Drvoprerađivači

Domaći trgovci i proizvođači ujedinjuju se “protiv” Ikee

Foto: Jolanda Rak Šajn
Domaći trgovci i proizvođači ujedinjuju se “protiv” Ikee
07.12.2010.
u 22:00
U Hrvatskoj je namještaj, u odnosu na druge tranzicijske zemlje, najskuplji, podaci su Eurostata, a u prodaji je samo 30 posto “domaćeg”
Pogledaj originalni članak

Hrvatski drvoprerađivači na domaćem tržištu kontroliraju manje od trećine tržišta, a domaće tržište drvne mase i peleta od drva uopće ne postoji. Dapače, većina ekološkoga goriva iz drvnih ostataka izvozi se u susjednu Sloveniju, koja tako ispunjava svoje obveze proizvodnje energije iz obnovljivih izvora. Stoga je krajnji čas da se zaštite interesi i tržišna pozicija drvne industrija, kažu u Drvnom klasteru, koji je danas u povodu toga predstavio i novoosnovana strukovna udruženja trgovaca namještajem te proizvođača peleta od drva i drvne biomase.

Konkurencija “iz garaže”

Povezivanjem glavnih aktera koji će utjecati na sektorska kretanja stvorit će se pretpostavke za veću uporabu proizvoda od drva i jačanje prodaje namještaja i drvnih peleta u RH, kaže direktor Drvnog klastera Marijan Kavran.

Domaće tržište – na kojemu nema ni preciznih podataka o stvarnoj prodaji namještaja, a čeka se i dolazak velikih stranih trgovaca poput Ikee – godinama je neuređeno i konfuzno. Prevladava uvozni namještaj loše kvalitete i “siva konkurencija iz garaža” pa je samo uređenijim odnosom trgovaca i domaćih proizvođača moguće primjereno organizirati distribuciju i povećati ponudu kvalitetnog namještaja u prodajnoj mreži, ali i svijest o kupnji domaćeg, s obzirom na to da je, prema istraživanju GfK, hrvatskim kupcima važna i kvaliteta proizvoda, a ne samo najniža cijena.

– Što se bolje organizirate, bolje i parirate nekome – kaže Željko Kenda iz Udruženja trgovaca namještajem, ističući kako sitni domaći trgovci ne mogu preživjeti dolazak velikih “igrača” na domaće tržište teško oko 650-700 mil. dolara. Prema podacima DZS-a, u devet mjeseci 2010. uvezeno je namještaja za 230 mil. dolara, 21% manje nego u istom razdoblju lani, a izvezeno za 226 mil. dolara, što je 11% više nego u 2009.

Najskuplje kod nas

Iako je proteklih godina tržište u nas raslo 10%, nema dvojbe da je padom uvoza znatno pala i ukupna potrošnja namještaja, koja bi na kraju prosinca mogla biti manja od 500 mil. dolara. Od svih tranzicijskih zemalja, u Hrvatskoj je namještaj najskuplji, navodi se u istraživanjima Eurostata, a prema istraživanjima stručnjaka sa Šumarskog fakulteta “domaćeg” je sve manje i samo ga je 30% u prodajnim salonima.

 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

AL
almador
22:41 07.12.2010.

Sad se Kenda nasao pametovati, a dok je uvozio poljsko smece i brao lovu , tada je sutio. Sve je to sprega, od Sumarskog i Grbica koji daje krive ateste i smece proglasava kvalitetom do Euroinspekta i njihovih muljatora, prodaje se sve i svasta a najmanje kvaliteta, pogledajte sve te centre, tipa Emezetta, Kika, lesnina, pola proizvoda je opasno za koristenje jer su nikakvi, no uvoze se jer atesti tvrde drugacije.

Avatar Aristarh
Aristarh
23:18 07.12.2010.

Domaći trgovci i proizvođači ujedinjuju se “protiv” Ikee Koja prozirna laž. Pravilno bi bilo: Domaći trgovci i proizvođači, skupa sa Lesninom i za račun Lesnine i sa Lesnininim korupcijskim fondovima, ujedinjuju se “protiv” Ikee

JA
Jaane
06:53 08.12.2010.

No, da. Domaći proizvođači se udružuju protiv Ikee, umjesto da im budu dobavljači i proizvode namještaj za njih....uz takav mentalitet u Hrvata nije ni čudo da nam je država na koljenima.Umjesto da proizvodimo, mi se \"udružujemo protiv\", štrajkamo i ne plaćamo radnike i dobavljače. Super!