ispod 105 dolara

Cijene nafte pale, strahuje se da će lockdown u Kini i moguća recesija naškoditi potražnji

Foto: Reuters/Pixsell
Ilustracija/naftno postrojenje i nafta
Foto: Reuters/PIXSELL
Nafta
Foto: Reuters/PIXSELL
Nafta
10.05.2022.
u 16:55
Kineski izvoz snažno je usporio u travnju zbog proširenih i postroženih mjera suzbijanja covida-19
Pogledaj originalni članak

Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima prema 105 dolara, balansirajući između zabrinutosti za opskrbu zbog najavljenih sankcija EU-a na rusku naftu i bojazni da će lockdown u Kini i moguća recesija naškoditi potražnji.

Na londonskom tržištu cijena barela pala je 69 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 105,25 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 6,45 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 45 centi nižoj cijeni, od 102,64 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u minusu 6,68 dolara.

Tržišta je jučer preplavila zabrinutost za potražnju zbog lockdowna u Kini, vodećem uvozniku nafte u svijetu. Kineski izvoz snažno je usporio u travnju zbog proširenih i postroženih mjera suzbijanja covida 19. Trgovce muči i podizanje ključnih kamatnih stopa kojim središnje banke pokušavaju obuzdati inflaciju.     

- Kombinacija zatvaranja u Kini zbog covida-19 i podizanja kamatnih stopa u cijelom svijetu u borbi protiv inflacije dovela je investitore u dionice u nepovoljan položaj, ojačala dolar i značajno potaknula bojazni od usporavanja gospodarstva - rekao je Tamas Varga iz PVM-a.

Dolar se drži blizu najviše razine u 20 godina, što naftu poskupljuje za kupce s drugim valutama i koči potražnju. Financijska tržišta strahuju i da bi se neka europska gospodarstva mogla naći u nevoljama ako se uvoz ruske nafte dodatno smanji ili ako Rusija na sankcije Zapada zbog njezine invazije na Ukrajinu uzvrati obustavom isporuka plina.

Njemački dužnosnici iza zatvorenih vrata razmatraju mjere osiguranja opskrbe plinom u slučaju obustave isporuka iz Rusije, izjavila su za Reuters tri izvora. Prekid opskrbe izazvao bi duboku recesiju i rezultirao bi gubitkom pola milijuna radnih mjesta, rekao je u intervjuu u utorak ugledni ekonomist. Članice EU-a istodobno pregovaraju o prijedlog Europske komisije da se postupno obustavi uvoz ruske nafte. Pregovori su se odužili, ali francuski ministar europskih poslova Clement Beaune izjavio je u utorak da bi dogovor o sankcijama mogao biti postignut ovog tjedna.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron razgovarao je telefonom s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom kako bi se prijedlog finalizirao, priopćio je u utorak predsjednikov ured. Mađarska je najglasnija kritičarka planiranog embarga, napominje Reuters.

Tržišta će pozorno pratiti i podatke o američkim zalihama radi procjene potražnje. Analitičari koje je Reuters anketirao procjenjuju da će izvješća Američkog instituta za naftu (API) i vlade pokazati njihov pad u prošlom tjednu. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je danas objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak pojeftinio 1,89 dolara, na 112,48 dolara.

VIDEO Treba li nam nova Schumanova deklaracija?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

NN
novo nenormalni
18:11 10.05.2022.

znači oočekuje se rast cijne prosječnog spremnika