U srpanjskom izdanju publikacije International Risk & Payment Review koja obuhvaća rizike poslovanja u 132 države svijeta, najstarija bonitetna kuća na svijetu Dun & Bradstreet dodjeljuje Hrvatskoj i dalje rejting DB3d (trend je i dalje rastući). Tako je Hrvatska svrstana u zemlje s blagim rizikom poslovanja. U razredu DB3d uz Hrvatsku se nalaze još i Brazil, Kina, Kostarika, Mađarska, Indija, Jordan, Meksiko, Peru, Portugal i Urugvaj. Za usporedbu, najbolji rejting (DB1d) imaju Australija, Kanada, Norveška i Švicarska, što znači da su te zemlje najsigurnije za obavljanje posla. Najlošiji rejting po D&B-ovoj ljestvici (DB7) imaju Afganistan i Zimbabve.
Što se regije tiče, Slovenija ostaje na prvom mjestu sa rejtingom DB2c, a slijede je Italija DB3a, Mađarska DB3d, Albanija DB4a, Makedonija DB4b, Srbija DB4d i BIH DB6a.
Prema D&B-ovim podacima 12,1% plaćanja hrvatskih društava prema inozemstvu bilo je sa 30 ili više dana zakašnjenja u odnosu na dogovorene rokove u prvom kvartalu ove godine. 82,4% faktura bilo je plaćeno na vrijeme, a 4,9% faktura plaćeno je sa 60 ili više dana kašnjenja. Ovi podaci pokazuju da su se plaćanja u roku poboljšala za 17% u prvom kvartalu ove godine u odnosu na zadnji kvartal 2009. godine. Razlog su tomu stroži uvjeti plaćanja koje diktiraju strana poduzeća, ali i blaži uvjeti plaćanja na domaćem tržištu. D&B predviđa da će promptnija plaćanja države još više ubrzati plaćanja hrvatskih poduzeća.
Prema zadnjim podacima Državnog zavoda za statistiku, Hrvatska je ponovno zabilježila pad BDP-a, što je u očekivanju D&B-a koji predviđa da BDP neće porasti sve do kraja godine. Zaslugu tome D&B pripisuje Vladinim mjerama donesenim prošle godine. Ove godine BDP će rasti mršavih 0,5%, predviđa D&B.
- Ipak, novi Vladin ekonomski program predstavljen u travnju trebao bi potaknuti ekonomski rast u zadnjem kvartalu godine. Ukidanje kriznog poreza potaknut će kućansku potrošnju, a skraćivanje rokova plaćanja u javnom sektoru zasigurno će pomoći poduzećima u podmirenju njihovih obaveza. Pozitivnim D&B također smatra Vladino nastojanje da privatizira brodogradilišta što je jedan od uvjeta pristupanja EU. A i to što je Slovenija prihvatila međunarodnu arbitražu otklonilo je još jednu barijeru i otvorilo Hrvatskoj vrata EU - zaključuju u D&B-u.
Hebat će po tavanu toliko dok nebude opet proradila kumrovečka škola ..........