apsurdni zakon

Do novca s dječje štednje samo uz potvrdu socijalne skrbi

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Do novca s dječje štednje samo uz potvrdu socijalne skrbi
15.06.2012.
u 14:43
Na dječje račune godinama uplaćuju najčešće roditelji, bake i djedovi, od čije zloporabe zakon štiti djecu. I zato za bolji bicikl novac s računa podižu – mjesecima
Pogledaj originalni članak

– Nakon godina štednje u Hypo banci, došao sam sa sinom po novac, sretan što ću ga nagraditi kvalitetnijim biciklom koji stoji i tri do četiri tisuće kuna. Ali dobili smo „frišku figu“; načekat će se cijelo ljeto, jer banka ne daje da podignemo više od 1200 kuna mjesečno. Što se zbiva? Zar propadaju? – uznemireno nam se obratio Mario M., otac srednjoškolca čiji štedni račun puni kad god uspije. Banka zasigurno nije ugrožena, no zasluženu nagradu uzornom učeniku sada će morati odgoditi jer njegova Kristijana Obiteljski zakon štiti baš od roditelja kojemu može zahvaliti na sad već podebljoj štednji u banci.

Prešućeno ograničenje

Ovaj put glavni krivac nije „zločesta“ banka, jer su mjesečni limiti koji se smiju podići s dječjeg računa propisani Obiteljskim zakonom, i to u rasponu od 924 do 1197 kuna. No, ni banka nije bez grijeha.

– Nikakvo ograničenje ne spominju kad se račun otvara. Možda bismo se i predomislili i čuvali mu novac na mome računu ili u – čarapi. Što da nam je novac hitno potreban?! – opravdano je gnjevan Mario.

Ovakvo “štićenje” maloljetnika, koji ionako ne mogu sami raspolagati sredstvima na “svom” računu, niti su taj novac, ruku na srce, sami zaradili, na snazi je od 2. rujna 2010., kad je Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi o tome donijelo naputak i u raspolaganje novcem uključilo Centar za socijalnu skrb. Što i nije nelogično kad su u pitanju disfunkcionalne obitelji u kojima djeci treba pojačana zaštita, no većina takvih slučajeva je ionako pod paskom Centra. Ovako, Zakon sadrži presumpciju iskorištavanja djece od strane uzornih roditelja. Istina, kamate dječje štednje nešto su više od regularnih i potiču roditelje na otvaranje zasebnih računa novim malim ljudima koji bi jednom mogli postati „pravi“ klijenti banke.

Prava ugroženost

No, apsurdna je situacija da se, u situaciji kad hranitelji obitelji ostaju bez posla i dobrobit njihove djece uistinu je ugrožena, djeca ne mogu solidarizirati s roditeljima. Isto je i kod stambene štednje, a teško je vjerovati da su isključena struja ili prazan trbuh danas manje važni od stana, stipendije ili plaćenog vjenčanja negdje u budućnosti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

Avatar bojlere
bojlere
15:31 15.06.2012.

@larala Pa kad ne kužiš što se javljaš? da nisi progovorio mislili bismo da si pametan. Na dječju štednju nema poticaja od države, na stambenu ima jer država ima interes da njezini građani budu stambeno zbrinuti. Osobno smatram da je ta odredba obiteljskog zakona diskriminirajuća jer se polazi od toga da onaj tko je uštedio djetetu, ne zna brinuti za svoje dijete. ja bih ostavio da se mora pitati soc. skrb, ali samo da izda potvrdu da protiv roditelja nije poveden nikakav postupak zbog zanemarivanja i sl. Ako se takav postupak vodi pri soc skrbi, tek onda bi se moralo nadzirati trošenje štednje. Ako su roditelji OK socijalno nema što zabadati nos.

DU
Deleted user
15:36 15.06.2012.

Ja osobno smatram da građani koji štede su i zaslužili da ih se na sve moguće načine pljačka i lihvari, jer su se bili toliko "pametni " da idu štediti u banci, pa im onda banka i država na to sve još obrtačuna porez i restrikcije kao da smo u banana državi.

LA
larala
15:10 15.06.2012.

kad se trebalo dobiti poticaje na sve te tkz štednje onda je svima odgovaralo, da su ti roditelji više brige vodili o tome da uštede svojim klincima nešto a, ne da dobiju poticaje od države do ovog ne bi ni došlo....ista stvar i sa stambenom štednjom....zar ste stvarno bili toliko naivni da vam država daje poticaj na lijepe oci bez ikakvih ogranicenja....ne kužim