Digitalni Put svile

Crveni zmaj pokorava i Njemačku

Foto: Reuters/PIXSELL
Kina
Foto: Reuters/PIXSELL
Kina
Foto: Reuters/PIXSELL
Kina
Foto: Reuters/PIXSELL
Kina
Foto: Reuters/PIXSELL
Kina
Foto: Reuters/PIXSELL
Kina
19.08.2016.
u 21:39
Nakon što su, uz veliki otpor njemačke javnosti, preuzeli ponos njihove proizvodnje, Kina kreće i u šoping u silicijskoj dolini u Americi
Pogledaj originalni članak

Kuka, njemačka top kompanija koja priozvodi industrijske robote sada je u vlasništvu Kineza. Naime, njemačka vlada nakon dugog natezanja i javne polemike odobrila je preuzimanje. Tako Midea, kineski proizvođač kućanskih aparata sada ima i njemačku Kuku. Merkeličina vlada zaključila je da ne postoji opasnost po javni red i sigurnost sklapanjem posla s Kinezima.

“Mi ne vidimo nikakve osnove za mišljenje da bi preuzimanje tvrtke Kuka ugrozilo javni red i sigurnost Njemačke“, napisali su priopćenju te pojasnili da bi vlada mogla spriječiti preuzimanje jedino u slučaju “teške ugroze“ interesa SR Njemačke.

Argument struke i dijela vlasti pa i javnosti bio je da je Kuka AG, tvrtka koja se bavi robotizacijom odnosno jedan je najvećih svjetskih proizvođača industrijskih robota, stateški važna za Njemačku posebice kada se radi o procesu automatizacije i Industrije 4.0. Usto, platili bi tek 4,6 milijardi dolara što je tvrdili su kritičari preuzimanja, nedovoljan za ono čega će se domoći kupnjom. A to su ključne tehnologije, odnosno know-how.

Nijemce je bolila i činjenica da oni, kao najotvorenije gospodarstvo, nemaju jednak pristup kineskom tržištu. Dok Kinezi šopingiraju po Europi, posebice Njemačkoj gdje u ovoj godini planiraju, za sada, kupiti 24 tvrtke u ukupnoj vrijednosti od 9,1 milijardi dolara – prema Dealogicu, uz goleme subvencije kineske vlade, Europljani se jednako ne mogu ponašati u Kini.

U Kini, naime, raste trošak radne snage, demografska slika se mijenja, a rast gospodarstva usporava, objašnjavaju ekonomisti. Dakle, kineske prednosti lagano nestaju, a njihova je vlada shvatila pritom važnost stvaranja tržišnih lidera u pojedinim sektorima, posebice tehnološkom, koji bi trebali, kako kažu, na taj način stvoriti carstvo, smatra Andreas Grille, konzultant u Roland Bergeru.

Uz nagomilano bogatstvo i podršku vlada da ulažu u inovativnu tehnonologiju Kinezi osim u EU višak ‘keša’ mahnito ulažu i u Silicijsku dolinu, raj start-upova. U prvoj polovici ove godine premašili su tamo šest milijardi dolara ulaganja, tvrdi analitička kuća Rodhodium Group, dok su ukupno u SAD-u uložili 18,4 milijarde dolara. Lani su sklopljena 142 ulagačka posla s Kinezima, dok je do svibnja u ovoj godini sklopljeno preko 30 poslova u kojima su Kinezi uložili svoj novac.

Alibaba, kineski Amazon ili eBay, uložio je 795,5 milijuna dolara u Magic Leap, kompaniju za virtualnu stvarnost koja još ni nema svoj proizvod, uložila je 500 milijuna dolara u e-commerce stranicu Jet.com, u popularni chat servis Snapchat (nepoznat iznos). Baidu je u Uber uložio 1,2 milijarde dolara.

– Tražimo kompanije koje donose stratešku vrijednost, i gradimo nove kul tehnologije za kinesko tržište – kazuje Alex Tze-Pin Cheng, šef Baidua. Kinezi su u tranziciji od tradicionalne proizvodnje ka onoj inovativnoj, smatra Shoucheng Zhang, fizičar sa Stanforda koji je i sam pokrenuo Venture capital tvrtku, te dodaje Kina stvara novi digitalni Put svile.

>> Kina lansirala prvi eksperimentalni kvantni satelit na svijetu

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

RA
radekbrod
22:03 19.08.2016.

socijalistička kina kupuje strateške tvrtke od njemaca i amerikanaca mic po mic i preuzet će cijeli svijet adio USA dobrodošla NR KINA vjerojatno tako u dogledno vrijeme nije da mi je drago ali mi nije ni pretjerano žao živi bili pa vidjeli