orahovica

Dovršena jedna od najvećih fotoelektrana vrijedna 11 mil. kn

Foto: Dragutin Šantoši
fotoelektrana (1)
Foto: Dragutin Šantoši
fotoelektrana (1)
Foto: Dragutin Šantoši
fotoelektrana (1)
Foto: Dragutin Šantoši
fotoelektrana (1)
Foto: Dragutin Šantoši
fotoelektrana (1)
Foto: Dragutin Šantoši
fotoelektrana (1)
17.09.2012.
u 18:00
U projekt ugrađena suvremena španjolska i njemačka tehnologija, a vlasnik elektrane je hrvatska tvrtka Migrit Energija
Pogledaj originalni članak

Za manje od tri tjedna rada na 18.386 četvornih metara gradskog zemljišta u Orahovici djelatnici splitske tvrtke Elektris d.o.o., uz potporu svojih poslovnih partnera, sagradili su fotonaponsku elektranu Orahovica 1 nazivne snage 499,925 kWp. Investitor, splitska tvrtka Sunstroom energija d.o.o., uložio je u ovaj projekt oko 11 milijuna kuna. Jedna od najvećih fotonaponskih elektrana u Hrvatskoj zajednički je projekt s Gradom Orahovicom i zagrebačkom tvrtkom Migrit Energija d.o.o. koja u sektor energetike i obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj namjerava investirati od 150 do 300 milijuna kuna.

Počelo s podsmijehom

Zanimljivo je da je ideju o gradnji FNE Orahovica 1 pokrenuo Grad Orahovica.

– Kada smo 2009. godine sugrađanima iznijeli ideju o solarnoj elektrani, promatrali su nas čudno i s podsmijehom. Znali smo da Orahovica ima i do trećinu sunčanih sati više od drugih gradova i vjerovali smo da tu prednost možemo i moramo iskoristiti – kaže Alan Grgić, predsjednik gradskog Povjerenstva za obnovljive izvore.

Primamljiva investitorima

U gradnji je korištena tehnologija Španjolaca, koji su i nadgledali radove.

– Ovo je trenutačno najveći projekt naše grupe u inozemstvu. Posebno smo zadovoljni što smo u Hrvatskoj pronašli ozbiljnog partnera, što je Hrvatska elektroprivreda bila vrlo kooperativna, a posebno ću pohvaliti ponašanje gradske vlasti u Orahovici koja nam je u svemu bila na pomoći. Budu li se tako ponašali i drugi gradovi, Hrvatska će postati vrlo primamljiva zemlja za investitore – rekao je Reinout Das, član uprave Sun Stroom Energy Group. Tvrtku Sun Stroom Energy, koju su 2011. godine osnovali Aljoša Pleić, Španjolac David Diaz De Cerio Garcia i Nizozemac Reinout Frank Johannes Das, u međuvremenu je kupila tvrtka Migrit Energija iz Zagreba, kojoj je osnivač Mihail Žukov iz Moskve.

Fotonaponska elektrana prošla je pokusnu fazu, pa se za najviše deset dana očekuje i uporabna dozvola.

– Sljedeći korak je gradnja još jedne fotonaponske elektrane i jedne energane na biomasu – istaknuo je gradonačelnik Orahovice Josip Nemec potvrđujući da se samo stvaranjem novih vrijednosti, pa i u malim sredinama, može brže izaći iz recesije.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

JA
jajan
08:28 20.09.2012.

Mislin da bi te elektrane trebale ić više u visinu, poput drveća, jer vako se smanjuju obradive površine.

DI
duncan_idaho
13:26 20.09.2012.

mislim da bi sve nove velike zgrade a koje uglavnom imaju ravni krov koje se grade morale imat obavezu da se na njihove krovne površine mogu postaviti kolektori. tako se nebi nagrđivao okoliš niti zauzimale poljoprivredne površine. a vlasnici zgrade bi dobijali određenu naknadu, kao što sad dobivaju od telekom operatera za njihove odašiljače

DI
duncan_idaho
13:29 20.09.2012.

koliko u hrvatskoj ima stambenih zgrada s ravnim krovom? zar nebi bilo isplativije postavljat ove sustave na velike stambene zgrade? investitorima bi bilo jeftinije da ne moraju kupovati skupo zemljište a vlasnici stanova bi dobivali određenu "rentu" win-win situacija