Prva korist od EU

Draghi kupio Vladi vrijeme za reforme

Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
Mario Draghi
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Boris Lalovac
Foto: Jelena Vuković
izvoz
24.05.2014.
u 08:40
U situaciji visoke likvidnosti i rizičnija imovina bit će atraktivna, kaže Z. Živković-Matijević
Pogledaj originalni članak

Slovačka je proteklih dana plasirala državne obveznice po cijeni od 1,9 posto, Irska 2,91, Italija 3,40, Grčka 4,95... Nijemci na svoje desetogodišnje obveznice ulagačima plaćaju 1,41 posto prinosa, a ovaj tjedan i Hrvatska se prvi put u svojoj povijesti priključila skupini zemalja koje se zadužuju uz kamatu od samo 4 posto.

Slabi izgledi oporavka

Ima li se na umu da će država na pretposljednje inozemno zaduženje, iz studenog 2013., platiti 6,2 posto prinosa, u financijskim krugovima najnovije zaduženje tumače kao uspjeh. No, postavlja se pitanje hoće li, osim države, razdoblje povoljnih kamata iskoristiti i ostali subjekti za refinanciranje skupih kredita. Kamate koje plaćaju naše tvrtke na kredite ili vrijednosne papire su od 7 do 10 posto, a malo koji biznis može osigurati dobit uz takvu cijenu kapitala. Odgovor na to pitanje još uvijek nije povoljan.

Zrinka Živković-Matijević, analitičarka RBA, kaže da iza povoljnih uvjeta stoji ogromna količina likvidnosti na financijskim tržištima koju su stvorile najveće središnje banke da bi osigurale niže troškove financiranja. Stoga i hrvatski dug postaje atraktivniji, unatoč podinvesticijskom rejtingu i razmjerno lošim fundamentalnim pokazateljima.

– Komparativno gledano, naši troškovi zaduživanja relativno su visoki s obzirom na to da su opterećeni niskim kredibilitetom fiskalne politike, trenutačnom razinom kreditnog rejtinga i slabim izgledima oporavka. Upravo navedeni čimbenici čine Hrvatsku ranjivijom prema globalnim kretanjima u odnosu na zemlje regije, osobito srednje Europe – ističe Z. Živković-Matijević.

U skupini je ranjivih zemalja i Slovenija zbog problema u bankarskom sustavu, dok Hrvatskoj uteg ne predstavlja financijski sektor nego brzorastući javni dug.Stoga analitičari upozoravaju da ćemo se ponovno suočiti s rastom premije za rizik ako ovo razdoblje povoljne likvidnosti Vlada ne iskoristi za reforme, fiskalnu konsolidaciju i rast.

Grčkoj dignut rejting

– Vjerodostojnost svake ekonomske politike stječe se kroz određeno razdoblje, a za povratak u investicijski rejting trebat će nam konkretni rezultati reformi. Ako Hrvatska ne provede strukturne reforme i fiskalnu prilagodbu na rashodnoj strani proračuna, odnosno ostane li u podinvesticijskom rejtingu, trošak servisiranja duga zasigurno će se povećavati i ugrožavati ionako krhki oporavak gospodarstva te dovesti u pitanje ionako upitnu održivost javnog duga – navodi analitičarka RBA.

Američka središnja banka (FED) već je smanjila obujam kupnje vrijednosnica, što će se početkom 2015. odraziti na cijenu kapitala. Ovoga puta Milanovićevoj je vladi pozitivan predah i dodatno vrijeme za reforme kupio guverner Europske središnje banke (ECB-a) Mario Draghi najavom da će cijele 2014. zadržati ključnu kamatnu stopu na povijesno najnižoj razini.

– Bitno smanjeni inflatorni pritisci, pa čak i prijetnja deflacije, oslobađaju prostor ECB-u da nastavi voditi poprilično ekspanzivnu politiku s ciljem podupiranja oporavka eurozone. U situaciji visoke likvidnosti i rizičnija će imovina zasigurno biti atraktivna – zaključuje Z. Živković-Matijević. Tako je i rejting Grčke i Španjolske porastao za jednu razinu.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

ĆA
ćaćaća
13:42 24.05.2014.

ljud koji nas vode uništavaju nas svjesno..

NO
nonasur
15:36 24.05.2014.

Neće ovo dugo trajati, puknut će sasvim sigurno. A kad pukne, neće biti dobro za Hrvatsku ako se pod hitno ne promjenimo. Ne smijemo dozovliti SDPu i HDZu da nas vode u propast. Ako ne zbog nas, onda zbog naše djece!

ST
stefj
14:38 24.05.2014.

Čak jednog Grčkoj raste rejting, većina zemalja ima rast BDP-a, samo Hrvatskoj pada i jedno i drugo. S obzirom na vladu i što radi, čudo je da ne pada i više. Teško je gospodarstvu, kada se uz tržište i bespoštednu konkurenciju mota boriti s vlastitom državom. Žalosno je da je danas u Hrvatskoj, svakom privredniku država najveći neprijatelj... A što vlada radi u pogledu toga? Ništa, samo raste zaduživanje, porezi i uhljebljivanje. Možda je najgore od svega to uhljebljivanje koje je opet uzelo maha zadnjih tjedana. Nevjerojatno kojom lakoćom se zapošljava gomila ljudi u raznim državnim i javnim službama...