Cijene nafte u srijedu su se na međunarodnim tržištima približile razini od 72 dolara za barel, potaknute stabilnim gospodarskim rastom u Kini i padom zaliha nafte u SAD-u.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 20 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 71,92 dolara. Na američkom tržištu bila je u plusu 34 centa i iznosila je 64,79 dolara.
Trgovce je danas ugodno iznenadio podatak o 6,4-postotnom rastu aktivnosti u kineskom gospodarstvu u prvom tromjesečju, što je umirilo tržišta koja su očekivala slabiji rast a pozitivno su odjeknuli i sgnali mogućeg sporazumnog rješenja američko-kineskog trgovinskog spora.
Prerada rafinerija u Kini, drugom po veličini svjetskom korisniku sirove nafte, u ožujku je porasla za 3,2 posto na godišnjoj razini, na 12,49 milijuna barela dnevno.
"Potražnja je u toj jednadžbi dobila značajan zamah zbog današnjih dobrih kineskih podataka, koji sugeriraju da će cijene nafte nastaviti rasti zbog poboljšanja globalnog rasta i raspoloženja na tržištima", konstatira Stephen Innes iz SPI Asset Managementa.
Cijene u ovoj godini podupire i sporazum Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i partnera, uključujući Rusiju, o koordiniranom smanjenju opskrbe za 1,2 milijuna barela dnevno.
Globalnu ponudu dodatno smanjuju sankcije SAD-a članicama OPEC-a Venezueli i Iranu. Izvoz sirove nafte iz Irana pao je u travnju na najnižu dnevnu razinu u ovoj godini, pokazali su podaci o isporukama tankera.
Neočekivani pad zaliha nafte u SAD-u također podupire cijene nafte. Zalihe su u prošlom tjednu pale za 3,1 milijun barela, pokazali su podaci Američkog instituta za naftu (API).
Cijene u ovoj godini podupire i sporazum Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i partnera, uključujući Rusiju, o koordiniranom smanjenju opskrbe za 1,2 milijuna barela dnevno.
OPEC i partneri u lipnju će odlučiti hoće li produljiti sporazum, ali Rusija po svemu sudeći nije spremna na tu opciju.
U Gazpromu Neft, naftnom poslovanju ruske plinske tvrtke Gazprom, očekuju da će sporazum završiti s prvom polovinom godine, priopćio je jučer dužnosnik tvrtke.
Ti su signali danas ipak zakočili rast cijena nafte.
"Nagovještaji iz Moskve o izlasku iz sporazuma o ograničenju opskrbe stvorili su oblak neizvjesnosti kada je u pitanju proizvodna strategija OPEC-a+ u drugoj polovini 2019. godine", izjavio je Stephen Brennock iz PVM-a.
Odvojeno je OPEC jutros izvijestio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u utorak iznosila 70,11 dolara, te se nije znatnije promijenila u odnosu na prethodni dan trgovanja.
Predstavljanje knjige "Kriza u Hrvatskoj" Željka Rohatinskog
U HR je nebitna cijena barela, ovdje litra goriva ovisi o trenutnom broju uhljeba i laznih RVI, cijena barela nema sa tim nista!