Hrvatski gradovi poput Trogira, Makarske ili Zagreba još će se najmanje godinu i pol do dvije gušiti u smeću prije no što u njima zažive MBO-T tehnologije poput tvornice za preradu i sortiranje otpada, kakve u svijetu već nekoliko godina uspješno prodaje Tehnix međimurskog poduzetnika Đure Horvata. Nakon Večernjakove priče o tvrtki iz Donjeg Kraljevca, koja je u svijetu prodala već više od 55 takvih tvornica od Ujedinjenih Emirata, Brazila, JAR-a, EU, Rumunjske... do Ukrajine i Rusije, kojima se trajno i održivo gospodari komunalnim otpadom, zanimalo nas je zašto su njegove tehnologije, svjetski patent i domaća pamet i proizvodnja, “nepotrebni” Hrvatskoj i za njih vlada samo stidljiv interes pojedinih gradova.
Kasni selekcija otpada
Dok ležimo na milijunima tona smeća, kakvo Tehnixova tehnika potpuno pretvara u kompost, osam vrsta sirovina i RDF gorivo – a većina se naših sugovornika izgovarala rukovodećim položajem koji im za pravo daje da netko drugi misli za njih – najdirektniji odgovor dobili smo u splitskoj Čistoći. Direktorica Ljubica Vrdoljak objašnjava da je Tehnixova tehnologija vrlo slična onoj koju zastupa EU i apsolutno je primjenjiva.
– Uvijek sam za hrvatski proizvod, no kako smo sada članica EU, i za Tehnix vrijede europski natječaji, konkurentnost te činjenica da EU traži da se najveći dio ulaganja u takva postrojenja financira iz fondova EU – kaže ona. No to nije trenutačni problem koliko činjenica da RH kasni u mnogočemu, pa i po pitanju primarne selekcije smeća.
(Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL)
Nije čuo za to rješenje
Iako o komunalnom otpadu odlučuju jedinice lokalne samouprave, da bi se taj problem uopće počeo rješavati onako kako to, primjerice, rade u Tehnixu, Vlada mora donijeti još najmanje 30 pravilnika, koji se naslanjaju na Zakon o održivom gospodarenju otpadom te ćemo se još dvije godine gušiti u smeću, rekla je Vrdoljak. Makarskom gradonačelniku Tončiju Biliću Tehnix je nepoznanica. Brine se tko će otkupljivati sortirani otpad i mogu li se takve tvornice legalno instalirati. Čelnik Tehnixa odgovara da građevinske i ostale dozvole za njegovu tehnologiju, koja je mobilna, nisu problem. A znaju i kako reciklirati i balirati otpad i iz njega dobiti sirovinu koja nam godišnje može donijeti pola milijarde eura prihoda. Svaki Hrvat dnevno napravi 1 kg smeća (u EU i dva), što je 1,6 milijuna tona otpada godišnje, koji su u konačnici gnojivo, sirovina i energija.
>> Prodajem rješenje za smeće po cijelom svijetu, ali ne i kod nas!
Na Zagrebačkom Jakuševcu leži kapital od 10 milijardi Eura ( procjena službena i relevantna prije par godina), još nitko nije prstom mrdnuo?? Koji smo mi primitivci i neznalice za ne povjerovati?! Jedna Norveška za svoje spalionice (ima ih toliko da nema sirovina) uvozi smeće (otpad) iz USA?? Izgleda da su "nameti" u državi prioritet od znanja? Koje mi to znanje imamo ( s kojim se toliko ponosimo??)od našeg školstva kad smo i u tom na 500-om mjestu u školovanju na Svijetu!! Kad ga je uopće i bilo?, samo u RTV-Dnevnicima s istim likovima koje plaćamo u obliku Tv-pretplate za ništa! Jad i bijeda!