Ne izmijeni li Hrvatska u iduća dva tjedna sporne zakone, planiranu proizvodnju i preradu konoplje, budu li tamošnji zakonodavci brži, selimo u Srbiju, a možda i Rumunjsku ili Češku – ultimatum je danskih investitora s današnje konferencije za novinare, a sutra će ga, doznajemo, ponoviti i na sastanku s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede.
Izgubljena godina?
Jan Lund Larsen, Peter Kjær Knudsen, Keneth Sørensen i još nekoliko danskih investitora s kooperantima su uz potporu požeških vlasti već dogovorili ovogodišnju sjetvu industrijske konoplje na oko 200 hektara požeške Zlatne doline. To bi trebao biti samo početak njihovih ulaganja u RH. Poslovali bi putem tvrtke Cooperation for Bio Diversity, koja je u postupku registracije. No, ne promijene li se sporni zakoni, koji industrijsku konoplju u nas kriminaliziraju kao drogu pa je iz biljke “legalno” samo sjeme, od posla neće biti ništa. Skupina poduzetnika, svinjogojaca, ratara, konzultanata... interes za konoplju objašnjava činjenicom da u Europi i SAD-u tek počinje utrka za proizvodnju industrijske konoplje koja, nakon desetljeća zanemarivanja, dobiva i epitet superhrane, lijeka za mnoge teške bolesti... te i oni u tome žele sudjelovati.
– Sjetva samo što nije počela, inače će ova godina biti izgubljena – napominje Larsen. Budu li sijali, žele iskoristiti svih 100%, a ne samo 30% biljke.
No, današnji ultimativni nastup Danaca nije potkrijepljen konkretnim odgovorima koliko su zapravo spremni uložiti i kakvi su im sve planovi, a kako je riječ o prilično nepoznatim “igračima” u našoj regiji i šire, mnogi se pitaju imaju li i kakvih skrivenih namjera.
Kaić na sudu
Tim više što su se u nas i neki puno zvučniji investitori pokazali neozbiljnima, dobivali tvrtke za kunu, a radili samo u svoju korist i ostavljali ih u milijunskim dugovima. Neki su jeftino kupovali poljoprivredno zemljište očekujući njegovu brzu prenamjenu u građevinsko.
Danci, kako se čuje, imaju i podršku hrvatske dijaspore, predvođenu 84-godišnjim Krunom Kaićem, počasnim predstavnikom HGK u Danskoj, protiv kojega je Državno odvjetništvo podnijelo optužnicu zbog zloporabe položaja. Nekadašnjeg suvlasnika kutjevačkog Dvorca, koji se 90-ih vratio iz Danske, tereti se da je 1998. bez znanja ostalih dioničara, kao tadašnji najveći dioničar i direktor tvrtke, Dvorac prodao tvrtki Novalić po cijeni od 734.000 tadašnjih njemačkih maraka, 6 milijuna kuna manje od stvarne cijene. Ne odaziva se redovito na ročišta te je opomenut kako mu prijeti i istražni zatvor, odnosno europski uhidbeni nalog ne odazove li se ročištu na proljeće.
Kaić, koji je danas nazočio konferenciji za novinare, kaže da u toj priči nema ništa sporno. Dvorac je prodao Antunu Novaliću, koji je bio većinski vlasnik dvorca, i nikome nije ostao dužan, što se, tvrdi, najbolje vidi po tome “da nitko protiv njega nije podnio optužnicu osim DORH-a”.
Tko ce kod nas nego ovakvi. Strava, I jos prijete i petljaju nam se u zakone. Rausssssssssss