacijama stvara potrebu za pouzdanim rezervnim kapacitetima koji mogu brzo reagirati na promjene u potražnji. To dovodi do ključnog pitanja: kako balansirati mrežu i osigurati stabilnu opskrbu energijom tijekom ovakvih kriza?


Problemi u Njemačkoj

Njemačka, kao vodeća zemlja u razvoju obnovljivih izvora energije, u prosjeku tijekom zime očekuje oko 20 gigavata (GW) energije iz vjetra. Međutim, tijekom dunkelflaute proizvodnja može pasti na svega 3 GW. Ova nepredvidiva i neizbježna pojava naglašava izazove oslanjanja na obnovljive izvore bez adekvatnih rezervnih kapaciteta.

Foto: Shutterstock

Kako bi se izbjegao kolaps mreže tijekom dunkelflaute, Njemačka se oslonila na plinske elektrane koje su pokazale ključnu fleksibilnost i sposobnost da u kratkom roku preuzmu opterećenje proizvodnje. Plinske elektrane, koje koriste prirodni plin kao gorivo, imaju sposobnost brzog pokretanja i prilagodbe, što ih čini idealnim rješenjem za balansiranje energetske mreže u uvjetima naglih oscilacija u proizvodnji. Plinske elektrane imaju izrazitu fleksibilnost, mogu se u doslovno 10 minuta upaliti i početi proizvoditi električnu energiju, odnosno uravnotežiti mrežu, a za razliku od drugih fosilnih goriva poput ugljena, prirodni plin emitira manje ugljičnog dioksida (CO2), što ga čini relativno prihvatljivijim u tranziciji prema održivoj energetskoj budućnosti.


Prijelazno rješenje

Dok obnovljivi izvori poput vjetra i sunca ostaju temelji dugoročne energetske strategije, prirodni plin zauzima značajno mjesto kao “prijelazno gorivo” prema zelenijoj budućnosti. Njegova primjena u kombiniranim ciklusima proizvodnje energije omogućava visoku učinkovitost i smanjenje emisija, dok zadržava sposobnost da podrži mrežu u uvjetima povećane potražnje. Iako prirodni plin nije dugoročno rješenje za klimatsku krizu, njegova uloga u stabilizaciji mreže tijekom prijelaznog razdoblja je neosporna. Kombinacija ulaganja u obnovljive izvore energije, razvoj naprednih sustava za pohranu energije i korištenje fleksibilnih plinskih elektrana može pomoći u izbjegavanju energetskih kriza poput one koju izaziva dunkelflaute.

Foto: Shutterstock

Važno je napomenuti da dunkelflaute nije neuobičajena pojava, ali njeni učinci postaju sve očitiji s porastom udjela obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji. Zbog toga je potrebno strateško planiranje kako bi se osigurala stabilnost sustava i spriječili prekidi u opskrbi energijom.


Planiranje je ključ

Dunkelflaute u Njemačkoj još je jednom istaknula potrebu za pouzdanim i fleksibilnim rješenjima u energetskom sustavu. Prirodni plin i plinske elektrane pokazali su se ključnima u prevladavanju izazova niske proizvodnje iz obnovljivih izvora, omogućivši stabilnost mreže i kontinuiranu opskrbu električnom energijom. Iako su obnovljivi izvori nesumnjivo budućnost, prirodni plin ostaje važan partner u prijelaznom razdoblju prema zelenijoj i održivijoj budućnosti.

Sadržaj nastao u suradnji s PPD-om.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije